Stefan Hahn


Stefan Ludwik Hahn urodził się 20 lutego 1921 roku w Poznaniu, a zmarł 13 sierpnia 2020 roku w Warszawie. Był uznawanym polskim profesorem nauk technicznych, którego specjalizacje obejmowały metrologię elektromagnetyczną, radioelektronikę oraz radiokomunikację. Jego znacząca kariera naukowa była wspierana przez członkostwo w Polskiej Akademii Nauk, gdzie od 1986 roku pełnił funkcję członka korespondenta krajowego, a od roku 2002 był członkiem rzeczywistym tej instytucji.

Hahn był także pracownikiem Instytutu Radioelektroniki i Technik Multimedialnych Politechniki Warszawskiej, co podkreśla jego powiązanie z wiodącymi środowiskami akademickimi. Był członkiem Warszawskiego Towarzystwa Naukowego oraz Komitetu Elektroniki i Telekomunikacji Wydziału Nauk Technicznych PAN. Swoje wykształcenie rozpoczął na PW, gdzie ukończył studia na Wydziale Elektrycznym w roku 1949.

W 1958 roku uzyskał tytuł doktora, cztery lata później habilitował się, a w 1965 roku nadano mu tytuł profesora nauk technicznych. W trakcie swojej kariery opracował zestaw wysokostabilnych wzorców kwarcowych, które znalazły zastosowanie w Radiostacji Centralnej w Raszynie oraz w Konstantynowie.

Podczas II wojny światowej Stefan Hahn był aktywnym Powstańcem Warszawskim, służąc w Służbie Łączności w Wydziale Łączności Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej. Jego pseudonimy wojenne to "Stefański" oraz "Stefan", co odzwierciedla jego zaangażowanie w walkę o wolność kraju.

Życiorys

Stefan Hahn był synem Konrada Hahna, który pełnił funkcję wyższego radcy w poznańskim starostwie krajowym (zmarł w 1935 roku) oraz Anieli ze Smodlibowskich (zmarła w 1981 roku). Do roku 1939 mieszkał z rodziną w Poznaniu.

W dniu 1 września, kiedy wybuchła II wojna światowa, znalazł się w Warszawie, mając zamiar zdawać na Wydział Elektryczny tamtejszej Politechniki. Niestety, egzamin nie odbył się. Na początku października wrócił do Poznania, ale wkrótce, w wyniku przesiedlenia, krótko mieszkał w Częstochowie.

Po przeprowadzce do Warszawy, Stefan rozpoczął pracę w fabryce aparatów elektrycznych Szpotańskiego, jednocześnie kontynuując naukę w Państwowej Wyższej Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki im. Hipolita Wawelberga i Stanisława Rotwanda. Udało mu się ją ukończyć, uzyskując tytuł technika.

Kiedy szkoła została zlikwidowana przez Niemców, został zatrudniony w zakładach Philipsa, gdzie pracował w dziale produkującym radiostacje. W 1942 roku wstąpił do Armii Krajowej, obejmując stanowisko szefa magazynu rezonatorów kwarcowych Wydziału Łączności Okręgu Warszawskiego AK. Organizatorem tego magazynu był on sam, a znajdował się on w jego mieszkaniu przy ulicy Mokotowskiej 41/22.

Stefan Hahn został pochowany na cmentarzu Powązki Wojskowe w Warszawie, w kwaterze A21-3-8.

Wybrane prace i publikacje

Stefan Hahn może pochwalić się licznymi osiągnięciami w zakresie prac i publikacji, które znacząco przyczyniły się do rozwoju swojej dziedziny. W jego dorobku można zidentyfikować następujące tytuły:

  • Podstawy radiokomunikacji,
  • Rozkłady klasy Cohena sygnałów wielowymiarowych i ich zastosowania,
  • Wielowymiarowa analiza dyskryminacyjna w zastosowaniu do badania niestabilności elektrycznej serca w dziedzinie czasu,
  • Odporne i silnie zgodne metody oraz algorytmy identyfikacji sygnałów.

Nagrody i wyróżnienia

Stefan Hahn został odznaczony wieloma nagrodami i wyróżnieniami, co świadczy o jego znaczących osiągnięciach i wkładzie w dziedzinie naukowej. Oto najważniejsze z nich:

  • zespołową Nagrodą Państwową pierwszego stopnia w roku 1966,
  • zespołową Nagrodą Państwową drugiego stopnia w roku 1972,
  • Nagrodą Naukową Prezesa Rady Ministrów w roku 1998,
  • Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski,
  • Medalem Komisji Edukacji Narodowej w roku 1978.

Przypisy

  1. Zmarł profesor Stefan L. Hahn. ire.pw.edu.pl. [dostęp 18.08.2020 r.]
  2. Aniela Hahn, [w:] Nekrologi Warszawskie [online] [dostęp 18.08.2019 r.]
  3. Hahn Stefan, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 17.08.2019 r.]
  4. Stefan Hahn, [w:] Członkowie Polskiej Akademii Nauk [online], PAN [dostęp 17.08.2019 r.]
  5. Stefan Hahn, [w:] Polski Komitet Narodowy Międzynarodowej Unii Nauk Radiowych URSI [online], URSI [dostęp 17.08.2019 r.]
  6. Stefan Hahn, [w:] Powstańcze Biogramy [online], 1944.pl [dostęp 17.08.2019 r.]
  7. Stefan Hahn, [w:] Archiwum Historii Mówionej [online], 1944.pl [dostęp 17.08.2019 r.]
  8. Prof. zw. dr hab. in Stefan Hahn, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 17.08.2019 r.]

Oceń: Stefan Hahn

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:14