UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poznań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Andrzej Wituski


Andrzej Wituski, urodzony 23 lutego 1932 roku w Poznaniu, jest postacią wybitną w polskim życiu społecznym i kulturalnym. Jako długoletni działacz, zyskał uznanie wśród mieszkańców i ludzi związanych z jego działalnością.

W latach 1982–1990 pełnił funkcję prezydenta Poznania, odgrywając istotną rolę w rozwoju tego miasta oraz jego infrastruktury.

Życiorys

Andrzej Wituski przyszedł na świat 23 lutego 1932 roku w Poznaniu, w rodzinie składającej się z Adama Wituskiego i Jolanty Ankiewicz. W 1952 roku ukończył VI Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, a następnie kontynuował naukę na Wyższej Szkole Ekonomicznej, gdzie studiował w latach 1952–1956. Jego praca magisterska dotyczyła oznaczania cyny w konserwach rybnych metodą chromatografii bibułowej.

Po ukończeniu studiów, w 1951 roku rozpoczął pracę w Zakładach Ziemniaczanych w Luboniu, a krótko po studiach podjął zatrudnienie w milicyjnym Domu Kultury Olimpia na stanowisku pracownika kulturalno-oświatowego. Równocześnie dorabiał jako nauczyciel w Technikum Przemysłu Spożywczego na Winogradach.

W latach 1957–1965 był pracownikiem Zakładów Mięsnych w Poznaniu, gdzie pełnił funkcję kierownika wytwórni. W późniejszych latach, w okresie od 1966 do 1970, zajmował stanowisko zastępcy dyrektora oraz dyrektora w Miejskim Handlu Mięsem w Poznaniu. Następnie, w latach 1971–1972, pracował w Urzędzie Miasta Poznania, gdzie kierował Wydziałem Handlu, Przemysłu i Usług.

Od 1973 do 1982 roku pełnił rolę zastępcy przewodniczącego Prezydium Rady Narodowej oraz wiceprezydenta Poznania. W 1982 roku został wybrany prezydentem Poznania, odrzucając jednocześnie ofertę objęcia stanowiska dyrektora MTP. W tajnym głosowaniu uzyskał 95% głosów i pełnił tę funkcję do 6 czerwca 1990 roku.

W latach 1991–2001 pracował jako dyrektor poznańskich oddziałów bankowych, w tym w I Komercyjnym Banku w Lublinie, Animex Banku oraz Kredyt Banku. Od 2001 roku był wiceprezesem, a potem prezesem oraz dyrektorem biura Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Równocześnie zajmował stanowisko dyrektora Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego do 2007 roku. Na mocy rekomendacji Adama Smorawińskiego, był także członkiem, a następnie prezesem poznańskiego Rotary Club.

Osiągnięcia

W trakcie swojego życia akademickiego Andrzej Wituski miał znaczny wpływ na rozwój kultury studenckiej, będąc założycielem Studenckiego Teatru Satyrycznego Pegazik. W tym czasie pisał również teksty dla lubelskiego teatru Dren 59 oraz dla gdańskiego teatru studenckiego Bim-Bom.

W latach 1973–1990 pełnił funkcję przewodniczącego komitetów organizacyjnych dla wielu ważnych wydarzeń. Były to m.in.: Biennale Sztuki dla Dziecka, Międzynarodowe Triennale Mebli, jak również Jarmark Świętojański. W ciągu swojej kariery był zaangażowany w organizację mistrzostw świata i Europy w różnych dziedzinach sportowych, takich jak kajakarstwo, tenis stołowy, akrobatyka sportowa, koszykówka oraz zapasy.

Wituski zasłynął jako główny inicjator lub współinicjator wielu znaczących projektów. Do jego osiągnięć należy utworzenie Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza, Pracowni-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego, oraz Mieszkania-Pracowni Kazimiery Iłłakowiczówny.

Był również odpowiedzialny za zmiany w programie użytkowym Starego Rynku w Poznaniu, które miały na celu nadanie mu funkcji turystycznej oraz likwidację kotłowni węglowych. W zakresie zagospodarowania przestrzeni miejskiej brał udział w projektowaniu terenów maltańskich oraz odnowieniu Cmentarza Zasłużonych Wielkopolan.

Dodatkowo, przyczynił się do rekonstrukcji Palmiarni Poznańskiej, powstania Domu Polonii, a także odbudowy Gimnazjum Marii Magdaleny. Poza tym, był jednym z negocjatorów pierwszego porozumienia partnerskiego pomiędzy Poznaniem a Hanowerem. Nie można również zapomnieć o jego wkładzie w budowę Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, co dodatkowo podkreśla jego zaangażowanie w rozwój miejskiej infrastruktury.

Odznaczenia

Andrzej Wituski, znany ze swojego wkładu w działalność kulturalną oraz akademicką, został uhonorowany licznymi odznaczeniami, które świadczą o jego zaangażowaniu i zasługach. Oto lista wyróżnień:

  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 2000 roku, za wybitne zasługi w działalności na rzecz ruchu studenckiego,
  • Kawaler prywatnego Orderu Świętego Stanisława III klasy,
  • Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w wersji srebrnej,
  • Medal Ad Perpetuam Rei Memoriam,
  • Złoty Hipolit,
  • Złoty Medal Polskiego Związku Artystów Muzyków,
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej,
  • Nagroda Giganta,
  • Honorowy Wawrzyn Pracy Organicznej,
  • Statuetka Starego Marycha,
  • Tytuł Wybitny Wielkopolanin,
  • Honorowy Obywatel Miasta Poznania, tytuł przyznany w 2019 roku.

Te odznaczenia są świadectwem jego znaczącego wpływu na lokalną społeczność oraz krajową kulturę.

Życie prywatne

Andrzej Wituski jest żonaty z Anną i wspólnie wychowują dwoje dzieci: córkę Magdalenę oraz syna Macieja. Na jego 80. urodziny zorganizowano wyjątkowy koncert, który nosił tytuł Legenda Wituskiego. Inicjatywa ta zyskała ogromne uznanie, a jednym z organizatorów była Agnieszka Duczmal.

W trakcie koncertu wystąpili znakomici artyści, w tym utalentowany Maksim Wiengierow oraz Agata Szymczewska. Całość wydarzenia poprowadził Tadeusz Zwiefka, zapewniając widzom niezapomniane przeżycia.

W 2014 roku ukazała się także publikacja zatytułowana Przecież to mój Poznań, która jest formą rozmowy podsumowującą życie i osiągnięcia Wituskiego. Rozmowę przeprowadziła Dorota Ronge-Juszczyk, a projekt rozpoczął się w 2011 roku, ukazując jego znaczenie dla kultury i muzyki w Polsce.

Przypisy

  1. Andrzej Wituski. wieniawski.pl. [dostęp 23.03.2017 r.]
  2. a b c d Andrzej A. Wituski, Dorota D. Ronge-Juszczyk, Przecież to mój Poznań, Poznań: Dom Wydawniczy „Rebis”, 2014, s. 18, ISBN 978-83-7818-643-4.
  3. M.P. z 2001 r. nr 2, poz. 39.
  4. R. Komorowski, Kawalerowie i Damy Orderu Świętego Stanisława, s. 101.

Oceń: Andrzej Wituski

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:15