Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Poznaniu stanowi kluczowy ośrodek kształcenia duchowieństwa w Polsce, a zwłaszcza w archidiecezji poznańskiej. To rzymskokatolickie wyższe seminarium duchowne ma za zadanie przygotowanie mężczyzn z różnych regionów, w tym archidiecezji poznańskiej, gnieźnieńskiej, a także diecezji kaliskiej i bydgoskiej, do przyjęcia święceń diakonatu i prezbiteratu.
W seminarium klerycy aktualnie kształcą się na kierunku teologia, wybierając specjalność kapłańską, która ma ich przygotować do przyszłej posługi kapłańskiej. Studia te odbywają się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, co zapewnia dostęp do wysokiej jakości edukacji teologicznej oraz wartościowych doświadczeń dydaktycznych.
Obecni przełożeni
Jurysdykcję kanoniczną nad seminarium sprawuje arcybiskup metropolita poznański.
Rektor
Obecnym rektorem jest ks. kan. dr Jan Frąckowiak, który pełni tę funkcję od 2021 roku.
Wicerektorzy
- ks. dr Waldemar Graczyk – od 2021,
- ks. dr Tomasz Krzysztofiak – od 2023.
Prefekci
- ks. kan. mgr lic. Przemysław Tyblewski – od 2011,
- ks. mgr Marek Ratajczak – od 2020 (od 2022 także prokurator),
- ks. mgr lic. Dariusz Kuliński – od 2021,
- ks. mgr lic. Paweł Białczyk – od 2022,
- ks. mgr lic. Paweł Rybak – od 2023.
Ojcowie duchowni
- ks. kan. mgr Dariusz Mazur – od 2013,
- ks. dr Andrzej Nowicki – od 2023,
- ks. Łukasz Zawidzki – od 2024.
Obiekty
W obrębie Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu znajdują się istotne obiekty, które odgrywają kluczową rolę w kształceniu przyszłych duchownych.
- główny budynek Seminarium zlokalizowany przy ulicy Wieżowej 2/4 w Poznaniu,
- budynek dawnego Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej, mieszczący się przy ulicy Złotej 144 w Kaliszu, w którym obecnie zamieszkują klerycy roku propedeutycznego.
Historia
Powstanie seminarium w Poznaniu sięga roku 1564, kiedy to 26 października, biskup Adam Konarski w obliczu kryzysu Akademii Lubrańskiego, wystosował decyzję o kształceniu przyszłych księży w tej instytucji. Jednak na mocy decyzji kapituły katedralnej, ta propozycja nie została uznana za formalne założenie seminarium. W wyniku tego, w listopadzie 1565 roku, zwrócono się z prośbą o jego erygowanie zgodnie z zaleceniami Soboru Trydenckiego. Prośba ta była ponawiana, a ufnie wrócono do rozmów w 1574 roku, co w rezultacie doprowadziło do współpracy z zakonem jezuitów. Jezuici przybyli do Poznania w 1571 roku i zaczęli prowadzić seminarium diecezjalne, które rozpoczęło działalność w 1576 roku.
Lata współczesne
W dniu 17 października 2020 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła zamknięcie Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej na czas nieokreślony. W wyniku tego, wszyscy alumni z tej instytucji zostali skierowani do poznańskiego seminarium na kontynuację formacji. To ważne wydarzenie było wynikiem wizytacji apostolskiej, zleconej przez Kongregację ds. Duchowieństwa, w którą zaangażowany był arcybiskup metropolita poznański, Stanisław Gądecki. O samym audycie informacja wyszła na jaw 29 czerwca 2020 roku.
W celu realizacji wizytacji, 13 lipca 2020 roku powołano specjalną komisję, której członkami zostali Damian Bryl – biskup pomocniczy poznański oraz były ojciec duchowny poznańskiego seminarium, ks. Mariusz Chamarczuk SDB – były rektor Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Salezjańskiego w Lądzie i ks. Wojciech Rzeszowski – były rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Następnie, 17 września 2020 roku, wszystkie materiały zgromadzone podczas dochodzenia zostały przekazane do Kongregacji.
W wyniku dalszych zmian, od 2022 roku do poznańskiego seminarium przeniesieni zostali klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Bydgoszczy, a w 2023 roku dołączyli klerycy z Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie.
Rektorzy
W kontekście omawianego zagadnienia, istotne jest podkreślenie znaczenia kategorii dotyczącej Rektorów Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu.
Absolwenci Seminarium
Błogosławieni
W historii Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, znajdują się postacie, które zdobyły tytuł błogosławionych. Należą do nich: Marian Konopiński, Józef Kut, Włodzimierz Laskowski oraz Narcyz Putz.
Kandydaci na ołtarze
Ponadto wśród kandydatów na ołtarze można wymienić Ignacego Posadzy SChr, Kazimierza Rolewskiego, Stanisława Streich, Aleksandra Woźnego oraz Aleksandra Żychlińskiego.
Kardynałowie
Jednym z ważnych aspektów seminarium są kardynałowie, którzy z niego się wywodzą. W tej grupie znajduje się m.in. Edmund Dalbor, Bolesław Filipiak oraz Zenon Grocholewski.
Arcybiskupi
W sytuacji arcybiskupów warto wspomnieć o Walentym Dymku, Tomaszu Grysie, Marku Jędraszewskim, Edwardzie Likowskim, Juliuszu Paetzu, Marianie Przykuckim, Leonie Przyłuskim oraz Florianie Stablewskim.
Biskupi
W kontekście biskupów warto zauważyć m.in. Stanisława Adamskiego, Antoniego Andrzejewicza, Grzegorza Balcerka, Teodora Benscha oraz Lucjana Bernackiego. Ich grono uzupełniają Anzelm Wojciech Brodziszewski, Damian Bryl, Józef Cybichowski, Jan Czerniak, Tadeusz Etter, Zdzisław Fortuniak, Jan Glapiak, Jan Janiszewski, Franciszek Jedwabski, Lech Kaczmarek, Kazimierz Kowalski, Romuald Kujawski, Arkadiusz Lisiecki, Stanisław Łukomski, Stanisław Napierała, Edmund Nowicki, Stanisław Okoniewski, Karol Radoński, Szymon Stułkowski, Andrzej Wronka, Tadeusz Paweł Zakrzewski oraz Jan Zaręba.
Inni absolwenci
Nie można zapomnieć o innych absolwentach seminarium, w tym o prof. Bogdanie Częszu, prof. Jacku Hadrysiu, prof. Januszu Nawrocie, prof. Romualdzie Niparko, prof. Bogdanie Poniży, prof. Adamie Przybeckim, prof. Janie Kantym Pytlu, prof. Janie Szpecie, prof. Jerzym Trosce, dr hab. Piotrze Ostańskim, dr hab. Pawle Wygralaku, dr Franciszku Dziasku, dr Marcinie Głowińskim, dr Tadeuszu Karkoszu, dr Pawle Malecha, Franciszku Bażyńskim, Stanisławie Dudzińskim oraz Pawle Władysławie Fabiszu.
Przypisy
- Klerycy z Gniezna będą odbywać formację w Poznaniu • Archidiecezja Gnieźnieńska [online], archidiecezja.pl [dostęp 07.07.2023 r.]
- Biskup likwiduje seminarium. Przyszli księża będą się kształcić w Poznaniu. onet.pl, 29.06.2022 r. [dostęp 30.06.2022 r.]
- Wyjaśnienia związane z rezygnacją biskupa kaliskiego. nuncjatura.pl, 17.10.2020 r. [dostęp 21.10.2020 r.]
- Komunikaty ws. diecezji kaliskiej. archpoznan.pl. [dostęp 21.10.2020 r.]
- Stanisław S. Librowski, Właściwie, które seminarium w Polsce jest najstarsze?, 16.12.1968 r. Brak numerów stron w książce
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Wyższa Szkoła Handlu i Usług w Poznaniu | Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu | Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu | Collegium im. Floriana Znanieckiego w Poznaniu | Collegium Novum w Poznaniu | Collegium Martineum w Poznaniu | Collegium Maximum w Poznaniu | Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu | Biocentrum w Poznaniu | Collegium Minus w Poznaniu | Collegium św. Marii Magdaleny w Poznaniu | Collegium prof. Józefa Chmiela w Poznaniu | Collegium Iuridicum w Poznaniu | Collegium Heliodori Święcicki w Poznaniu | Collegium Adama Wrzoska w Poznaniu | Politechnika Poznańska | Kolegium Rungego w Poznaniu | Collegium Da Vinci | Wyższa Szkoła Komunikacji i Zarządzania w Poznaniu | Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych im. prof. Michała Iwaszkiewicza w PoznaniuOceń: Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Poznaniu