Budynek Konsystorza Królewskiego w Poznaniu


Budynek Konsystorza Królewskiego w Poznaniu, znany również jako Königliches Consistorium der Provinz Posen, to obiekt o dużym znaczeniu historycznym. Zlokalizowany jest przy ul. Młyńskiej 11a, który w języku niemieckim nosi nazwę Mühlenstraße.

Jego architektura i lokalizacja czynią go wyjątkowym punktem na mapie miasta, a także ważnym świadectwem lokalnej historii.

Historia

Budowa budynku, którego styl neogotycki zachwyca, zakończyła się w 1894 roku. W początkowym okresie działalności, mieściła się tutaj siedziba pruskiej Komisji Kolonizacyjnej. Przeprowadziła się ona następnie do gmachu obecnego Collegium Maius. W okresie jesieni 1918 roku, po zakończeniu monarchii Hohenzollernów, nastąpiła zmiana nazwy obiektu na Konsystorz Ewangelicki. Konsystorz ten stanowił najwyższą władzę wykonawczą Kościoła Ewangelicko-Unijnego, z siedzibą w Prowincji Poznańskiej.

Warto zaznaczyć, iż 4 listopada 1978 roku, budynek zyskał status zabytku, zostając wpisanym do rejestru pod nr. rej. A207.

Obecnie, obiekt ten pełni ważną rolę, gdyż w jego murach funkcjonuje Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji, z siedzibą w Poznaniu.

Przypisy

  1. Konsystorz Ewangelicki w Poznaniu. szukajwarchiwach.pl. [dostęp 04.09.2019 r.]
  2. Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Poznaniu. pk.gov.pl. [dostęp 04.09.2019 r.]
  3. 500 lat protestantyzmu w Poznaniu [online], www.e-pw.pl [dostęp 24.08.2019 r.]
  4. Rejestr zabytków. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Poznaniu. poznan.wuoz.gov.pl. [dostęp 24.08.2019 r.]
  5. Dawny Królewski Konsystorz Ewangelicki – Trakt Królewsko-Cesarski. [dostęp 23.08.2019 r.]
  6. Poznań - przewodnik po zabytkach i historii, Wydawnictwo Miejskie, Poznań 2003.

Oceń: Budynek Konsystorza Królewskiego w Poznaniu

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:17