Kazimierz Kordylewski


Kazimierz Kordylewski był wybitnym polskim astronomem, który urodził się 11 października 1903 roku w Poznaniu. Jego życie i praca miały znaczący wpływ na rozwój nauk astronomicznych w Polsce.

W ciągu swojej kariery Kordylewski poświęcił się badaniom astronomicznym, które zaowocowały nowymi odkryciami. Zmarł 11 marca 1981 roku, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo naukowe.

Życiorys

Kazimierz Kordylewski przyszedł na świat 11 października 1903 roku w Poznaniu, w rodzinie rzemieślniczej. Jego rodzicami byli Władysław oraz Franciszka z domu Woroch.

W 1922 roku zakończył edukację w Gimnazjum im. św. Marii Magdaleny w Poznaniu, uzyskując maturę. Jeszcze w tym samym roku rozpoczął studia astronomiczne na Uniwersytecie Poznańskim. Po dwóch latach nauki przeniósł się do Krakowa, gdzie kontynuował swoje studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. W tym czasie również rozpoczął pracę jako asystent w obserwatorium uniwersyteckim, które było prowadzone przez wybitnego astronoma prof. Tadeusza Banachiewicza. Absolutorium uzyskał w 1926 roku, czym otworzył sobie drzwi do kariery w astronomii, koncentrując się głównie na obserwacji gwiazd zmiennych. To również w tym roku odkrył gwiazdę Tau Corvi.

Od 1928 roku Kordylewski był członkiem Międzynarodowej Unii Astronomicznej, w ramach której aktywnie uczestniczył w pracach Komisji Gwiazd Zmiennych oraz Komisji Świecenia Nieba Nocnego. W końcówce lat pięćdziesiątych zainicjował tworzenie kartoteki minimów gwiazd zaćmieniowych, projekt ten później kontynuował Jerzy Kreiner. Kordylewski zgłosił swoje odkrycie pyłowych księżyców Ziemi (nazywanych później księżycami Kordylewskiego), które znajdowały się w punktach Lagrange’a pomiędzy Ziemią a Księżycem, postulując, że powinny być one określane mianem Księżyców Polskich. Aby sprawdzić te hipotezy, zorganizował szereg wypraw morskich, które miały miejsce w latach 1966, 1973 i 1974, kierujące się w obszary równikowe.

W swoim życiu naukowym Kordylewski zdobył liczne odznaczenia, w tym Brązowy Medal NASA w 1972 roku, Złoty Krzyż Zasługi w 1973, Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Medal 500-lecia Urodzin Kopernika w 1974 oraz Krzyż Kawalerski Orderu Polonia Restituta w 1979 roku.

Kordylewski ożenił się w 1929 roku z Jadwigą Pająkówną, z którą doczekał się czterech dzieci: Jerzego, Zbigniewa, Wandy Kordylewskiej-Dutki oraz Leszka. Jego syn, Zbigniew Kordylewski, związał swoje życie zawodowe z nauką jako pracownik Zakładu Fizyki Słońca Centrum Badań Kosmicznych PAN we Wrocławiu.

Po śmierci Kazimierza Kordylewskiego został on pochowany na cmentarzu Rakowickim w Krakowie, w sektorze 25, w bliskim sąsiedztwie grobu Józefa Dietla. Wyjątkowym znakiem identyfikacyjnym jego grobowca są wyryte gwiazdy Wielkiego Wozu.

W 1985 roku jedną z ulic w Krakowie nazwano na jego cześć. Dodatkowo, od 9 października 2004 roku, jest patronem Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach.

Przypisy

  1. a b c d e f Kazimierz Kordylewski – Patron MOA. moa.edu.pl. [dostęp 17.06.2023 r.]
  2. Kordylewski Clouds. daviddarling.info. [dostęp 17.06.2023 r.]
  3. Zmiany nazewnictwa ulic, placów, osiedli i mostów w Krakowie. dawnemapykrakowa.pl. [dostęp 17.06.2023 r.]
  4. „...Zbuduję wam Mount Palomar w Niepołomicach...” czyli historia Obserwatorium. moa.edu.pl. s. 58. [dostęp 17.06.2023 r.]
  5. Kordylewski 2023 ↓, s. 43.
  6. Kordylewski 2023 ↓, s. 37.

Oceń: Kazimierz Kordylewski

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:18