Collegium Iuridicum w Poznaniu


Collegium Iuridicum w Poznaniu to imponująca budowla, która wyróżnia się w krajobrazie Dzielnicy Cesarskiej w Poznaniu. Dzielnica Cesarska to obszar, w którym znajduje się ten niezwykły gmach, graniczący bezpośrednio z Kaponiery, idealnie usytuowany w sercu miasta, blisko ul. Święty Marcin. Adres tego obiektu to ul. Święty Marcin 90.

Collegium Iuridicum pełni ważną rolę, gdyż stanowi siedzibę Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, co czyni go kluczowym miejscem dla studentów studiujących prawo i administrację w naszej metropolii.

Historia

Collegium Iuridicum w Poznaniu, znane z bogatej historii, jest nie tylko ważnym miejscem na mapie akademickiej, ale także fascynującym przykładem architektury. Dawniej funkcjonował jako Bank Spółek Raiffeisena, zbudowany w 1907 roku, którego projekt stworzyła berlińska firma Hartmann & Schlenzig z Wilmersdorfu. Elementami upamiętniającymi tamte czasy są zachowane płaskorzeźby umieszczone nad głównym wejściem od ul. Święty Marcin, na których możemy zobaczyć sceny związane z wiejskim życiem, takie jak kury, kaczki, snopki siana oraz duży słomiany ul – nawiązując tym samym do rolnej tradycji Reiffeisena.

Na parterze budynku mieściła się sala operacyjna banku, natomiast na wyższych piętrach znajdowały się mieszkania dla pracowników. W suterenie funkcjonowała ogólnodostępna piwiarnia oraz winiarnia, co czyniło obiekt miejscem spotkań społecznych.

Architektura Collegium Iuridicum, utrzymana w stylu neorenesansowym z holenderskimi wpływami, harmonizuje z okolicznymi budynkami, takimi jak Aula Uniwersytecka oraz Akademia Muzyczna, dawniej znana jako Dom Ewangelicki. Całkowity koszt budowy obiektu wyniósł około 650.000 marek, co wówczas było znaczną sumą.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku, gmach przeszedł w ręce Krajowego Banku Spółdzielczego. Zgodnie z uchwałą z dnia 16 września 1934 roku, przestrzenie na pierwszym i drugim piętrze zostały przeznaczone dla Wydziału Prawno Ekonomicznego, co podkreśla znaczenie tego miejsca w sferze edukacyjnej.

Po II wojnie światowej budynek został przekazany Spółdzielni „Społem”, a w 1949 roku trafił pod kontrolę Milicji Obywatelskiej. W latach 1949-1956 prawdopodobnie więziono tam około 200 osób. Dopiero po events poznańskich w czerwcu 1956 roku gmach zwrócono uniwersytetowi, co oznaczało jego ponowne otwarcie dla studentów.

Obecnie Collegium Iuridicum jest jednym z najważniejszych i najlepiej rozpoznawalnych elementów zachodniej panoramy Poznania, które dotychczas uwieczniono na licznych pocztówkach oraz zdjęciach okolicznościowych, przyciągając zarówno studentów, jak i turystów swoją piękną architekturą i bogatą historią.

Przypisy

  1. Wydział Prawa i Administracji - Collegium Iuridicum [online], www.poznan.pl [dostęp 03.02.2023 r.]
  2. a b c d Poznań dawna siedziba MO ul. Świętego Marcina 90 [online], Śladami zbrodni [dostęp 03.02.2023 r.] (pol.).
  3. Collegium Iuridicum w Poznaniu | dzieje.pl - Historia Polski [online], dzieje.pl [dostęp 03.02.2023 r.]

Oceń: Collegium Iuridicum w Poznaniu

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:23