Skwer Jana Suwarta w Poznaniu


Skwer Jana Suwarta to niezwykle interesujące miejsce, które znajduje się w sercu Poznania. Położony jest w obrębie ulic Grobla, Za Groblą oraz Ewangelickiej, na terenie Osiedla Stare Miasto. Jest to nie tylko obszar rekreacyjny, ale także przestrzeń niosąca ze sobą ważne historyczne znaczenie.

Skwer upamiętnia Jana Suwarta, który był uczestnikiem wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Warto zaznaczyć, że był on również jednym z oskarżonych w kontrowersyjnej sprawie tzw. "procesu dziewięciu", który na stałe wpisał się w karty historii Polski.

Nazwę skweru nadano na mocy uchwały wydanej przez Radę Miasta Poznań w dniu 22 listopada 2016 roku. To miejsce przypomina mieszkańcom i turystom o ważnych aspektach naszej przeszłości oraz o osobach, które odegrały kluczowe role w kształtowaniu historii miasta.

Starania o upamiętnienie

W 2010 roku, z inicjatywy państwa Marii i Tomasza Zakrzewskich, złożono społeczny oraz obywatelski wniosek w celu upamiętnienia Jana Suwarta w przestrzeni publicznej Poznania. Ich starania miały na celu oddanie hołdu temu niezwykłemu człowiekowi.

Nie tylko oni zaangażowali się w te działania. Również syn Jana Suwarta, Adam Suwart, podejmował wysiłki, aby zapewnić realizację tego przedsięwzięcia, co świadczy o znaczeniu postaci Jana Suwarta dla jego rodziny oraz społeczności lokalnej.

Koncepcja zieleni

W 2010 roku powstała nowatorska koncepcja zagospodarowania zieleńca im. Jana Suwarta. Jej wytyczne są powiązane z artystyczną interpretacją czterech żywiołów: ziemi, powietrza, wody oraz ognia. Elementy związane z „ziemią” to głazy oraz kamienisty brzeg, które przywodzą na myśl symboliczne przedstawienie rzeki.

W tej jedynej w swoim rodzaju przestrzeni, rabaty wiją się w malowniczy sposób, a ich szaroniebieski kolor traw oraz roślin cebulowych o niebieskich liściach przyporządkowane są do żywiołu „wody”. Natomiast trawy, delikatnie poruszane wiatrem, urzeczywistniają pierwiastek „powietrza”.

Stworzony projekt zyskuje dodatkowy wymiar dzięki czerwono-bursztynowej iluminacji bram grabowych, która reprezentuje „ogień”. Autorami tego unikalnego dzieła są Magdalena Szymankiewicz oraz Jarosław Surma.

Finansowanie projektu oraz budowy skweru częściowo pokryła Fundacja Międzynarodowego Festiwalu Malta. Środki na ten cel pochodziły z biletów sprzedanych na koncert zespołu Radiohead, który miał miejsce w 2009 roku pod hasłem „Poznań dla ziemi”.

Uroczyste otwarcie

Uroczystość inaugurująca nowy skwer miała miejsce 27 czerwca 2017 roku. Była to wyjątkowa okazja, która wpisywała się w obchody 61. rocznicy wydarzeń znanych jako Poznański Czerwiec 1956 roku. Wydarzenie to zorganizowano dzięki współpracy różnych instytucji, w tym Prezydenta Miasta Poznania, Komitetu Organizacyjnego Obchodów Rocznic Powstania Poznańskiego Czerwca’56 oraz Urzędu Miasta Poznania.

Wśród współorganizatorów wymienić można Stowarzyszenie Skwer Jana Suwarta, Areszt Śledczy w Poznaniu oraz Oddział Zewnętrzny w Poznaniu Aresztu Śledczego w Poznaniu. W uroczystości uczestniczyli znamienici goście, w tym Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania, oraz Przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.

Warto również wspomnieć o prof. dr hab. Janinie Sandorskim, długoletnim pracowniku naukowym związanym z Katedrą Prawa Międzynarodowego i Organizacji Międzynarodowych UAM, który jest również badaczem wydarzeń Czerwca 1956 roku. Obecny był także Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu, dr hab. Konrad Białecki.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele różnych organizacji, w tym Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, Zenon Wechmann. Swoją obecnością zaszczyciła także Aleksandra Banasiak, kombatantka Czerwca’56 oraz pielęgniarka, która brała udział w tych dramatycznych wydarzeniach z historii Poznania. Niezwykle istotna była również obecność delegacji wielkopolskiej Służby Więziennej, której przewodził Dyrektor Aresztu Śledczego w Poznaniu, płk. Jacek Wiśniewski.

Uroczystości uświetniły występy przedstawicielek Teatru Ósmego Dnia, Małgorzaty Grupińskiej-Bis oraz Ewy Wójciak. Warto również podkreślić obecność syna patrona, Adama Suwarta, który w szczególny sposób poczuwał się do znaczenia tego wydarzenia.

Przypisy

  1. MW, Skwer im. Jana Suwarta w Poznaniu uroczyście otwarty, „Gloswielkopolski.pl” [dostęp 02.06.2018 r.]
  2. Otwarcie skweru Jana Suwarta – Służba Więzienna [online], www.sw.gov.pl [dostęp 02.06.2018 r.]
  3. Skwer imienia Jana Suwarta | Senator Jadwiga Rotnicka [online], jadwigarotnicka.pl [dostęp 02.06.2018 r.]
  4. ZARZĄD ZIELENI MIEJSKIEJ W POZNANIU – Dzisiejszej nocy zieleniec im. Jana Suwarta zapłonął i od teraz ogień będzie tam gościł każdej nocy [online], zzmpoznan.pl [dostęp 02.06.2018 r.]
  5. Uchwała nr XXXVIII/645/VII/2016 z dnia 22.11.2016 r. – bip.poznan.pl [online], bip.poznan.pl [dostęp 02.06.2018 r.]
  6. Procesy – Poznański Czerwiec '56 – Poznan.pl [online], www.poznan.pl [dostęp 02.06.2018 r.]

Oceń: Skwer Jana Suwarta w Poznaniu

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:14