Willa przy ul. Mazowieckiej 58 w Poznaniu


Willa przy ul. Mazowieckiej 58 w Poznaniu to nie tylko miejsce, ale również kawałek fascynującej historii. Zlokalizowana w dzielnicy Sołacz, sprawia wrażenie wiejskiej siedziby ziemiańskiej, w której można poczuć prawdziwy klimat minionych epok.

Powstała w 1928 roku na zlecenie Władysława Gąsiorowskiego, kupca, który osiedlił się w Poznaniu po przyjeździe z kresów wschodnich w roku 1921. Jego nowa praca w Pocztowej Kasie Oszczędności nie tylko przyczyniła się do stabilizacji finansowej, ale również umożliwiła mu zrealizowanie marzenia o budowie tego niezwykłego domu.

Właściciel, pasjonat sztuki, zgromadził w willi cenną kolekcję malarstwa polskiego, w której znalazły się dzieła takich artystów jak Jerzy Kossak, Julianna Fałat, Teodor Axentowicz oraz Jacek Malczewski. Kolekcję uzupełniały również stare kilimy, dywany oraz makaty, tworząc niepowtarzalną atmosferę tego miejsca.

Niestety, historia willi nie oszczędziła Gąsiorowskich. W czasie II wojny światowej zostali zmuszeni do opuszczenia Poznania, a ich cenne zbiory uległy zniszczeniu. Po wojnie rodzina wróciła do miasta, a willa została odzyskana w latach 80. XX wieku, po tym jak przez pewien czas mieszkały w niej osoby z przydziału. Również po tych trudnych doświadczeniach, miejsce to wciąż pozostaje symbolą dawnych czasów i kulturalnej tożsamości.

Przypisy

  1. Konrad Napierała, Sołacz – poznański klejnot, dodatek do Głosu Wielkopolskiego, 01.01.2013 r.

Oceń: Willa przy ul. Mazowieckiej 58 w Poznaniu

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:13