UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poznań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Henryk Czapczyk


Henryk Józef Czapczyk, znany również pod pseudonimem Ciapa, urodził się 27 sierpnia 1922 roku w Poznaniu, a zmarł w tym samym mieście 30 sierpnia 2010 roku. Był to człowiek o wielu talentach, który zarówno w sporcie, jak i w patriotyzmie zostawił niezatarte ślady.

Henryk Czapczyk to nie tylko polski piłkarz, ale również ceniony trener. Jego kariera sportowa związana była głównie z poznańskimi klubami, w tym z Wartą oraz Lechem. Jako zawodnik osiągnął wiele sukcesów, w tym zdobycie tytułu mistrza Polski.

Oprócz osiągnięć sportowych, Czapczyk był także żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem powstania warszawskiego, co świadczy o jego niezłomnym duchu i poświęceniu dla ojczyzny. W uznaniu za swoje zasługi otrzymał Kawalerski Order Virtuti Militari, co podkreśla jego wyjątkową odwagę i determinację w walce o wolność.

Życiorys

Henryk Czapczyk przyszedł na świat 27 sierpnia 1922 roku w Poznaniu, w rodzinie która zajmowała się rzemiosłem. Jego ojciec, Ignacy Czapczyk (ur. 1893), był kołodziejem, a matka, Helena z domu Kaczmarek (ur. 1894), miała znaczący wpływ na jego życie. Już w młodym wieku związał się z piłką nożną, rozpoczynając treningi w klubie HCP Poznań w latach 1935–1939, gdzie występował pod pseudonimem „Henczyk”.

W okresie II wojny światowej, Czapczyk walczył jako żołnierz Armii Krajowej. Podczas sięgającego dramatycznych wydarzeń powstania warszawskiego, dowodził oddziałem szturmowym. Po klęsce powstania przeszedł przez kilka obozów jenieckich, a następnie pełnił funkcję oficera Polskiej Misji Repatriacyjnej w Niemczech.

Po wojnie Henryk postanowił wrócić do Polski w 1946 roku, porzucając studia ekonomiczne, które podjął w Antwerpii. Jego kariera piłkarska nabrała tempa, gdy dołączył do Warty Poznań w latach 1946–1948, z którą to drużyną odniósł znaczące sukcesy, zdobywając wicemistrzostwo Polski w 1946 roku oraz mistrzostwo w 1947 roku. Pełnił tam rolę kapitana, co podkreślało jego autorytet na boisku.

Następnie, w latach 1949–1953, reprezentował barwy Lecha Poznań. W swoim czasie w drużynie rozegrał 77 meczów, zdobywając 14 bramek. Jako napastnik, znany pod pseudonimem „Ciapa”, był częścią uznanego tercetu napastników Lecha, zwanego „A-B-C”, do którego należeli również Teodor Anioła oraz Edmund Białas. Uznawany był za najlepiej wyszkolonego technicznie zawodnika z tej trójki oraz miał zaszczyt występować w kadrze narodowej „B”.

Po zakończeniu kariery sportowej, Czapczyk został trenerem i pracował z wieloma polskimi zespołami. Wraz z Lechem, w 1961 roku, świętował awans do ekstraklasy. Prowadził także m.in. Olimpię Poznań, Warmię Olsztyn oraz Lechię Zielona Góra. W późnych latach 90. był zaangażowany w działalność klubu Sokół Pniewy.

Henryk Czapczyk odszedł z tego świata 30 sierpnia 2010 roku w Poznaniu w wieku 88 lat. Został pochowany na zabytkowym cmentarzu jeżyckim w Poznaniu, w kwaterze L, w rzędzie 21, w grobie 11.

Ordery i odznaczenia

Zestawienie odznaczeń, które posiadał Henryk Czapczyk, ukazuje jego wielkie zasługi i odwagę w trudnych czasach. Oto szczegółowa lista jego medali i odznaczeń:

  • Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari – 22 września 1944, nadany osobiście przez generała dyw. Tadeusza Komorowskiego,
  • Krzyż Walecznych – otrzymany dwukrotnie,
  • Krzyż Zasługi z Mieczami,
  • Krzyż Partyzancki,
  • Warszawski Krzyż Powstańczy,
  • Krzyż Armii Krajowej,
  • Medal Wojska,
  • Medal Zwycięstwa i Wolności 1945,
  • Odznaka Grunwaldzka.

Przypisy

  1. Henryk Czapczyk w spisie ludności Poznania. [w:] Akta Miasta Poznania [on-line]. Archiwum Państwowe w Poznaniu. [dostęp 11.12.2023 r.]
  2. Zmarł Henryk Czapczyk. 90minut.pl, 30.08.2010 r. [dostęp 30.08.2010 r.]
  3. Henryk Czapczyk - miejsce pochówku [dostęp 12.04.2016 r.]
  4. Adamska, Bączyk i Hoff 2004, s. 9.
  5. Adamska, Bączyk i Hoff 2004, s. 8.

Oceń: Henryk Czapczyk

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:6