Ewa Wójciak


Ewa Wójciak-Pleyn to wybitna postać w polskiej kulturze, która urodziła się 22 sierpnia 1951 roku w Poznaniu. Jest ona nie tylko uznaną aktorką, ale także utalentowaną reżyserką teatralną oraz znaczącą działaczką opozycyjną, która działała w czasach PRL.

W okresie swojej kariery Wójciak pełniła szereg ważnych funkcji. W latach 2000–2014 miała zaszczyt kierować Teatrem Ósmego Dnia w Poznaniu, gdzie zrealizowała wiele znakomitych projektów artystycznych, które przyczyniły się do rozwijania polskiej sceny teatralnej.

Życiorys

Ewa Wójciak jest absolwentką filologii polskiej naUniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Warta uwagi jest również jej rodzinna historia, gdyż jest córką Juliusza Wójciaka, który pełnił funkcję w urzędzie bezpieczeństwa, a później bronił uczestników Poznańskiego Czerwca 1956. Interesujące jest to, że sama Ewa dowiedziała się o przeszłości ojca za pośrednictwem dziennikarzy w 2013 roku.

Od lat 70. XX wieku Wójciak była zaangażowana w działalność poznańskiego Teatru Ósmego Dnia. Niezwykle trudne były dla niej czasy PRL, kiedy to była poddana inwigilacji, podobnie jak inni aktorzy jej teatru, po wprowadzeniu w 1976 roku listu protestacyjnego przez działacza Komitetu Obrony Robotników. W wyniku działań służb specjalnych w jej teczce zaszyfrowano nazwisko „Nina”. Ewa Wójciak była kilkakrotnie przesłuchiwana i zatrzymana za przewóz materiałów drukowanych z Poznania do Warszawy.

W 1981 roku, podczas uroczystości odsłonięcia Pomnika Ofiar Czerwca 1956 w Poznaniu, miała zaszczyt recytować przed tłumem liczącym około 100 tysięcy osób wiersz Zbigniewa Herberta pt. „Przesłanie Pana Cogito”. W czasach stanu wojennego uczestniczyła w nielegalnych spektaklach z teatrem, co skutkowało poważnymi reperkusjami, a po zamknięciu teatru przez władze komunistyczne w 1985 roku nie uzyskała paszportu.

W 2000 roku Ewa Wójciak objęła stanowisko dyrektora Teatru Ósmego Dnia, gdzie była również autorką wielu tekstów oraz manifestów programowych. Dzięki jej staraniom powstał spektakl „Teczki” w 2007 roku, który poruszał kwestię inwigilacji w PRL. Wójciak została także bohaterką dokumentalnego filmu w reżyserii Marcina Więcława, zatytułowanego „Byłem Figurantem SB” (odcinek poświęcony jej osobie).

W 2014 roku brała udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego, startując z pierwszego miejsca listy ugrupowania Europa Plus z poparciem Twojego Ruchu, zdobywając 3642 głosy. Niestety, 28 lipca 2014 roku prezydent Poznania Ryszard Grobelny podjął decyzję o odwołaniu jej z funkcji dyrektora Teatru Ósmego Dnia. W 2019 roku Ewa Wójciak znów przystąpiła do rywalizacji wyborczej, tym razem kandydowała do Parlamentu Europejskiego z wielkopolskiej listy partii Wiosna.

Kontrowersje

W 2013 roku, po wyborze kardynała Jorge Mario Bergoglio na papieża, Ewa Wójciak podzieliła się kontrowersyjną opinią, publikując na swoim profilu na portalu społecznościowym Facebook następujące słowa:

No i wybrali chuja, który donosił wojskowym na lewicujących księży.

Jej wypowiedź spotkała się z licznymi protestami, w tym z ostrą krytyką ze strony prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego, który zwrócił uwagę na jej niewłaściwe sformułowania. Dodatkowo, część radnych zaczęła wzywać do odwołania jej ze stanowiska dyrektora teatru.

W obronie Wójciak zorganizowano list otwarty, który podpisało aż 200 osób, w tym artystów, naukowców oraz dziennikarzy. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in. Ryszard Krynicki, Jacek Kleyff, Krystyna Kofta oraz Zbigniew Brzoza. Pomimo dużej fali krytyki, w lipcu 2014 roku prokuratura podjęła decyzję o umorzeniu sprawy, stwierdzając, że w jej wpisie nie dopatrzono się przestępstwa.

Filmografia

Filmografia Ewy Wójciak obejmuje różnorodne produkcje, w których aktorka pełniła istotne role. Poniżej przedstawiamy szczegóły jej osiągnięć w dziedzinie filmu i telewizji:

  • 1977–1978: Układ krążenia (serial fabularny) – brała udział w obsadzie aktorskiej w odcinkach 1 i 2,
  • 1987: O tym jak zabroniono grać na trąbkach (etiuda szkolna) – wystąpiła w roli aktorskiej,
  • 2008: Byłem figurantem SB (film dokumentalny) – była bohaterką dokumentu,
  • 2008: Podróżowanie w czasie (film dokumentalny) – pełniła funkcję lektora.

Spektakle Teatru Telewizji

Wśród ambitnych projektów teatralnych, w których udział brała Ewa Wójciak, należy wyróżnić kilka kluczowych spektakli. W roku 1993 zadebiutowała w performansie zatytułowanym Ziemia niczyja, gdzie odegrała ważną rolę w obsadzie aktorskiej. Dwa lata później, 2008, angażując się w innowacyjny projekt Teczki Teatru Ósmego Dnia, nie tylko wystąpiła jako aktorka, ale także aktywnie uczestniczyła w tworzeniu scenariusza, co wskazuje na jej wszechstronność i talent.

Przypisy

  1. Europejska Drużyna - Pełna lista kandydatów i kandydatek | WiosnaBiedronia.pl [online], wiosnabiedronia.pl [dostęp 25.04.2019 r.]
  2. Ewa Wójciak odwołana - oświadczenie UM. kultura.poznan.pl, 28.07.2014 r. [dostęp 28.07.2014 r.]
  3. Wójciak kandyduje do Parlamentu Europejskiego z Łodzi. www.poznan.gazeta.pl. [dostęp 29.03.2014 r.]
  4. Ewa Wójciak wulgarnie zelżyła papieża. 200 jej popleczników w imię „wolności” walczy o jej bezkarność. Polecamy listę sygnatariuszy. www.wpolityce.pl. [dostęp 29.03.2014 r.]
  5. Inwentarz IPN
  6. Rzuciłam ciastkiem w głowę papieża. Nie przeproszę. www.wyborcza.pl. [dostęp 21.03.2013 r.]
  7. Ewa Wójciak i ubecy, historia w czterech odsłonach. www.wprost.pl. [dostęp 08.05.2013 r.]
  8. Nazwała papieża "ch...". Prokuratura: Wójciak go nie znieważyła - wiadomosci.dziennik.pl

Oceń: Ewa Wójciak

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:25