Odwach w Poznaniu


Odwach w Poznaniu to niezwykle ważny element architektoniczny znajdujący się w sercu miasta. Budynek ten usytuowany jest na Starym Rynku, który stanowi historyczne centrum Poznania.

Struktura odwachu miała przez wieki kluczowe znaczenie, pełniąc różnorodne funkcje, od straży miejskiej po punkt orientacyjny dla przyjezdnych. Jego obecność na Starym Rynku przypomina o bogatej historii i tradycjach tego miejsca.

Historia

Obiekt powstał w XVIII wieku, przy czym pierwszy drewniany budynek został zastąpiony nową konstrukcją, która powstała w latach 1783–1787. Projekt tej nowej budowli zrealizował warszawski architekt Jan Chrystian Kamsetzer, który zastosował styl klasycystyczny. Budowa została sfinansowana przez starostę generalnego Wielkopolski, Kazimierza Raczyńskiego, a obiekt ten służył jako siedziba dla straży miejskiej i później dla policji.

W okresie międzywojennym ingericht w Odwachu funkcjonował areszt garnizonowy. Niestety, obiekt został poważnie uszkodzony podczas walk w 1945 roku, a jego odbudowa miała miejsce w latach 1949–1951. Po zakończeniu prac remontowych w budynku ulokowano Państwową Średnią Szkołę Baletową.

W 1961 roku budynek stał się siedzibą Muzeum Ruchu Robotniczego im. Marcina Kasprzaka. Obecnie w obiekcie mieści się Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918–1919, które jest oddziałem Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych.

Charakterystycznym elementem architektonicznym obiektu jest frontowa elewacja z gankiem, który jest ograniczony ryzalitami po obu stronach. Na czterech kolumnach w porządku toskańskim spoczywa architraw, na którym znajduje się fryz z tryglifami. W górnej części, na attyce, można zobaczyć kartusze: na środku znajduje się herb Rzeczypospolitej z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego, po lewej stronie widnieje herb Raczyńskich, znany jako Nałęcz, a po prawej stronie – herb Poznania.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolska [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. Historia szkoły. osb-poznan.pl. [dostęp 19.07.2022 r.]
  3. ZbigniewZ. Kopeć ZbigniewZ., Poznań między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918–1939, Łódź: Księży Młyn, 2013 r.
  4. Wojciech Jankowski, Mały przewodnik po Polsce, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1983 r.

Oceń: Odwach w Poznaniu

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:18