Głaz Franciszka Witaszka w Poznaniu


Głaz Franciszka Witaszka to interesujący obiekt, który znajduje się nieopodal Szkole Podstawowej nr 9, zlokalizowanej na Łazarzu w Poznaniu, przy ulicy Łukaszewicza 9/13. Jest to głaz pamiątkowy, który w swojej historii nosił różne znaczenia oraz związane z nimi inskrypcje.

Warto zauważyć, że ten głaz narzutowy pierwotnie znajdował się w Parku Wilsona, gdzie miał upamiętniać ważne wydarzenie – 150-lecie uzyskania przez Stany Zjednoczone niepodległości. Pierwotny napis brzmiał:

„W sto pięćdziesiątą rocznicę ogłoszenia niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki nazwało wdzięczne miasto Poznań Ogród Botaniczny parkiem imienia wielkiego prezydenta Woodrowa Wilsona – 4 VII 1926.”

Inskrypcja ta została umieszczona na owalnej, metalowej płycie, której autorem był Kazimierz Ruciński. Uroczystość odsłonięcia miała miejsce 5 lipca 1926 roku. Niestety, tablica została zniszczona przez okupantów niemieckich, a sam głaz został przeniesiony w 1967 roku do obecnej lokalizacji, jednak pozbawiony charakteru pomnikowego.

Dopiero 30 kwietnia 1976 roku głaz został odsłonięty jako pomnik Franciszka Witaszka, lokalnego działacza patriotycznego, który w 1942 roku został zamordowany w Forcie VII. To wydarzenie zbiegło się z otwarciem Izby Pamięci Narodowej w szkole, a w uroczystości uczestniczyli licznie powstańcy wielkopolscy, jak również przedstawiciele II wojny światowej oraz więźniowie obozów koncentracyjnych.

Obecna tablica na głazie, wykonana z brązu, upamiętnia nie tylko Franciszka Witaszka, ale też wszystkich, którzy polegli w walce z faszyzmem. Jest datowana na rok 1967, co wskazuje na czas przeniesienia głazu, a nie na odsłonięcie samego pomnika.

Przypisy

  1. obecny Ogród Botaniczny znajduje się na Ogrodach – do przełomu lat 20. i 30. XX wieku rolę tę pełnił Park Wilsona

Oceń: Głaz Franciszka Witaszka w Poznaniu

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:11