Napoleon Kamieński


Napoleon Ludwik Felicjan Kamieński, urodzony 14 stycznia 1806 roku w Poznaniu, to postać, która wpisała się na trwałe w historię polskiego rynku wydawniczego.

Jako księgarz i wydawca, Kamieński odegrał istotną rolę w popularyzacji literatury na terenach Polski, a jego działalność miała duże znaczenie dla kształtowania kultury literackiej w XIX wieku.

Zmarł 7 kwietnia 1873 roku w Poznaniu, zostawiając po sobie bogaty dorobek, który do dziś inspiruje miłośników książek i historii.

Życiorys

Napoleon Kamieński był synem notariusza Nepomucena oraz Ludwiki z Jeżewskich. Swoją edukację rozpoczął w gimnazjum Marii Magdaleny w Poznaniu, a następnie studiował prawo na uniwersytecie berlińskim. Niestety, zanim mógł podjąć pracę w zawodzie prawniczym, zaangażował się w powstanie listopadowe, biorąc udział w walkach pod Dobrem, Mińskiem, Grochowem oraz na Litwie. Po przekroczeniu granicy pruskiej został uwięziony w twierdzy poznańskiej.

W około 1839 roku aktywnie włączył się w działalność tajnego komitetu rewolucyjnego, powiązanego z Towarzystwem Demokratycznym. W tym okresie rozpoczął także działalność w drukarstwie, a wkrótce skoncentrował się na pracy wydawniczej. Do roku 1848 wydawał „Dziennik Domowy”, czasopismo przeznaczone dla kobiet, które wspierały poglądy wielkopolskich „organiczników”. W roku 1841, razem z Karolem Libeltem oraz Jędrzejem Moraczewskim, był jednym z założycieli spółki wydawniczej. Od 1853 roku pozostał jedynym właścicielem firmy.

Do najbardziej znanych publikacji wydawanych przez Kamieńskiego, oprócz „Dziennika Domowego”, należały także inne periodyki, takie jak rocznik „Rok pod względem oświaty, przemysłu i wypadków czasowych”, wydawany w latach 1843–1846, oraz „Dziennik Polski”. Kamieński redagował również „Gazetę Wielkiego Księstwa Poznańskiego”, która ukazywała się w latach 1846-1865. Przy księgarni Kamieńskiego istniała również wypożyczalnia książek, co czyniło firmę ważnym ośrodkiem polskiego życia kulturalnego w Poznaniu, mimo że narażona była na częste szykany ze strony pruskich władz. W roku 1848 doszło do zniszczenia drukarni przez pruskich żołnierzy.

Po śmierci Napoleona Kamieńskiego, jego syn Tadeusz przez pewien czas prowadził firmę, a później zarząd objął Stanisław Wegner. Z małżeństwa z Scholastyką Jachimowicz, Napoleon Kamieński miał syna Jana oraz córki: Ludwikę, Bolesławę (która po mężu nosiła nazwisko Ostrowska, będąc matką dziennikarza oraz poety Janusza Ostrowskiego) oraz Józefę.

Przypisy

  1. Francis Bolek: Who's Who in Polish America. Nowy Jork: Harbinger House, 1943 r. Brak numerów stron w książce

Oceń: Napoleon Kamieński

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:18