Leszek Szuman, urodzony 18 listopada 1903 roku w Poznaniu, to postać o niezwykle bogatym dorobku. Jego życie, które zakończyło się 13 czerwca 1986 roku w Szczecinie, było wypełnione różnorodnymi osiągnięciami. Był on nie tylko astrologiem, ale również tłumaczem i ekonomistą, co czyni go niezwykle wszechstronną osobą.
Jako pionier Szczecina, przyczynił się do rozwoju tego miasta, wnosząc swoje umiejętności i wiedzę w różne dziedziny.
Życiorys
Okres przedwojenny
Rodzina Leszka Szumana wywodziła się z Wielkopolski, a ich nazwisko, Schuman, zostało spolszczone w czasie zaborów. Urodził się w Poznaniu w roku 1903. Po ukończeniu znanego poznańskiego Liceum Ogólnokształcącego św. Marii Magdaleny w 1925 roku, podjął pracę w urzędzie celnym, a także jako komiwojażer w przedstawicielstwie firmy Alfa Laval. Jego matka nabyła tartak, młyn i żwirownię po śmierci ojca w 1914 roku, co sprawiło, że Leszek przejął zarządzanie tymi nieruchomościami.
W latach 1930–1935 spędził czas w Argentynie i Urugwaju, gdzie pracował w polskim poselstwie. W tym okresie intensywnie uczył się hiszpańskiego oraz pisał swoje pierwsze horoskopy. Po powrocie do Polski w 1935 roku, zaczął publikować liczne artykuły prasowe na temat Gran Chaco oraz inne wspomnienia związane z Ameryką Południową. Wydał także podręcznik dotyczący reklamy, co otworzyło mu drzwi do pracy jako specjalista w warszawskich przedstawicielstwach firm Philips oraz Renault. Ukończył również studia ekonomiczne w Berlinie przed wybuchem II wojny światowej.
1939–1945
Podczas okupacji Leszek Szuman pracował jako krupier w kasynie, a później jako pracownik wydziału żywienia i rolnictwa w gubernatorstwie generalnym GG. Jego różnorodne doświadczenia zawodowe wskazują na adaptacyjność i umiejętność radzenia sobie w trudnych czasach.
Okres powojenny
Po zakończeniu drugiej wojny światowej, co miało miejsce prawdopodobnie po 31 grudnia 1945 roku, osiedlił się w Szczecinie na ulicy Marii Skłodowskiej-Curie w dzielnicy Pogodno. Zajmował się dystrybucją kruszywa wydobywanego w okolicy Bielinka, a także tłumaczeniami jako przysięgły tłumacz niemieckiego i hiszpańskiego. Co ciekawe, Leszek opanował siedem języków obcych, w tym pewne afrykańskie narzecza, co czyniło go niezwykle wszechstronnym w swoim fachu.
Leszek Szuman zmarł 13 czerwca 1986 roku, z niektórych źródeł wynika jednak, że mogło to być 12 czerwca 1987 roku. Jego miejsce spoczynku znajduje się na szczecińskim cmentarzu Centralnym, gdzie został pochowany z należnymi honorami.
Ezoteryka
Od najmłodszych lat Leszek Szuman miał szczególne zainteresowanie ezoteryką, które było zainspirowane głównie jego matką, która próbowała stosować wahadło radiestezyjne. Również inni członkowie jego rodziny oraz dr med. Alfred Kalaciński, uznawany za jednego z popularnych astrologów w latach 30. XX wieku, mieli wpływ na jego rozwój w tym zakresie. Szuman z powagą podchodził do objawień fatimskich oraz prognoz takich wizjonerów jak Nostradamus i Edgar Cayce. Niemniej jednak, był świadomy, że wiele osób współczesnych mu nie akceptowało tych doktryn, podobnie jak medycynę ludową czy homeopatię.
Astrologię i parapsychologię rozpatrywał jako ważne odgałęzienia psychologii. Stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich astrologów oraz parapsychologów. Jego analizy i teksty publikowane były w różnych mediach, w tym w książce Jerzego Banachowicza zatytułowanej Przepowiednie roku 2012. Koniec świata czy nowy początek z 2010 roku.
Szuman opracował ponad 8 tysięcy horoskopów oraz prognoz politycznych. Jego działalność obejmowała także współpracę z Milicją Obywatelską przy rozwiązywaniu zagadek kryminalnych i poszukiwaniu osób zaginionych. Napisał kilka popularnych książek, z których część zachowała się w formie maszynopisów. W 1982 roku był współzałożycielem Pomorskiego Towarzystwa Parapsychotronicznego, gdzie pełnił funkcję pierwszego prezesa.
W jego kręgu uczniowskim znalazł się również Leszek Weres. Jego dorobek literacki obejmuje:
- 1982 – Astrologia i polityka, Krajowa Agencja Wydawnicza, Gorzowski Klub Miłośników Fantastyki Naukowej, Gorzów Wielkopolski,
- 1982 – Życie po śmierci, Wyd. Różdżkarz,
- 1991 – W kręgu znaków zodiaku, Wyd. Merkuriusz, Warszawa (Seria: Księga Wróżb i Przepowiedni),
- 1992 – Przepowiednie i proroctwa, Wyd. Różdżkarz,
- Radiestezja, geotronika, biotronika, psychotronika 2’82: ochrona i kształtowanie środowiska człowieka obowiązkiem narodowym i zadaniem społecznym.
Przypisy
- Leszek Szuman [online], Sejm-Wielki.pl [dostęp 28.11.2021 r.]
- a b c d e f g h i j k l m Andrzej Androchowicz: Leszek Szuman. [w:] Encyklopedia Pomorza Zachodniego - pomeranica.pl [on-line]. Fundacja sedina.pl. [dostęp 24.01.2017 r.]
- Leszek Szuman. [w:] Wyszukiwarka miejsca pochówku w Szczecinie [on-line]. Urząd Miasta Szczecin. [dostęp 25.01.2017 r.]
- Kopalnia Bielinek. [w:] Szczecińskie Kopalnie Surowców Mineralnych S.A; Galeria [on-line]. www.sksm.com.pl. [dostęp 24.01.2017 r.]
- Leszek Szuman About. [w:] Google książki [on-line]. [dostęp 25.01.2017 r.]
- a b Pionierzy Miasta Szczecin. [w:] Biuletyn Informacji Publicznej UM Szczecin [on-line]. Urząd Miasta Szczecin. [dostęp 25.01.2017 r.]
- Leszek Szuman. W: Jerzy Banachowicz: Przepowiednie roku 2012: Koniec świata czy nowy początek. e-bookowo, 06.01.2010 r., s. 129.
- Leszek Szuman: Radiestezja, geotronika, biotronika, psychotronika 2'82: ochrona i kształtowanie środowiska człowieka obowiązkiem narodowym i zadaniem społecznym. Centrala Usługowo-Wytwórcza „Różdżkarz”, 1991 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Czesław Spychała | Napoleon Kamieński | Antoni Wiśniewski (leśnik) | Jerzy Honowski | Edward Mycielski-Trojanowski | Bolesław Grajeta | Agnieszka Zielińska | Filip Kubski | Władysław Krzyżagórski | Zofia Dobrowolska | Roman Strzałkowski | Aleksander Kaszowski | Edmund Bielawski | Krystyna Klimaszewska | Edmund Maj | Zdzisław Glapiak | Elżbieta Czuma | Marian Jaskuła | Erhard Mutius | Bogdan SzymańskiOceń: Leszek Szuman