Stadion Poznań


Stadion Poznań, znany również jako ENEA Stadion czy Stadion Miejski, to nowoczesny stadion piłkarski zlokalizowany w Poznaniu. Jego adres to ul. Bułgarska 17, a obiekt znajduje się w obrębie jednostki pomocniczej Osiedle Grunwald Południe, w rejonie Kasztelanowa.

Właścicielem stadionu jest miasto Poznań, a jego głównym użytkownikiem jest znany klub piłkarski Lech Poznań. To właśnie na tym obiekcie miało miejsce oficjalne otwarcie 20 września 2010 roku. Podczas tego wydarzenia odbył się wyjątkowy koncert Stinga z orkiestrą London Royal Philharmonic Orchestra, który był częścią światowej trasy „Symphonicities”.

Warto zaznaczyć, że stadion miał także zaszczyt być areną rozgrywek Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku, gdzie rozegrano trzy mecze fazy grupowej.

Historia

Historia budowy Stadionu Miejskiego sięga 1968 roku, kiedy to rozpoczęto prace nad tym obiektem. Jak większość stadionów z czasów PRL-u, został on zaprojektowany na usypanym wale ziemnym, na którym uformowano betonowe miejsca dla widzów oraz koronę stadionu. Obiekt ten został wyposażony w trzy trybuny w charakterystycznym kształcie podkowy. Planowano utworzenie czwartej trybuny, która miała być przeznaczona na pływalnię oraz sale gimnastyczne, jednak nigdy nie doszło do jego realizacji.

23 sierpnia 1980 roku na tym stadionie odbył się pierwszy mecz drużyny Lech Poznań, który zgromadził 18 tysięcy kibiców. W spotkaniu z Motorem Lublin padł remis 1:1, a historyczną bramkę dla Lecha zdobył Marek Skurczyński. Wkrótce po tym powstało stanowisko dla centralnej obsługi stadionu, znane jako „Kogut”, a w roku 1981 stadion wzbogacił się o elektroniczny zegar umieszczony na łuku za ósmym sektorem, co spowodowało nazwę tego obszaru „sektor pod zegarem”.

W 1986 roku stadion zyskał cztery 56-metrowe maszty oświetleniowe z zamontowanymi jupiterami o łącznej mocy 1890 luksów, które po raz pierwszy zostały uruchomione podczas meczu eliminacyjnego do Mistrzostw Europy against Grecją (2:1) 15 października tegoż roku. Warto podkreślić, iż rekord frekwencji został osiągnięty 8 kwietnia 1984 roku, kiedy to na obiekcie zjawiło się około 45 tysięcy kibiców, mimo że jego pojemność wynosiła wtedy ok. 40 tys. osób. Meksykański mecz Lech–Widzew zakończył się porażką drużyny gospodarzy 0:1. Przez długi czas stadion nie przeszedł znaczących modernizacji, poza zainstalowaniem plastikowych krzesełek w latach 90-tych.

Na tym obiekcie przy Bułgarskiej drużyna Lecha Poznań rozpoczęła swoją „złotą erę”, zdobywając osiem tytułów mistrzowskich (1983, 1984, 1990, 1992, 1993, 2010, 2015, 2022), pięć Pucharów Polski (1982, 1984, 1988, 2004, 2009) oraz pięć Superpucharów Polski (1990, 1992, 2004, 2009, 2015). Natomiast dla Reprezentacji Polski stadion nie okazał się tak pomyślny (3 zwycięstwa, 4 remisy, 4 porażki, bramki 13-21) podczas 11 rozegranych meczów. Obiekt był także świadkiem finałów Pucharu Polski w 1998 (Amica Wronki – Aluminium Konin 5:3 po rzutach karnych) oraz w 1999 (Amica Wronki – GKS Bełchatów 1:0). W sezonie 2010/2011 stanowił największy ligowy stadion w Polsce. Na mocy umowy pomiędzy operatorem telekomunikacyjnym a konsorcjum Lecha Poznań stadion otrzymał nazwę marketingową Inea Stadion przez pięć lat.

W nocy z 8 na 9 października 2016 roku w pobliżu stadionu ustawiono parowóz Ty51-183, wyprodukowany w 1956 roku przez zakłady Cegielskiego w Poznaniu. Lokomotywa ta symbolizuje historyczne powiązania Lecha Poznań z Polskimi Kolejami Państwowymi.

Trybuna kibiców

Trybuna, gdzie zasiadają zagorzali kibice Lecha, znana jako „Kocioł”, znajduje się w sektorze numer 6. Na początku była wyposażona w plastikowe ławki, podobnie jak cały stadion, ale z biegiem lat zostały one zastąpione betonową wylewką. Pojemność tego sektora była szacowana na 2000 miejsc, lecz w trakcie istotnych meczów w „Kotle” zbierało się znacznie więcej fanów. Z tego powodu „Kocioł” rozrastał się na sektory pobliskie, szczególnie na tzw. „piątkę”.

Pod koniec lat 90. zamontowano wieżyczkę w sektorze w celu poprawienia akustyki osoby prowadzącej doping. W sezonie 1999/2000 „Kocioł” został przeniesiony do sektorów 8 i 9, znajdujących się pod zegarem, a pierwsze takie spotkanie miało miejsce w 2000 roku z Zagłębiem Lubin. Dzięki temu klub mógł zainstalować krzesełka w dotychczasowym „kotle”, a w efekcie sprzedawać droższe bilety. Po przenosinach pojemność sektora wzrosła do około 5000 miejsc, jednak większość meczów w tej części stadionu oglądało średnio 2000 widzów.

Modernizacja

W 2002 roku rozpoczęto kompleksową modernizację stadionu, której pierwszym etapem było dobudowanie brakującej trybuny, co zamknęło „podkowę” obiektu. To zwiększyło pojemność o 8124 miejsc i została ona oddana do użytku w 2004 roku. Dwa lata później nad nią zrealizowano zadaszenie, a równolegle przebiegły prace nad podgrzewaniem płyty boiska oraz remontem masztów oświetleniowych. W styczniu 2006 roku rozpoczęła się budowa trybuny nr II, zajmującej miejsce dawnego „kotła”, a jej pierwsze kondygnacje zostały ukończone w lutym 2007 roku, a ostatnia w wrześniu 2008 roku, co zwiększyło pojemność trybuny do 9000 miejsc. Autorem projektu był mgr inż. Wojciech Ryżyński z Modern Construction Systems.

W związku z przyznaniem Polsce i Ukrainie organizacji Euro 2012, władze miasta zdecydowały o nowym projekcie architektonicznym, który zakładał stadion mogący pomieścić około 45 tysięcy widzów. W nowym projekcie trybuny nr I i III miały być dwukondygnacyjne, każda z 13750 miejsc. Trybuna nr I dysponuje lożami VIP oraz stanowiskami komentatorskimi, zapleczem dla graczy oraz sędziów, a trybuna nr III jest w całości przeznaczona dla kibiców. Wszystkie miejsca na stadionie są siedzące. Krzesełka kubełkowe montowane są tak, aby zapewnić przewyższenie minimum 12 cm. Całkowita kubatura stadionu wynosi 1,3 mln m², a powierzchnia 250 tys. m². Realizacja modernizacji trwała od 2008 do 2012 roku.

Cała modernizacja zakończyła się w 2010 roku, gdy na wszystkich trybunach zamontowano nowe krzesełka, które są szersze od poprzednich modeli. To spowodowało, że pojemność stadionu to nieco ponad 41 tys. miejsc, zamiast pierwotnych planów na 45 tys. Krzesełka dostarczyła firma Forum Seating, należąca do Grupy Nowy Styl. W 2023 roku na stadionie otwarto Muzeum Lecha Poznań.

Nazwa

Od 14 czerwca 2013 do 30 czerwca 2018 roku stadion nosił nazwę INEA Stadion, dzięki sponsorowi – lokalnemu operatorowi telekomunikacyjnemu INEA. W lipcu 2023 stadion został przemianowany na Enea Stadion, co wynika z nowego czteroletniego kontraktu sponsorskiego.

Podstawowe dane

Stadion Poznań to obiekt o wielu aspektach, które czynią go interesującym miejscem zarówno dla zawodników, jak i dla kibiców. Trybuna I mierzy 136,13 m długości i 58,64 m szerokości, a jej pojemność wynosi 12 481 miejsc. Ta trybuna jest dedykowana dla zawodników, przedstawicieli mediów oraz gości specjalnych, a jej lokalizacja znajduje się przy boiskach treningowych. Obejmuje również garaż podziemny na poziomie -4,90. Inne kondygnacje są przeznaczone dla sędziów, kibiców oraz zapewniają zaplecze prasowe i biurowe.

Trybuna II, z długością 128,73 m, szerokością 48,35 m i pojemnością 9 610 miejsc, znajduje się od strony fortu VIII. Ciekawostką jest to, że ta trybuna jest podzielona na trzy poziomy i część przeznaczona jest na usługi hotelowe.

Trybuna III ma takie same wymiary jak Trybuna I, ale jej pojemność wynosi 14 033 miejsca. Położona wzdłuż boiska od strony ulicy Bułgarskiej, składa się z pięciu kondygnacji, które są wykorzystane dla widowni, a także na zaplecze magazynowe i techniczne. Na poziomie +3,30 znajdują się również sale konferencyjne mogące pomieścić 25 oraz 50 osób.

Natomiast Trybuna IV, o długości 189,00 m i szerokości 42,80 m, ma pojemność 6 749 miejsc. Składa się z czterech kondygnacji nadziemnych, a na poziomie +6,60 wyznaczone są miejsca dla widzów niepełnosprawnych. Od wiosny 2013 trybuny te zyskały patronów – członków Tercetu ABC, w tym Teodora Anioły, Edmunda Białasa oraz Henryka Czapczyka, co zostało upamiętnione odpowiednimi tablicami odsłoniętymi 5 kwietnia 2013 roku. Obiekt dysponuje również około 900 miejscami parkingowymi oraz tor kartingowy.

Murawa

Od momentu rozegrania pierwszego meczu na nowym stadionie 17 listopada 2010 roku, murawa była wymieniana przez zarządcę obiektu aż siedmiokrotnie. W przeciwieństwie do innych stadionów, takich jak Allianz Arena czy Stadion Miejski we Wrocławiu, które posiadają częściowo przeszklone dachy w celu zwiększenia naturalnego oświetlenia, Stadion Miejski w Poznaniu obecnie takiego rozwiązania nie zastosował. To uniemożliwia swobodne wnikanie promieni słonecznych oraz podmuchów wiatru na murawę. Dodatkowo brak odpowiednich systemów irygacyjnych oraz wentylacyjnych wpływa na długotrwały problem z osuszaniem murawy, co skutkuje trudnościami z jej utrzymaniem w odpowiednim stanie.

Koszt wymiany murawy oscyluje wokół 400 tys. złotych, a w ciągu dwóch lat na wymiany murawy Stadionu Miejskiego w Poznaniu wydano prawie 4 miliony złotych. Operator stadionu nie domagał się dotychczas żadnych gwarancji na używany materiał, jednak po siódmej wymianie Konsorcjum Lech Poznań, po Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Poznaniu, postanowiło egzekwować umowę z wykonawcą murawy, co było niezbędne przed Euro 2012.

Wydarzenia

Koncerty

W latach 2007–2008 Stadion Miejski gościł wyjątkową imprezę muzyczną, znaną jako Stadium of Sound. Podczas tego wydarzenia wystąpili znakomici artyści, między innymi Tiësto, Paul van Dyk oraz Eric Prydz.

Warty odnotowania jest koncert, który miał miejsce 20 września 2010 roku, gdzie na scenie wystąpił Sting. Był to element jego światowej trasy Symphonicities, a także część akcji Poznań dla Ziemi oraz ceremonii inaugurującej pierwszą w Polsce arenę Euro 2012.

30 czerwca 2013 roku INEA Stadion stał się miejscem koncertu Alicii Keys w ramach międzynarodowej trasy o nazwie Set the World on Fire Tour.

Kolejnym znaczącym wydarzeniem był koncert legendy heavymetalu, zespołu Iron Maiden, który odbył się 24 czerwca 2014 roku. Spektakl Brytyjczyków dostarczył wielu emocji, a przed nimi wystąpiły szwedzka grupa Ghost oraz ikona thrash metalu – Slayer.

DataWykonawcy + wsparcieNazwa trasy koncertowej /
Wydarzenia
FrekwencjaInformacje dodatkowe
2010-09-20 20 września 2010(dts)StingSymphonicities30 000Uroczyste otwarcie stadionu w ramach akcji Poznań dla Ziemi.
2013-06-29 29 czerwca 2013(dts)Alicia KeysSet the World on Fire Tour17 000N/A
2014-06-24 24 czerwca 2014(dts)Iron MaidenMaiden England World Tour28 000N/A
2018-12-27 27 grudnia 2018(dts)Perfect, Kayah, Edyta Górniak, Lady Pank, Andrzej Piaseczny, Maryla Rodowicz, Natalia Kukulska, Margaret, Kamil Bednarek, Natalia Szroeder, Kasia Kowalska, Michał Szpak, Varius Manx & Kasia Stankiewicz, Anna Wyszkoni, Lombard, Cleo, Stanisław Soyka, Sebastian Riedel, Kasia Wilk & Mezo, Sztywny Pal Azji, Aleksandra Gintrowska oraz orkiestra symfoniczna pod dyrekcją: Adama Sztaby, Daniela Nosewicza i Nikoli KołodziejczykaMuzyka wolnościN/AKoncert z okazji setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego
2019-05-11 11 maja 2019(dts)Andrea BocelliKoncert stulecia26 000Koncert z okazji 100-lecia powstania Uniwersytetu Poznańskiego

Inne wydarzenia

Na Stadionie odbyły się także inne istotne wydarzenia, w tym 16 kwietnia 2016 roku, kiedy miały miejsce uroczystości związane z 1050-leciem Chrztu Polski. Uroczystą mszę poprowadził legat papieski Pietro Parolin, a dodatkowo zorganizowano inscenizację rock-opery „Jesus Christ Superstar”.

Od roku 2006 stadion regularnie gości również Zgromadzenia Międzynarodowe Świadków Jehowy, wcześniej odbywające się na Stadionie Olimpii.

Inne sporty

Stadion Miejski był również areną wydarzeń sportowych. 6 sierpnia 2011 roku odbyły się tam ekscytujące zawody Red Bull X-Fighters. Początkowo wydarzenie to miało się odbyć na Stadionie Narodowym w Warszawie, jednak z powodu opóźnień budowlanych, przeniesiono je do Poznania.

Piłka nożna

W 2006 roku na Stadionie Miejskim odbyły się znaczące wydarzenia sportowe, w tym Mistrzostwa Europy U-19 w piłce nożnej, gdzie zorganizowano zarówno mecz otwarcia, który miał miejsce 18 lipca, jak i mecz finałowy, który odbył się 29 lipca. Warto również podkreślić, że w 2012 roku stadion był gospodarzem trzech meczów fazy grupowej Euro 2012.

Euro U-19 2006

LpTyp rozgrywekData oraz godzina meczuZespół 1Wynik końcowyZespół 2StrzelcyFrekwencja
1Mistrzostwa Europy U-19 2006 Grupa A18.07.2006 20:00 CESTPolska0:1 (0:0)AustriaErwin Hoffer15 000
2Mistrzostwa Europy U-19 2006 Finał29.07.2006 20:00 CESTSzkocja1:2 (0:0)HiszpaniaGraham Dorrans – Alberto Bueno x211 000

Euro 2012

Podczas Mistrzostw Europy 2012, które miały miejsce w Polsce i na Ukrainie, stadion w Poznaniu był miejscem rozgrywania trzech meczów fazy grupowej. Przypomnę, że szczegóły dotyczące tego turnieju można znaleźć w osobnym artykule: Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012/Grupa C.

LpTyp rozgrywekData oraz godzina meczuZespół 1Wynik końcowyZespół 2StrzelcyObecność
1Mistrzostwa Europy 2012 Grupa C10.06.2012 20:45 CESTIrlandia1:3 (1:2)ChorwacjaSean St Ledger, Nikica Jelavić, Mario Mandžukić (2x)39 550
2Mistrzostwa Europy 2012 Grupa C14.06.2012 18:00 CESTWłochy1:1 (1:0)ChorwacjaAndrea Pirlo, Mario Mandžukić37 096
3Mistrzostwa Europy 2012 Grupa C18.06.2012 20:45 CESTWłochy2:0 (1:0)IrlandiaAntonio Cassano, Mario Balotelli38 794

Reprezentacja Polski

Na nowym stadionie reprezentacja Polski zdobyła wiele bramek, z Robertem Lewandowskim na czołowej pozycji, który strzelił trzy gole, co czyni go najskuteczniejszym strzelcem dla kraju na tym obiekcie. Szczegóły dotyczące jego osiągnięć można znaleźć pod tym linkiem: Robert Lewandowski.

LpTyp spotkaniaData wydarzeniaPrzeciwnikFrekwencjaRezultatStrzelcy dla Polski
1eME’8815 października 1986Grecja030000 30 0002:1 (2:1)Dariusz Dziekanowski x2
2MT14 sierpnia 1991Francja02000020 0001:5 (1:2)Jan Urban
3eME’9216 października 1991Irlandia02000020 0003:3 (0:1)Piotr Czachowski, Jan Furtok, Jan Urban
4eME’9213 listopada 1991Anglia02200022 0001:1 (1:0)Roman Szewczyk
5eMŚ’9423 września 1992Turcja01000010 0001:0 (1:0)Tomasz Wałdoch
6eMŚ’9413 października 1993Norwegia01200012 0000:3 (0:0)
7eMŚ’9417 listopada 1993Holandia01700017 0001:3 (1:1)Marek Leśniak
8MT26 kwietnia 2000Finlandia01700017 0000:0 (0:0)
9MT14 listopada 2001Kamerun02100021 0000:0 (0:0)
10MT6 czerwca 2003Kazachstan0060006 0003:0 (1:0)Artur Wichniarek, Tomasz Dawidowski, Jacek Krzynówek
11MT18 sierpnia 2004Dania0040004 0001:5 (0:2)Maciej Żurawski
12MT17 listopada 2010Wybrzeże Kości Słoniowej04200042 0003:1 (1:1)Robert Lewandowski x2, Ludovic Obraniak
13MT15 listopada 2011Węgry0040007 5002:1 (1:0)Paweł Brożek, Vilmos Vanczák (s)
14MT19 listopada 2013Irlandia31 1000:0 (0:0)
15MT23 marca 2016Serbia38 2711:0 (0:0)Jakub Błaszczykowski
16MT8 czerwca 2018Chile41 2162:2 (2:0)Robert Lewandowski, Piotr Zieliński
17MT8 czerwca 2021Islandia19 6142:2 (1:1)Piotr Zieliński, Karol Świderski

Warto zauważyć, że mecze na nowym stadionie oddzielone są czarną linią, co ułatwia ich identyfikację. Kategorie takie jak MT (mecze towarzyskie), eME (eliminacje Mistrzostw Europy) oraz eMŚ (eliminacje Mistrzostw Świata) klasyfikują poszczególne spotkania.

Inne reprezentacji

Z uwagi na problemy z rozegraniem meczów na własnych boiskach, stadion w Poznaniu został wybrany przez reprezentację Ukrainy do rozegrania jedno z ich spotkań, co przyczyniło się do wzbogacenia oferty sportowej tego obiektu.

LpTyp spotkaniaData wydarzeniaGospodarzePrzeciwnicyObecnośćRezultatStrzelcy
1LN11 października 2024Grecja UkrainaGrecja Gruzja030000__

Lech Poznań w europejskich pucharach

Lech Poznań, jeden z najbardziej znanych klubów w Polsce, ma również bogatą historię w rozgrywkach europejskich. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w osobnym artykule: Lech Poznań w europejskich pucharach.

Lp.Typ rozgrywekData meczuPrzeciwnik Lecha PoznańFrekwencjaRezultatStrzelcy
1I runda PEZP29 września 1982Vestmannaeyja200003:0Okoński x2, Niewiadomski
2II runda PEZP20 października 1982Aberdeen FC300000:1Bell
3I runda PEMK14 września 1983Athletic Club Bilbao400002:0Okoński, Niewiadomski
4I runda PEMK19 września 1984Liverpool F.C.300000:1Wark
5Puchar Lata6 lipca 1985FC Admira Wacker Wiedeń80004:2Okoński x3, Pawlak – Knaller
6Puchar Lata13 lipca 1985IFK Göteborg100001:4Kruszczyński – Ekström x3, Carlgren
7Puchar Lata3 sierpnia 1985Brøndby IF70005:1Pachelski, Okoński x4 – Olsen
8I runda UEFA2 października 1985Borussia Mönchengladbach250000:2Niewiadomski (sam.), Lienen
9Puchar Lata12 czerwca 1986Odense Boldklub50001:1Pachelski – Hansen
10Puchar Lata1 sierpnia 1987AIK Fotboll20000:0
11I runda PEZP5 października 1988Flamurtari Vlorë130001:0Araszkiewicz
12II runda PEZP9 listopada 1988FC Barcelona350001:1 k. 4:5Kruszczyński – Roberto
13Puchar Lata14 lipca 1990Bene Jehuda Tel Awiw35003:0Gębura, Jakołcewicz, Bayer
14Puchar Lata18 lipca 1990Maccabi Hajfa40001:0Kofnyt
15Puchar Lata21 lipca 1990Bányász FC Siófok50003:1Skrzypczak, Gębura, Jakołcewicz – Kolovicis
16I runda PEMK19 września 1990Panathinaikos Ateny180003:0Jakołcewicz x2, Rzepka
17II runda PEMK25 października 1990Olympique Marsylia200003:2Łukasik, Pachelski, Juskowiak – Founier, Waddle
18I runda PEMK16 września 1992Skonto FC Ryga180002:0Trzeciak, Podbrożny
19II runda PEMK4 listopada 1992IFK Göteborg250000:3Ekström, Nillson, Mild
20I runda PEMK15 września 1993Beitar Jerozolima80003:0Moskal, Podbrożny, Trzeciak
21II runda PEMK20 października 1993Spartak Moskwa120001:5Podbrożny – Pisariew x2, Karpin, Onopko x2
22runda eliminacyjna UEFA28 sierpnia 1999Liepājas Metalurgs80003:1Goliński, Kubicki, Maćkiewicz – Bulders
23I runda UEFA16 września 1999IFK Göteborg70001:2Żurawski – P.Andersson, Mild
24runda eliminacyjna UEFA26 sierpnia 2004Terek Grozny120000:1Fiedkow
25I runda INTER25 czerwca 2005Karvan Yevlakh20002:0Wachowicz, Scherfchen
26II runda INTER10 lipca 2005RC Lens100000:1Jussie
27II runda INTER8 lipca 2006FC Tiraspol120001:3Zakrzewski – Picușiac, Sydorenko, Namașco
28I runda eliminacyjna UEFA31 lipca 2008Chazar Lenkoran150004:1Štilić, Murawski, Injac, Reiss – Ramazanov
29II runda eliminacyjna UEFA14 sierpnia 2008Grasshopper Club Zurych170006:0Rengifo, Lewandowski x2, Vallori (sam.), Injac, Peszko
30I runda UEFA2 października 2008Austria Wiedeń240004:2 pd.Rengifo, Peszko, Lewandowski, Murawski – Ačimovič, Hattenberger
31Faza Grupowa UEFA6 listopada 2008AS Nancy220002:2Peszko, Štilić – Malonga, Zerka
32Faza Grupowa UEFA4 grudnia 2008Deportivo La Coruña210001:1Rengifo – Colotto
331/16 UEFA19 lutego 2009Udinese Calcio175002:2Rengifo, Arboleda – Quagliarella, Arboleda (sam.)
34II runda eliminacyjna LM21 lipca 2010İnter Baku175000:1 k.9:8Karlsons
35III runda eliminacyjna LM4 sierpnia 2010Sparta Praga175000:1Kladrubský
36Runda play-off LE26 sierpnia 2010FK Dnipro175000:0_
37Faza grupowa LE30 września 2010Red Bull Salzburg175002:0Arboleda, Peszko
38Faza grupowa LE4 listopada 2010Manchester City175003:1Arboleda, Injac, Możdżeń – Adebayor
39Faza grupowa LE1 grudnia 2010Juventus F.C.175001:1Rudņevs – Iaquinta
401/16 finału LE17 lutego 2011SC Braga175001:0Rudņevs
41I runda eliminacyjna LE5 lipca 2012Żetysu Tałdykorgan175002:0Murawski, Lovrencsics
42II runda eliminacyjna LE26 lipca 2012Xəzər Lenkoran175001:0Tonew
43III runda eliminacyjna LE9 sierpnia 2012AIK Fotboll175001:0Możdżeń
44II runda eliminacyjna LE25 lipca 2013FC Honka175002:1Teodorczyk, Kędziora – Koskinen
45III runda eliminacyjna LE8 sierpnia 2013Žalgiris Wilno175002:1Teodorczyk, Perić (sam.) – Leliūga
46II runda eliminacyjna LE24 lipca 2014Nõmme Kalju175003:0Kędziora, Hämäläinen, Kownacki
47III runda eliminacyjna LE7 sierpnia 2014Stjarnan226000:0_
48II runda eliminacyjna LM22 lipca 2015FK Sarajevo222051:0Douglas
49III runda eliminacyjna LM29 lipca 2015FC Basel254781:3Thomalla – Lang, Janko, Callà
50IV runda eliminacyjna LE20 sierpnia 2015Videoton FC141333:0Linetty, Danilović (sam.), Trałka
51Faza grupowa LE17 września 2015Os Belenenses79340:0_
52Faza grupowa LE5 listopada 2015ACF Fiorentina223430:2Iličić x2
53Faza grupowa LE10 grudnia 2015FC Basel104570:1Boëtius
54I runda eliminacyjna LE29 czerwca 2017FK Pelister182154:0Nicki Bille, Situm x2, Majewski
55II runda eliminacyjna LE20 lipca 2017FK Haugesund219682:0Jevtić, Nicki Bille
56III runda eliminacyjna LE3 sierpnia 2017FC Utrecht334462:2Gytkjær x2 – Kerk, Labyad
57I runda eliminacyjna LE12 lipca 2018Gandzasar Kapan02:0Gytkjær x2
58II runda eliminacyjna LE2 sierpnia 2018Szachtior Soligorsk165073:1Gytkjær x3 – Laptsew
59III runda eliminacyjna LE16 sierpnia 2018KRC Genk207651:2Cywka – Samatta, Trossard
60I runda eliminacyjna LE27 sierpnia 2020Valmiera Glass VIA03:0Ishak x2, Szymczak
61Faza grupowa LE22 października 2020SL Benfica2:4Ishak x2 – Pizzi, Núñez x3
62Faza grupowa LE5 listopada 2020Standard Liège3:1Skóraś, Ishak x2 – Lestienne
63Faza grupowa LE10 grudnia 2020Rangers F.C.0:2Itten, Ianis Hagi
64I runda eliminacyjna LM5 lipca 2022Qarabağ FK251181:0Ishak
65II runda eliminacyjna LKE21 lipca 2022Dinamo Batumi91115:0Skóraś x2, Amaral x2, Ishak
66III runda eliminacyjna LKE11 sierpnia 2022Vikingur Reykjavik125554:1 (dogrywka)Ishak, Velde, Marchwiński, Sousa – Djuric
67IV runda eliminacyjna LKE18 sierpnia 2022Dudelange91502:0Velde, Ishak
68Faza grupowa LKE15 września 2022Austria Wiedeń201024:1Ishak, Skóraś, Velde x2 – Braunoder
69Faza grupowa LKE6 października 2022Hapoel Beer Szewa172830:0_
70Faza grupowa LKE3 listopada 2022Villareal CF301173:0Velde, Skóraś x2
711/16 finału LKE23 lutego 2023FK Bodo/Glimt340171:0Ishak
721/8 finału LKE3 marca 2023Djurgarden IF402222:0Milic, Marchwiński
73Ćwierćfinał LKE13 kwietnia 2023ACF Fiorentina408131:4Velde, Cabral, González, Bonaventura, Ikoné
74II runda eliminacyjna LKE27 lipca 2023Žalgiris Kowno261573:1Hotić, Milić, Murawski, Fase
75III Runda eliminacyjna LKE10 sierpnia 2023Spartak Trnawa291222:1Marchwiński, Velde, Štetina

Mecze na nowym stadionie również przedstawiają bogatą historię z wieloma ważnymi rozgrywkami, klasyfikowanymi według różnych typów i wyników. Wśród nich znajdują się Puchar Europy, Puchar UEFA oraz Liga Mistrzów UEFA, które skupiają uwagę fanów piłki nożnej w całym kraju.

Przypisy

  1. UAF Executive Committee decisions: full support for Serhiy Rebrov's staff, venues for Ukraine team matches approved, championship regulations ratified - Official website of the Ukrainian Association of Football [online], uaf.ua, 10.07.2024 r. [dostęp 14.07.2024 r.] (ang.).
  2. Nowy sponsor miejskiego stadionu [online], TVP Poznań [dostęp 26.07.2023 r.] (pol.).
  3. Terminy meczów z Żalgirisem Kowno [online], www.lechpoznan.pl, 28.06.2023 r. [dostęp 25.07.2023 r.] (pol.).
  4. "Stadiony kręcą ludzi". Wielka sława krzesełek z Krosna [online], Krosno24, 24.09.2017 r. [dostęp 28.01.2023 r.] .
  5. Osiedle Grunwald Południe - Osiedla [online], www.poznan.pl [dostęp 18.07.2022 r.] (pol.).
  6. Liga Europy 2020/2021 [online], www.90minut.pl [dostęp 18.07.2022 r.] .
  7. Udany start Lecha [online], www.90minut.pl [dostęp 18.07.2022 r.] .
  8. BL, Muzeum Lecha już otwarte [online], www.poznan.pl [dostęp 08.04.2023 r.] (pol.).
  9. Lech Poznań i Inea kończą współpracę. Stadion przy Bułgarskiej zmieni nazwę. [dostęp 04.07.2018 r.] (pol.).
  10. Nie będzie już INEA Stadionu i klubowej telewizji Lecha Poznań. [dostęp 04.07.2018 r.] (pol.).
  11. Koniec współpracy INEA i Lecha Poznań. Stadion przy Bułgarskiej zmieni nazwę. [dostęp 04.07.2018 r.] (pol.).
  12. INEA sponsorem tytularnym stadionu. lechpoznan.pl, 14.06.2013 r. [dostęp 14.06.2013 r.] (pol.).
  13. LEM, Krótko z Bułgarskiej – Odsłonięcie tablic pamiątkowych, w: Głos Wielkopolski, 05.04.2013 r., s. 32.
  14. Dodatkowe 92 mln na stadion: radni niezadowoleni. skyscrapercity.com, 28.05.2010 r. [dostęp 01.10.2010 r.] .

Oceń: Stadion Poznań

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:9