Jerzy Otomański


Jerzy Otomański był polskim architektem, którego życie i twórczość miały istotny wpływ na polską architekturę. Urodził się 19 marca 1929 roku w Poznaniu, a zmarł 26 sierpnia 2006 roku.

W swoim dorobku artystycznym Otomański pozostawił wiele znaczących projektów, które na stałe wpisały się w krajobraz architektoniczny Polski.

Życiorys

Jerzy Otomański był absolwentem Wydziału Architektury Szkoły Inżynierskiej w Poznaniu, zdobywając tytuł w 1952 roku. Przez następne dwadzieścia dwa lata, od 1952 do 1974, związany był z poznańskim „Miastoprojektem”, gdzie pracował w obszarze planowania przestrzennego i architektury. Następnie, w latach 1974–1976, kontynuował swoją karierę w poznańskim oddziale przedsiębiorstwa „Polodlew”. Po roku 1978, Otomański podjął pracę w Instytucie Turystyki w Poznaniu, gdzie zajmował się projektowaniem i opracowywaniem dokumentacji turystycznej.

Po zakończeniu swojej kariery zawodowej, jego pamięć jest wciąż żywa. Pochowany został na cmentarzu Górczyńskim w Poznaniu, co przypomina o jego znaczeniu w historii architektury tego miasta.

Realizacje

Oto najważniejsze dzieła Jerzego Otomańskiego:

  • zespół szpitala powiatowego we Włocławku, który obejmował również internat,
  • Sanatorium Wojskowe w Ciechocinku, z którego realizacją współpracował z Jerzym Wciorko oraz Andrzejem Gałkowskim,
  • Dom Zdrojowy oraz zakład balneologiczny w Ciechocinku, w którym brał udział z M. Kyclerem i Andrzejem Gałkowskim,
  • Klinika Pediatrii Akademii Medycznej w Poznaniu,
  • Komendy Dzielnicowe MO: Poznań-Wilda (ul. Chłapowskiego) oraz Poznań-Grunwald, w tym ul. Grunwaldzka.

Przypisy

  1. a b Projekt - Miasto. Wspomnienia poznańskich architektów 1945-2005, HenrykH. Marcinkowski i inni, Poznań: Wydawnictwo Miejskie Posnania, 2013 r., s. 361, ISBN 978-83-7768-069-8.
  2. a b c In Memoriam, Jerzy Otomański

Oceń: Jerzy Otomański

Średnia ocena:4.51 Liczba ocen:24