Krzysztof Deszczyński


Krzysztof Deszczyński, urodzony 15 stycznia 1951 roku w Poznaniu, to znana postać w polskim świecie sztuki. Jest on aktorem lalkarzem, który zdobył uznanie dzięki swojemu talentowi i pasji do teatru.

Deszczyński nie tylko występuje na scenie, ale również pełni rolę scenarzysty i reżysera, co pozwala mu na wszechstronne działanie w dziedzinie sztuki teatralnej.

Życiorys

Krzysztof Deszczyński swoją karierę artystyczną rozpoczął w Poznańskim Teatrze Lalki i Aktora Marcinek. W trudnych czasach stanu wojennego postanowił opuścić teatr oraz skupić się na działalności na własny rachunek. Od 1983 roku, razem z Krzysztofem Jaślarem oraz Zbigniewem Górnym, stworzyli cykl popularnych telewizyjnych widowisk dla dzieci, zatytułowanych „Dziecko potrafi”.

W 1985 roku napisał oraz wyreżyserował swój pierwszy kabaretowy spektakl dla dzieci, noszący tytuł „6 dni z życia kolonisty”. W przedstawieniu wystąpił znany artysta, Bohdan Smoleń, co zapoczątkowało ich długotrwałą współpracę. Krzysztof Deszczyński później objął stanowisko dyrektora artystycznego Estrady Poznańskiej.

Rok 1990 przyniósł mu dalsze wyzwania – założył firmę Smoleń i Deszczyński, a w 1991 roku powstał Kabaret Bohdana Smolenia. Deszczyński miał istotny wpływ na jego działalność, pisząc i reżyserując wszystkie programy kabaretowe. W 1997 roku powstał program obcelebrujący wspomniany zespół, zatytułowany „Jubileusz, czyli 50 lat wątroby Bohdana Smolenia”, który doczekał się również wydania płyty przez EMI Polska, zawierającej piosenki autorstwa Deszczyńskiego oraz Sławomira Sokołowskiego.

W 2000 roku Deszczyński zainicjował działalność Kwadrat-Expo Com.Pl, a także założył Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu. Organizuje ogólnopolski festiwal kabaretowy pod tym samym tytułem, który każdego roku odbywa się w Scenie na Piętrze Estrady Poznańskiej. W 2008 roku wyprodukował płytę „Loranc śpiewa Jakubczak”, na której znalazły się utwory tragicznie zmarłej Ludmiły Jakubczak. Wspaniałe kawałki, takie jak „Gdy mi Ciebie zabraknie”, „Szeptem”, „Alabama”, oraz „W zielonym zoo”, w rytmach samby i bossa novy wykonuje Iwona Loranc, laureatka Grand Prix na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w 2002 roku.

Od 2019 roku Krzysztof Deszczyński intensywnie zajmuje się pisaniem wspomnień oraz literatury podróżniczej, poszerzając swoje artystyczne horyzonty.

Realizacje

Twórczość Krzysztofa Deszczyńskiego rozciąga się na wiele lat i oznacza różnorodne projekty w zakresie scenariuszy oraz reżyserii. Wśród jego osiągnięć znajdują się zarówno spektakle dla dzieci, jak i programy kabaretowe oraz musicalowe.

W roku 1982 Krzysztof Deszczyński zrealizował przedstawienie pt. „Choć to bajka, lecz nie bajka, czyli NIKI W KRAINIE TECHNIKI”. Scenariusz oraz teksty piosenek stworzyli Andrzej Sobczak i Andrzej Kosmala, natomiast muzykę skomponowali Krzysztof Krawczyk oraz Janusz Piątkowski. Scenografia została przygotowana przez Wojciecha Müllera, a w obsadzie znaleźli się m.in. Alicja Kubaszewska oraz Jacek Flur. Produkcja miała miejsce w Zjednoczonym Przedsiębiorstwie Rozrywkowym w Poznaniu, a kierownictwo produkcji objął Marek Szpendowski.

W kolejnych latach, w 1983 roku, Deszczyński zrealizował widowisko dla dzieci „Załoga G, kosmos i Ty”, którego scenariusz, reżyserię oraz prowadzenie zrealizował sam. Udział w projekcie wzięła Wielkopolska Orkiestra Symfoniczna, a scenografia została stworzona przez Marka Grabowskiego.

W czerwcu tego samego roku Krzysztof Deszczyński zajął się kolejnym programem pod nazwą „Dziecko potrafi”, którego współtwórcą scenariusza był Krzysztof Jaślar. Reżyserię powierzył Markowi Wilewskiemu, a kierownictwo muzyczne objął Zbigniew Górny, natomiast scenografia została zaprojektowana przez Marka Grabowskiego.

W grudniu 1983 roku Deszczyński stworzył spektakl „SANIAMI BLIŻEJ”, w którym ponownie objął rolę reżysera oraz scenarzysty. Przy produkcji zaangażowano uczniów III klasy Szkoły Muzycznej w Poznaniu oraz muzyków pod dyrekcją Marzeny Osiewicz, a scenografię przygotował Marek Grabowski. Generalnie wszystkie projekty Deszczyńskiego koncentrowały się na interakcji z dziećmi oraz uczczeniu sztuki muzycznej.

W ciągu następnych lat jego osiągnięcia obejmowały wiele różnorodnych produkcji, w tym „Pali się”, „DOOKOŁA KARUZELI” oraz „6 DNI Z ŻYCIA KOLONISTY”, które charakteryzowały się bogatą obsadą oraz interesującą oprawą muzyczną.

W 1990 roku Deszczyński zaangażował się w produkcję wielkiego widowiska „Na planie filmu AMERYKA, ACH AMERYKA”, gdzie nie tylko stworzył scenariusz, ale także pełnił rolę reżysera i prowadzącego, a jego kolektywny dorobek wzbogaciły wiele znanych nazwisk z polskiej estrady.

Również w 1995 roku stworzył cotygodniowy program radiowy „BODZIO WĘZEŁ” oraz był autorem kabaretu „BO CO SIĘ NIE ROBI DLA KRAJU, CZYLI POLSKIE BLA BLA BLA”. Jego zaangażowanie w sztukę trwało również przez następne lata, a projekty takie jak „Jubileusz, czyli 50 lat Wątroby Bohdana Smolenia” oraz musical „Dookoła Karuzeli, czyli Dziecko Potrafi” zyskiwały uznanie zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

W swojej karierze Krzysztof Deszczyński wykazał się różnorodnością, odważnie łącząc śpiew, teatr i interaktywność z publicznością, co czyni go jednym z najbardziej znaczących twórców tej epoki.

Przypisy

  1. XXI Festiwal Zostań Gwiazdą Kabaretu [online], poznan.pl, 05.06.2023 r. [dostęp 16.07.2024 r.]
  2. Krzysztof Deszczyński [online], Poznańskie Archiwum Historii Mówionej [dostęp 09.06.2022 r.]
  3. Krzysztof Deszczyński, Kolory Deszcza... Kuglarze, Poznań 2019 r. ISBN 978-83-7768-205-0
  4. a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z KrzysztofK. Deszczyński Kolory Deszcza… Kuglarze – Aktualności – Wydawnictwo Miejskie Posnania – Poznan.pl [online], www.poznan.pl, styczeń 2019 r. [dostęp 15.05.2019 r.]
  5. http://www.firma.egospodarka.pl/raporty-o-firmach/firma,16026624,firma-smolen-i-deszczynski.html firma Smoleń Deszczyński – raporty o firmach.
  6. Kabaret Bohdana Smolenia, kwadrat-expo.com.pl [dostęp 15.11.2017 r.]
  7. Jubileusz, czyli 50 lat wątroby Bohdana Smolenia Krzysztof Deszczyński Wydawca: Firma Smoleń i Deszczyński (1990-1997) ISBN 83-902599-1-5
  8. MonikaM. Nawrocka-Leśnik, Poznań. Premiera „Idę w tango” w Muzycznym [online], www.e-teatr.pl, 13.10.2016 r. [dostęp 30.03.2017 r.]
  9. https://teatr-muzyczny.pl/spektakle/dookola-karuzeli-czyli-dziecko-potrafi/21 repertuar Teatru Muzycznego w Poznaniu.
  10. http://4evermusic.pl/pl/poezja-spiewana/97-loranc-spiewa-jakubczak-iwona-loranc-5907476693499.html strona wydawcy płyty 4ever Music.
  11. https://okladki101.files.wordpress.com/2015/06/bohdan-smolec584-6-dni-z-c5bcycia-kolonisty-mc-02.jpg okładka płyty z autorami i wykonawcami.

Oceń: Krzysztof Deszczyński

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:12