Dom Schneiderów na Minikowie w Poznaniu


Dom Schneiderów, znajdujący się na Minikowie, jest przykładem wspaniałej architektury z XIX wieku. Ten historyczny budynek, usytuowany przy ul. Minikowo 7, stanowi ważny punkt na mapie Poznania i jest świadkiem wielu przemian, które zachodziły w tej dzielnicy przez lata.

Obiekt nie tylko zachwyca swoim wyglądem, ale także odzwierciedla życie i codzienność mieszkańców tamtego okresu. Gospodarstwo, które niegdyś otaczało dom, stanowi integralną część historii tego miejsca.

Historia

Gospodarstwo, które wzniesiono na Minikowie, było pierwotnie własnością Józefa Schneidera, który był potomkiem Bambrów i urodził się w 1854 roku. W 1909 roku obiekt przeszedł znaczną rozbudowę. Rodzina Schneiderów podjęła decyzję o zburzeniu starych zabudowań i postawieniu nowych budynków gospodarczych, a także zbudowaniu nowego domu mieszkalnego.

Nowo wzniesiony dom charakteryzował się użyciem czerwonej cegły klinkierowej, która obok solidności przyciągała uwagę licznymi zdobieniami umieszczonymi nad oknami oraz wzdłuż frontowej, nieco wysuniętej do przodu części budynku. Zdobienia te zostały wykonane z cegły klinkierowej w jasnym żółtym kolorze. Taką samą cegłą ozdobiono dolną część budynku oraz jego narożniki.

Józef Schneider poległ w trakcie I wojny światowej, biorąc udział w bitwie pod Verdun. Po jego śmierci, jego żona ponownie wyszła za mąż za Antoniego Kaisera z Naramowic. Ich życie na tym terenie powinno być również zaznaczone przez istnienie kapliczki przydrożnej, która znajdowała się na gruntach Antoniego Kaisera. Kapliczka była przedstawieniem Chrystusa w cierniowej koronie i nosiła nazwę „Boża Męka”. Jej powstanie przypisuje się Józefowi Schneiderowi, pierwszemu właścicielowi gospodarstwa.

Jednakże, w czasie II wojny światowej, w trakcie utwardzania polnej drogi, która znajdowała się w pobliżu, kapliczka uległa zniszczeniu. To tragiczne wydarzenie na zawsze wpisało się w historię tego miejsca, które przez lata było świadkiem wielu znaczących wydarzeń.

Dzisiaj

W 2001 roku nastąpiła renowacja domu Schneiderów oraz Kaiserów, jednak podczas tego procesu budynek stracił swoją pierwotną estetykę. W rezultacie cegła klinkierowa, która dawniej zdobiła fasadę, została pokryta warstwą żółtego oraz brązowego tynku, co znacząco wpłynęło na jego wygląd.

W 2009 roku za prowadzenie gospodarstwa odpowiedzialny był Lucjan Skalski, syn Eugenii z Kaiserów oraz Tadeusza Skalskiego.

Przypisy

  1. a b BAMBRZY W STAROŁĘCE, MINIKOWIE I CZAPURACH | wbc.macbre.net [online], web.archive.org, 13.04.2019 r. [dostęp 17.05.2020 r.]

Oceń: Dom Schneiderów na Minikowie w Poznaniu

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:22