Włodzimierz K. Głowacki to postać, która na trwałe wpisała się w historię polskiego żeglarstwa. Urodził się 5 września 1910 roku w Poznaniu, a zmarł 28 sierpnia 1995 roku w Warszawie. Jego całe życie było głęboko związane z morzem, jako kapitan żeglugi wielkiej posiadał szeroką wiedzę oraz umiejętności, które z powodzeniem przekazywał innym.
Głowacki był nie tylko wybitnym instruktorem, ale również aktywnym działaczem w środowisku żeglarskim. Jako dziennikarz i pisarz, stał się pionierem popularyzacji żeglarstwa w Polsce, co miało ogromny wpływ na rozwój tej dyscypliny w kraju.
Aby uczcić jego pamięć oraz wkład w polskie żeglarstwo, jeden z polskich żaglowców nosi dumną nazwę Kapitan Głowacki. To symboliczne nawiązanie do jego niezatartego śladu w historii polskiej żeglugi.
Życiorys
Włodzimierz Głowacki był osobą o wszechstronnym wykształceniu, kształcąc się jako prawnik i ekonomista. Przed wybuchem II wojny światowej, jego związek z mediami objawił się w pracy jako dziennikarz w gdyńskim Kurierze Bałtyckim, gdzie zajmował się tematyką żeglugi i portów. W trakcie działań wojennych, jego rola ewoluowała – pracował jako majster, technik i pomocnik żeglarski, nie zapominając o swojej działalności w konspiracji.
W 1944 roku, niestety, został uwięziony na Pawiaku, a następnie przebywał w obozie koncentracyjnym Stutthof, w pobliżu Gdańska, aż do zakończenia wojny. Po zakończeniu konfliktu, zajął się sprawami związanymi z instytucjami publicznymi; był jednym z członków-założycieli Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Następnie pracował w Misji Wojskowej w Berlinie oraz w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, gdzie kierował referatem „Przygotowanie pokoju” w latach 1947-1948.
W trakcie swojej kariery opracował projekt informacyjno-propagandowy, który dotyczył zbierania informacji z Niemiec, co miało znaczenie dla formułowania polskiej polityki na przyszłych konferencjach pokojowych.
Głowacki wkrótce po wojnie skupił się na swojej pasji związanej z żeglarstwem. Jako instruktor żeglarski, sędzia regatowy, a także sekretarz generalny oraz prezes Polskiego Związku Żeglarskiego (1957–1960), odegrał kluczową rolę w rozwijaniu żeglarstwa w Polsce. Dodatkowo, był inspektorem Głównego Urzędu Kultury Fizycznej oraz członkiem władz Międzynarodowej Unii Żeglarstwa Regatowego (IYRU).
Jego wkład w polską żeglugę jest niezatarte – był założycielem i pierwszym redaktorem naczelnym miesięcznika Żagle, a przez wiele lat współpracował również z miesięcznikiem Morze. Należał do Stowarzyszenia Marynistów Polskich i był autorem licznych książek beletrystycznych, oraz podręczników dotyczących żeglarstwa. Jego najbardziej znane dzieło, zatytułowane Żeglarstwo morskie, liczące niemal 500 stron, zostało uznane przez Główną Komisję Szkolenia PZŻ za podstawowy podręcznik dla przyszłych jachtowych sterników morskich.
Włodzimierz Głowacki zdobył także pierwszą nagrodę im. Leonida Teligi, przyznaną mu za publikację książki Wspaniały świat żeglarstwa, wydanej przez Wydawnictwo Morskie. Oprócz literackich dokonań, był również autorem tekstów i muzyki do wielu piosenek żeglarskich.
Po zakończeniu swojej wyjątkowej kariery odebrał zaszczytne miejsce na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, gdzie spoczął w kwaterze 108-6-7.
Publikacje
Włodzimierz Głowacki był znaną postacią w środowisku żeglarskim, a jego twórczość obejmuje szereg znaczących publikacji, które przyczyniły się do popularyzacji żeglarstwa w Polsce.
- Żeglarstwo morskie. Podręcznik na stopień jachtowego sternika morskiego zatwierdzony przez Zarząd PZŻ (1968),
- Wspaniały świat żeglarstwa (1972),
- Olimpijskie żagle (1974),
- Dzieje jachtingu światowego (1983),
- Dzieje żeglarstwa polskiego (1989).
Te prace odzwierciedlają jego głęboką wiedzę oraz pasję do żeglarstwa, dostarczając cennych informacji zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów w tej dziedzinie.
Przypisy
- Włodzimierz Głowacki [online], www.tawernaskipperow.pl [dostęp 27.09.2023 r.]
- Kapitan Głowacki [online], pya.org.pl [dostęp 27.09.2023 r.]
- Włodzimierz Głowacki. lubimyczytac.pl. [dostęp 07.12.2022 r.]
- Cmentarz Stare Powązki: GŁOWACCY, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 21.12.2019 r.]
- B. Tuszyński Bardowie sportu, Warszawa 2009, str. 47-48
- Muzeum Stutthof w Sztutowie. Lalka. stutthof.org. [dostęp 27.08.2012 r.] [zarchiwizowane z tego adresu 24.12.2015 r.]
- Prezesi PZŻ. pya.org.pl. [dostęp 27.08.2012 r.] [zarchiwizowane z tego adresu 11.08.2012 r.]
- Włodzimierz Głowacki: Żeglarstwo morskie. Warszawa: Sport i Turystyka, 1979, s. 2. ISBN 83-217-2208-3.
- s/y Kapitan Głowacki. coz.com.pl. [dostęp 27.08.2012 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Wojciech Müller | Krzysztof Banaszyk | Cezary Leżeński | Małgorzata Iwanowska-Ludwińska | Jarosław Sowiński | Alojzy Andrzej Łuczak | Zbyszko Rzeźniacki | Hans (raper) | Zdzisław Rychter | Mateusz Bembus | Wacław Zimpel | Czesław Bulczyński | Józef Robakowski | Krzysztof Grabowski (wokalista) | Hanna Okońska-Ratajczak | Lech Grześkiewicz | Piotr Kuźniak | Piotr Wojciechowski | Arkady Fiedler | Zygmunt LatoszewskiOceń: Włodzimierz Głowacki