Budynek Landratury Poznań-Wschód


Budynek Landratury Poznań-Wschód to interesująca struktura zlokalizowana w sercu Poznania, przy Alei Niepodległości 30. Wzniesiono go między 1908 a 1910 rokiem z myślą o administracji powiatu Poznań-Wschód, a jego projektantem był znany poznański architekt, J. Weiss.

Oprócz pomieszczeń urzędowych, budynek zawierał mieszkanie landrata oraz reprezentacyjną salę obrad, które były ważnym miejscem dla lokalnej administracji. Po zakończeniu I wojny światowej, obiekt był wykorzystywany przez władze powiatu poznańskiego, a następnie, po II wojnie światowej, stał się siedzibą Młodzieżowego Domu Kultury, który obecnie znajduje się w Zamku Cesarskim. Od lat 80. XX wieku, po przeprowadzeniu znacznej modernizacji i dobudowaniu jednego szczytu, budynek służył poznańskiemu oddziałowi TVP, aż do 2003 roku, gdy stworzono nową siedzibę na Świętym Rochu. W obiekcie działało również Studio Filmów Animowanych.

Obecnie, po wielu latach użytkowania, dawny budynek landratury czeka na nowe przeznaczenie. Struktura ta reprezentuje formy klasyczne, jednak ich uproszczone wykonanie zwiastuje nadchodzące style art déco oraz modernizm. Jak zauważa Marcin Libicki, było to jedno z pierwszych w Poznaniu podejść do wprowadzenia się w rodzący się modernizm. Fasada budynku jest wyraźnie nacechowana wertykalnymi elementami, takimi jak lizeny, wysokie szczyty czy imponujący portyk wejściowy.

Gmach został pierwotnie zaprojektowany w formie trzyskrzydłowej, jednak z biegiem lat jego układ uległ zmianie. Architektura tego budynku stanowi interesujący przykład ewolucji stylów architektonicznych w Poznaniu.

Przypisy

  1. Poznań – przewodnik po zabytkach i historii, JanuszJ. Pazder (oprac.), JerzyJ. Borwiński, Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 2003 r., s. 226, ISBN 83-87847-92-5.

Oceń: Budynek Landratury Poznań-Wschód

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:25