Maja Marika Staśko, urodzona 13 września 1990 roku w Poznaniu, to postać, która wyróżnia się na polskiej scenie społeczno-kulturalnej. Jako lewicowa aktywistka, angażuje się w działania na rzecz praw kobiet i równości społecznej. Jej pasje obejmują również dziennikarstwo, gdzie podejmuje ważne tematy, które są istotne dla współczesnego społeczeństwa.
Oprócz działalności w mediach, Maja jest również scenarzystką, co pokazuje jej wszechstronność i twórcze podejście do zgłębiania różnych form ekspresji artystycznej. Jako polonistka, posiada solidne podstawy teoretyczne, które wspierają jej działalność edukacyjną i kulturalną.
Co więcej, Maja Staśko sytuuje się również na scenie sportowej, gdzie bierze udział w walkach freak fight organizowanych przez federację High League, co czyni ją osobą o zróżnicowanych zainteresowaniach i umiejętnościach. Takie połączenie aktywności społecznej i sportowej podkreśla jej dynamizm oraz chęć do eksplorowania nowych wyzwań.
Życiorys
Maja Staśko, znana polska poetka i działaczka społeczna, w młodości intensywnie trenowała gimnastykę artystyczną. Jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego św. Marii Magdaleny w Poznaniu, co z pewnością ukształtowało jej późniejsze zainteresowania oraz kariery artystyczne.
Po ukończeniu liceum, Maja studiowała filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie obroniła pracę magisterską poświęconą językowi poezji Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego. Jej pasja do literatury doprowadziła ją następnie do rozpoczęcia studiów doktoranckich w Instytucie Filologii Polskiej UAM, w ramach których bada polską poezję po 1989 roku. W ciągu swojej kariery opublikowała liczne artykuły dotyczące współczesnej poezji.
Współzałożyła również Stowarzyszenie Forget-Me-Not, którego celem jest wsparcie osób doświadczających przemocy seksualnej. W ramach tej organizacji zorganizowała pokaz mody, w którym modelki prezentowały ubrania noszone w momencie doświadczania przemocy, w tym gwałtu. Maja aktywnie angażuje się również w ruch #MeToo, a w duecie z poetką i pisarką Joanną Lech poruszyła kwestie seksizmu w polskim środowisku literackim, tworząc „Poetycką Tablicę Seksistów”. Na liście znalazły się znane nazwiska, w tym Mariusz Grzebalski, Roman Honet, Janusz Rudnicki, Marcin Świetlicki oraz Krzysztof Varga.
Maja Staśko jest aktywna w mediach społecznościowych, gdzie prowadzi konta na Instagramie i Facebooku, skupiając się na działaniach związanych z przemocą seksualną, feminizmem socjalnym oraz problemami wyzysku. Na platformie YouTube ma własny kanał „Twoja Herstoria”, stworzony po to, aby ofiary przemocy seksualnej mogły dzielić się swoimi doświadczeniami. Kanał ten powstał 25 listopada 2019 roku w ramach kampanii „16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć”.
W 2018 roku Maja pracowała fizycznie w magazynie firmy Amazon pod Poznaniem, co skłoniło ją do podjęcia tematów związanych z trudnymi warunkami pracy, za co zostało wydane jej zwolnienie z pracy. Działając w obszarze politycznym, od 2016 roku była członkinią okręgu poznańskiego Partii Razem, z którą oficjalnie rozstała się w 2021 roku. Współpracuje z Piotrem Ikonowiczem w projekcie Społecznego Rzecznika Praw Obywatelskich oraz jest organizatorką feministycznych demonstracji.
W swoich działaniach protestowała przeciwko wydarzeniom związanym z Romanem Polańskim w Łódzkiej Szkole Filmowej, tematyką gwałtów podczas inwazji Rosji na Ukrainę oraz kontrowersyjnej ustawie antyaborcyjnej. Pisze książki koncentrujące się na problematyce przemocy, badając temat kultury gwałtu i przemocy seksualnej w Polsce.
Współpracuje z wieloma renomowanymi wydawnictwami i platformami, w tym „Ha!artem”, „Wakatem”, „EleWatorem”, „Krytyką Polityczną” oraz „Codziennikiem Feministycznym”. Publikuje również w takich pismach jak „Gazeta Wyborcza”, „Wysokie Obcasy”, „Nowy Obywatel”, „Dwutygodnik”, a także na portalach Onet.pl, Gazeta.pl, Wirtualna Polska i OKO.press. Jej twórczość znalazła się w zbiorze „Poetki na czasy zarazy”, co potwierdza jej znaczącą rolę na współczesnej scenie literackiej.
Dyskografia
Single
Oto lista singli w dorobku Mai Staśko, która odzwierciedla jej jej twórczość oraz osiągnięcia.
Rok | Tytuł | Album |
---|---|---|
2022 | „Walcz jak dziewczyna” | brak |
Publikacje
Oto wybór publikacji Maji Staśko, które poruszają ważne tematy związane z przemocą i nienawiścią w społeczeństwie. Wśród nich znajdują się:
- 2017: „Gwałt to przecież komplement”. Czym jest kultura gwałtu,
- 2020: Gwałt polski,
- 2022: Hejt polski.
Scenariusze
W twórczości Maji Staśko można znaleźć wiele interesujących scenariuszy, które zdobyły uznanie na polskiej scenie teatralnej. Oto niektóre z nich:
- „Wkurwione kobiety w leju po Polsce” (2018) – przedstawienie to zostało wyróżnione podczas 39. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, kiedy to z sukcesem wzięło udział w konkursie Nurt OFF,
- „Amazon Burns” (2021) – ten scenariusz przeszedł eliminacje, co pozwoliło mu na zakwalifikowanie się do drugiego etapu 13. edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej,
- „Influencer szuka żony” (2021) – dzięki eliminacjom, tekst ten również zajął miejsce w II etapie 14. edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej,
- „W trakcie pierwszego razu zakleszczyła mi się pochwa, gdy spadł na mnie obrazek Matki Boskiej w pokoju rodziców” (2023) – ten najnowszy tekst przeszedł eliminację i zakwalifikował się do II etapu 16. edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
Wyróżnienia
Maja Staśko, będąca wpływową osobą w dziedzinie aktywizmu, zdobyła szereg wyróżnień na przestrzeni ostatnich lat, które odzwierciedlają jej zaangażowanie w walkę o prawa człowieka oraz równość społeczną.
- 2019 – Nominacja do Pióra Nadziei – prestiżowej nagrody, która jest przyznawana przez Amnesty International, uznawanej za sygnalizującą pozytywną zmianę w zakresie praw człowieka w danym roku,
- 2020 – Nominacja do Ofeminin Influence Awards w kategorii „Power Voice”, w części „Activist of the Year”, podkreślającej największe wpływy w pracy aktywistycznej,
- 2021 – Korona Równości w kategorii zaangażowanie społeczne, przyznawana przez Kampanię Przeciw Homofobii, doceniającą wkład w przeciwdziałanie dyskryminacji.
Walki freak show fight
Maja Staśko w 2022 roku podpisała umowę z organizacją High League, która specjalizuje się w tzw. freak show fight. Jej debiut miał miejsce 17 września podczas gali High League 4, gdzie stanęła w ringu przeciwko Ewie „Mrs. Honey” Wyszatyckiej, zdobywając zwycięstwo dzięki jednogłośnej decyzji sędziów.
Następnie, niespełna trzy miesiące później, Staśko stoczyła swoją drugą walkę w tej nietypowej formule, biorąc udział w gali High League 5, gdzie jej przeciwniczką była Maria „Masza” Graczykowska. W tym pojedynku Maja odniosła zwycięstwo przez techniczny nokaut już w pierwszej rundzie, a sama walka została oceniona jako jednostronna, co podkreśla siłę jej umiejętności.
Po tym okresie, gdy federacja High League wstrzymała działalność, Staśko postanowiła zakończyć swoją przygodę z oktagonem i zaczęła krytykować tego rodzaju walki, zwracając uwagę na kontrowersje związane z freak fightami.
Przypisy
- HIGH League 5: Maja Staśko zdominowała Maszę! Rywalka się na to zgodziła! [online], MMA PL, 10.12.2022 r.
- Maja Staśko wróci na High League 5! Maria ''Masza'' Graczykowska jej rywalką! [online], MMA PL, 10.11.2022 r.
- Kontrowersyjna aktywistka w High League! Maja Staśko podpisała kontrakt i niebawem zadebiutuje! [online], StrefaMMA.pl, 03.08.2022 r.
- AdamA. Bednarek, JakubJ. Wątor, SylwiaS. Czubkowska, Uber-feministka na krucjacie. Kim tak naprawdę jest Maja Staśko? [online], spidersweb.pl, 03.08.2022 r.
- Maja Staśko – wiek, wzrost, waga, kto to, partner – naFakcie.pl [online], nafakcie.pl, 15.08.2022 r.
- z, Maja Stasko- Wiki, Age, Height, Boyfriend, Net Worth, Ethnicity [online], Biography Gist, 07.08.2022 r.
- Maja Staśko: Hejt polski. Kraków: Wydawnictwo Ha!art, 2022. ISBN 978-83-66571-58-7.
- Maja Staśko, Patrycja Wieczorkiewicz: Gwałt polski. Warszawa: Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2020. ISBN 978-83-66586-28-4.
- MajaM. Staśko, Dycio Generator. O wariacyjności (w) poezji Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, „Forum Poetyki”, pressto.amu.edu.pl, 2016.
- Staśko: Wygodniej zaufać sprawcy, ale właśnie dlatego trzeba ufać skrzywdzonym #MeToo [online], Codziennik Feministyczny, 11.05.2018 r.
- OlgaO. Plesińska, Kolejny efekt #metoo z polskiego podwórka. Powstała Poetycka Tablica Seksistów [online], Portal informacyjny STRAJK, 15.01.2020 r.
- SebastianS. Łupak, Stworzyła pierwszą polską listę seksistów. „Bolszewickie metody”? [online], ksiazki.wp.pl, 27.01.2020 r.
- Noc długich łyżek. O krytyce liberalnej i lewicowej – Paweł Kaczmarski | Nowy Napis [online], nowynapis.eu, 24.07.2019 r.
- Pomogła nagłośnić sprawę ofiary księdza pedofila. “Wiele kobiet po gwałcie robiło oprawcom śniadania” [online], Noizz, 27.11.2019 r.
- KlaudiaK. Kolasa, Maja Staśko protestowała przeciwko spotkaniu z Polańskim w Łódzkiej Szkole Filmowej. Władze uczelni wezwały policję [online], kobieta.wp.pl, 16.12.2019 r.
- Protest przeciwko gwałtom w Ukrainie. Aktywistki zalewa fala hejtu i niezrozumienia [online], Dzień Dobry TVN, 2022 r.
- Protestowała przeciwko Polańskiemu i wylał się na nią hejt. „Słyszę, że jestem gówniarą, oszołomką” [online], naTemat.pl, 2022 r.
- Maja Staśko oskarża środowisko literackie o "seksizm" [online], wpolityce.pl, 2022 r.
- ŁukaszŁ. Grzesiczak, Seksizm w środowisku literackim. Kobiety gorzej traktowane [online], krakow.wyborcza.pl, 15.03.2017 r.
- „Gwałt to przecież komplement”. Czym jest kultura gwałtu? [online], Wakat, 21.11.2017 r.
- Znamy nominacje do nagrody medialnej Amnesty International – Pióro Nadziei 2019. Amnesty International Polska, 10.02.2020 r.
- Agnes, Maja Staśko nominowana do nagrody medialnej Amnesty International – Pióro Nadziei 2019 [online], KrytykaPolityczna.pl, 10.02.2020 r.
- Maja Staśko wśród nominowanych do nagrody medialnej Pióro Nadziei 2019 Amnesty International [online], Codziennik Feministyczny, 27.02.2020 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Zbigniew Mikołajczak | Stanisław Brandowski | Bernard Milski | Roman Leitgeber | Janusz Ostrowski (1886–1960) | Maciej Samcik | Maciej Narożny | Zdzisław Beryt | Mrokas | Jan Adamczewski | Roman Waschko | Marzena Burczycka-Woźniak | Paweł Kozacki | Wojciech Drygas (dziennikarz) | Henryk Tycner | Włodzimierz Filipek | Ewa Wanat | Jacek Kubiak (dziennikarz) | Piotr Barełkowski (producent telewizyjny) | Krzysztof M. KaźmierczakOceń: Maja Staśko