Skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Poznaniu


Skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata to miejsce o znaczeniu nie tylko lokalnym, ale i historycznym, znajdujące się w Poznaniu. Usytuowany na Łęgach Dębińskich, w obszarze Osiedla Wilda, jest otoczony ulicami, które wyznaczają jego granice.

Od północy skwer sąsiaduje z Królową Jadwigi, a od zachodu przylegają do niego dwie ulice: Górna Wilda oraz Dolna Wilda. Z kolei od południa znajduje się ulica Olimpijska, a od wschodu przestrzeń ta zamyka budynek Multikina oraz parking buforowy.

Nazewnictwo tego wyjątkowego miejsca zostało ustalone na mocy uchwały przyjętej na sesji Rady Miasta Poznania w dniu 10 czerwca 2014 roku. Wcześniej teren ten był znany pod nazwą Błonia Wildeckie, co potwierdza jego długą historię oraz znaczenie dla mieszkańców Poznania.

Upamiętnienie

Nazwa skweru nosi hołd osobom, które w trudnych czasach II wojny światowej narażały własne życie oraz bezpieczeństwo rodzeństwa, starając się ocalić Żydów. Skwer usytuowany jest w pobliżu miejsca, gdzie dawniej znajdowało się Targowisko Bema, które zlikwidowano we wrześniu 2020 roku, oraz w sąsiedztwie ruin niegdyś funkcjonującego stadionu KS Warty Poznań.

W okresie niemieckiej okupacji na tym stadionie znajdował się oboz pracy dla Żydów, co dodatkowo podkreśla historyczne znaczenie tej lokalizacji. Elementem upamiętniającym te dramatyczne wydarzenia jest obelisk, który umieszczono na skwerze; został on zaprojektowany w formie pochodni, a jego zwieńczenie ozdabia menora – symbol żydowskiej tradycji i kultury.

Założenie zieleni

Skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Poznaniu charakteryzuje się niepowtarzalnym układem przestrzennym. Zawiera dwie równoległe aleje: dębową oraz lipową, a także rozległy trawnik pośrodku, co tworzy harmonijną całość w jego strukturze. Przestrzeń ta ma kształt zbliżony do prostokąta i została zaprojektowana w 1903 roku przez znanego niemieckiego urbanistę J. Stübbena, w rejonie dawnej fortecznej Bramy Wildeckiej.

W latach 2017–2018 skwer przeszedł gruntowną rewaloryzację, która umożliwiła zachowanie jego historycznych założeń kompozycyjnych. Kluczowym elementem tej przestrzeni stał się podłużny gazon, który według planów rewaloryzacji miał być otoczony nową szatą roślinną. Zrealizowano tutaj imponujące zmiany: zasadzono około 3 tysiące krzewów z przesadzenia, a także wprowadzono około 6,6 tysięcy nowych krzewów na powierzchni 4700 m².

W ramach prac rekultywacyjnych, trawnik o powierzchni 1175 m² został odnowiony, a także założono nowy dywanowy trawnika zajmującym 2685 m². Poza tym, stworzono łąkę kwietną o powierzchni 655 m², co znacząco wzbogaciło bioróżnorodność tego miejsca. Na skwerze zostało posadzonych 34 drzew (w tym klony zwyczajne, jesiony wyniosłe, dęby i lipy) oraz około 15 tysięcy krzewów i roślin okrywowych, takich jak m.in. wiciokrzew chiński, tatarski, runianka japońska oraz jaśminowiec wonny, śnieguliczka biała i kalina sztywnolistna.

W ramach modernizacji alejek, dawną nawierzchnię zastąpiono kostką granitową i mineralną, co dodatkowo wzmocniło estetykę przestrzeni. Odrestaurowano także rzeźbę „Kobieta z kwiatami”, dzieło prof. Józefa Stasińskiego. Oryginalna rzeźba, wykonana z betonu, przez wiele lat ulegała zniszczeniu, dlatego w jej miejsce stworzono odlew z brązu, który wiernie odzwierciedla pierwotne zamysły artysty.

Przypisy

  1. likwidacja targowiska - TenPoznan.pl [online], tenpoznan.pl [dostęp 26.12.2020 r.]
  2. Skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata rewaloryzowany :: Codzienny Poznań [online], www.codziennypoznan.pl [dostęp 22.07.2018 r.]
  3. a b ZARZĄD ZIELENI MIEJSKIEJ W POZNANIU - Trwa rewaloryzacja Skweru Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata [online], zzmpoznan.pl [dostęp 22.07.2018 r.]
  4. Uchwała nr LXVIII/1093/VI/2014 z dnia 10.06.2014 r. - bip.poznan.pl [online], bip.poznan.pl [dostęp 22.07.2018 r.]
  5. a b Skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata odnowiony [online] [dostęp 22.07.2018 r.]
  6. Rzeźba "Dziewczyna z kwiatami" ozdobiła skwer [online] [dostęp 22.07.2018 r.]

Oceń: Skwer Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata w Poznaniu

Średnia ocena:4.54 Liczba ocen:9