Zbigniew Stefan Górny, urodzony 6 marca 1948 roku w Poznaniu, to wybitna postać polskiej muzyki. Jako aranżer, dyrygent oraz kompozytor, zyskał uznanie dzięki swoim bogatym osiągnięciom w różnych gatunkach muzycznych.
Jego twórczość obejmuje nie tylko piosenki, ale również muzykę instrumentalną i filmową, co czyni go niezwykle wszechstronnym artystą w krajowym, jak i międzynarodowym kontekście.
Życiorys
W 1968 roku Zbigniew Górny zakończył naukę w Poznańskim Liceum Muzycznym, a pięć lat później, w 1973 roku, uzyskał dyplom na Wydziale Wychowania Muzycznego w Poznańskiej Wyższej Szkole Muzycznej. Dalsze kształcenie kontynuował, spędzając dwa lata na studiach z zakresu dyrygentury. Od 1970 roku brał aktywny udział w programach kabaretu Tey, co znacząco wpłynęło na jego karierę artystyczną.
W roku 1973 objął stanowisko kierownika muzycznego Estrady Poznańskiej oraz Teatru Nowego. W 1976 roku objął funkcję dyrektora i dyrygenta Orkiestry PRiTV w Poznaniu, którą piastował do momentu zakończenia państwowego mecenatu w 1991 roku. Po tym okresie, Zbigniew Górny założył własną firmę promocyjną Górny Production oraz orkiestrę pod nazwą Górny Orchestra.
Jest autorem muzyki do 13 filmów fabularnych, a także licznych sztuk teatralnych. Ponadto stworzył ponad 200 piosenek oraz kilka dziesiątek utworów instrumentalnych, które były nagrywane dla radia i telewizji. Jego orkiestra brała udział w czołowych festiwalach piosenki, takich jak Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu oraz Sopot Festival. Dysponuje licznymi odznaczeniami, w tym Złotym Krzyżem Zasługi oraz Odznakami Honorowymi Miasta Poznania i Opola, a także licznych nagród za działalność artystyczną. W 1995 roku został uhonorowany medalem Ad Perpetuam Rei Memoriam.
Zbigniew Górny był również pomysłodawcą i współautorem „Gali Piosenki Biesiadnej” – niezwykle popularnego widowiska artystycznego, które zostało zrealizowane przez Program 2 TVP. Jego celem była popularyzacja szerokiego zakresu polskiej piosenki rozrywkowej. Pierwsza „Gala” miała miejsce w 1995 roku w Poznaniu i szybko zdobyła uznanie, co przyczyniło się do kolejnych edycji takich jak „Poprawiny, czyli II Gala Piosenki Biesiadnej” w 1997 roku, a także „Gala Piosenki Śląskiej”, „Gala Piosenki Włoskiej” i wiele innych.
Na koniec lat 90. XX wieku, Zbigniew Górny stworzył kolejny program emitowany na antenie TVP2 – „Co nam w duszy gra?”. Był to cykl, który prezentował polskie i światowe przeboje w oryginalnych aranżacjach. W jego ramach powstało wiele odcinków tematycznych, takich jak „Wiosna”, „Lato”, „Jesień” i „Zima”, a także udane wydania poświęcone filmom i duetom miłosnym.
Warto również wspomnieć o innych widowiskach, które zainicjował, takich jak „Jubileusz Tercetu czyli Kwartetu”, „Nieznany życiorys Jacka Wójcickiego” oraz „Śpiewnik Polaka”. Programy te, nadawane cyklicznie na antenie TVP, cieszą się dużą popularnością, a niektóre z nich można również znaleźć na kasetach VHS, płytach CD oraz DVD.
Dyskografia
Płyty gramofonowe (LP)
Na przestrzeni lat Zbigniew Górny wydał wiele albumów muzycznych, w tym także płyty gramofonowe. W 1977 roku swoją karierę rozpoczął od albumu zatytułowanego Międzynarodowa Wiosna Estradowa Poznań’77, który zyskał spore uznanie wśród słuchaczy. Kolejne wydania to:
- 1978 – Poznańska Orkiestra Rozrywkowa PR TV,
- 1979 – Omen Dnia,
- 1979 – Pop Pulsations (I),
- 1980 – Pop Pulsations II,
- 1981 – Match-Ball,
- 1982 – Funky Eyes.
Płyty kompaktowe (CD)
W późniejszych latach artysta zajął się również nagrywaniem płyt kompaktowych, a wśród nich znajdziemy takie tytuły jak:
- 1990 – Kolędy,
- 1993 – Koncert kabaretu OT.TO z orkiestrą Z.Górnego,
- 1994 – Gala piosenki biesiadnej,
- 1995 – Koronkowe sny,
- 1995 – Kraina uŚmiechu,
- 1996 – Gala Piosenki Biesiadnej, Mały Biały Domek,
- 1996 – Poprawiny czyli II Gala Piosenki Biesiadnej,
- 1996 – Gala Piosenki Familijnej,
- 1997 – Evergreens,
- 1998 – Gala Gal Piosenki Biesiadnej,
- 1998 – Gala Piosenki Biesiadnej, Płonie ognisko,
- 1999 – Biesiada bez granic.
Wieloletnia kariera Zbigniewa Górnego to również współpraca z wieloma znanymi artystami, którzy gościnnie wystąpili na jego płytach. Wśród nich znajdziemy Halina Frąckowiak, Edytę Górniak, Edyta Geppert, Mieczysław Szcześniak, Hanna Banaszak, Andrzej Zaucha, Zbigniew Wodecki, Vox, Lora Szafran, Katarzyna Jamróz, Ewa Bem, Majka Jeżowska, Maryla Rodowicz, Grażyna Łobaszewska, Elżbieta Zającówna, Beata Rybotycka, Bogusław Mec, Krzysztof Tyniec, Adrianna Biedrzyńska, Agnieszka Fatyga, Danuta Błażejczyk, Piotr Schulz, Krystyna Giżowska, Joanna Zagdańska, Ryszard Rynkowski, Tercet Czyli Kwartet: (Hanna Śleszyńska, Piotr Gąsowski, Robert Rozmus, Wojciech Kaleta); zespół Cameleon, Jacek Wójcicki, Kwartet Rampa, Anna Jurksztowicz, Tomasz Grdeń, Young Band, Gang Marcela, Władysław Grzywna, Stasiek Wielanek i jego Kapela, Natalia Kukulska.
Filmoteka
Zbigniew Górny jest znany nie tylko jako artysta, ale także jako utalentowany autor muzyki filmowej. Jego twórczość obejmuje wiele znakomitych filmów, w których muzyka stała się integralną częścią opowiadania historii. Oto niektóre z produkcji, w których można usłyszeć jego kompozycje:
- 1981 – Okno, reżyseria Wojciecha Wójcika,
- 1982 – Karate po polsku, reżyseria Wojciecha Wójcika,
- 1983 – Magiczne ognie, reżyseria Janusza Kidawy,
- 1985 – Sam pośród swoich, reżyseria Wojciecha Wójcika,
- 1986 – Prywatne śledztwo, reżyseria Wojciecha Wójcika,
- 1987 – Trójkąt bermudzki, reżyseria Wojciecha Wójcika,
- 1990 – Zabić na końcu, reżyseria Wojciecha Wójcika,
- 1990 – Femina (film), reżyseria Piotra Szulkina,
- 1991 – Trzy dni bez wyroku, reżyseria Wojciecha Wójcika,
- 1992 – Europejska noc, reżyseria Zbigniewa Kamińskiego,
- 1992 – Pierścionek z orłem w koronie, reżyseria Andrzeja Wajdy.
Jego prace w filmie są często uważane za kluczowy element, który dopełnia wizje reżyserów oraz wzbogaca doświadczenia widzów.
Przypisy
- Absolwenci. muzycznanasolnej.pl. [dostęp 16.06.2024 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Jacek Petrycki | Antoni Walerych | Henryk Steffens | Jan Kołodziejski | Konstanty Dinos | Władysław Bracki | Krzysztof Ślachciak | Filip Wałcerz | Kalina Izabela Zioła | Yaro | Zbigniew Raszewski (historyk teatru) | Jerzy Harald | Conrad Drzewiecki | Jacek Kasprzycki | Jerzy Zegalski | Wanda Warska | Wojciech Korda | Iwona Hossa | Stefan Stuligrosz | Jerzy BogajewiczOceń: Zbigniew Górny