Strażnica pożarowa przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu


W sercu Poznania, przy ul. Grunwaldzkiej 16a, znajduje się wyjątkowy budynek – strażnica pożarowa należąca do jednostki jeżyckiej. Ten obiekt, umiejscowiony w podwórzu Specjalistycznego Szpitala Klinicznego UM, ma bogatą historię, która sięga czasów, gdy mieścił się w nim Hotel Polonia, a później szpital wojskowy.

Pomimo tego, że strażnica była kiedyś integralną częścią społeczności jeżyckiej, w obecnych czasach można ją znaleźć na obszarze Grunwaldu, który stanowi część jednostki pomocniczej Osiedla Św. Łazarz. To miejsce nie tylko sprzyja historiom związanym z pożarnictwem, ale także przyciąga wielu interesujących odwiedzających swoimi walorami architektonicznymi i lokalizacyjnymi.

Charakterystyka

Obiekt stanowi doskonały przykład dorobku swojego twórcy, Fritza Teubnera, byłego architekta miejskiego Poznania. Jego projekt charakteryzuje się połączeniem elementów barokowych z ceglanymi oraz szachulcowymi detalami, co wyróżnia budowlę w miejskim krajobrazie.

Wzniesiony w 1908 roku, zbudowany został obok stajni. Rok później powstały również toalety oraz kuźnia. Budynek ten pełnił ważne funkcje, mieszcząc w sobie garaże dla wozów strażackich oraz stajnię dla koni na parterze, a na piętrze pomieszczenia dla strażaków. Był również wyposażony w nowoczesną aparaturę telegraficzną, co świadczy o innowacyjności tamtych czasów.

Od 1928 roku w tym miejscu mieściło się pierwsze w Poznaniu pogotowie ratunkowe, które na początku dysponowało jedynie jednym pokojem i garażem. Wzniesienie gmachu było kluczowym krokiem w kierunku budowy nowoczesnej i zdecentralizowanej sieci ochrony przeciwpożarowej w mieście na początku XX wieku.

Co ważne, budynek ten, mimo upływu lat, wciąż pełni swoją oryginalną funkcję. W bezpośredniej okolicy znajdziemy wiele istotnych miejsc, takich jak Willa Flora, kościół św. Michała Archanioła, Collegium Chemicum, II Liceum Ogólnokształcące, kamienica Bolesława Richelieu, dom oficerski oraz tereny MTP.

Przypisy

  1. Poznań – przewodnik po zabytkach i historii, Janusz J. Pazder (oprac.), Jerzy J. Borwiński, Poznań: Wydawnictwo Miejskie, 2003 r., s. 309, ISBN 83-87847-92-5.
  2. dr Słoniński, Powstanie i działalność Lekarskiego Pogotowia Imienia Marszałka Piłsudskiego w Poznaniu, w: Ratownictwo, nr 11/1930, s. 2.
  3. http://poznan.wyborcza.pl/poznan/56,36001,13189792,Stad_zobaczysz_nawet_bloki_na_Winogradach,,7.html
  4. http://www.nid.pl/pl/Informacje_ogolne/Zabytki_w_Polsce/rejestr-zabytkow/zestawienia-zabytkow-nieruchomych/WLK-rej.pdf

Oceń: Strażnica pożarowa przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:24