Zdzisław Bitner


Zdzisław Bitner, który przyszedł na świat 28 stycznia 1909 roku w Poznaniu i odszedł 12 lipca 1997 roku, był wybitnym polskim inżynierem specjalizującym się w elektrotechnice oraz energetyce. Jego działalność na rzecz swojego zawodu oraz społeczności akademickiej jest nieoceniona.

Bitner był aktywnym członkiem Bydgoskiego Koła Absolwentów Politechniki Poznańskiej, instytucji, która odegrała kluczową rolę w jego edukacji oraz późniejszej karierze. Jako członek Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT oraz członek honorowy Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Bitner w znaczący sposób przyczynił się do rozwoju polskiej elektrotechniki i energetyki.

Życiorys

Urodził się jako syn Leona Büttnera i Pauliny z Dąbrowskich. Z początku nosił nazwisko ojca, jednak po zakończeniu II wojny światowej postanowił je zmienić na bardziej spolszczoną wersję. Miał dwoje rodzeństwa: brata Witolda oraz siostrę Irenę. W swoich wczesnych latach uczęszczał do Volksschule, a także korzystał z prywatnych lekcji z języka polskiego oraz historii. Później kontynuował naukę w Gimnazjum Koedukacyjnym w Dąbiu nad Nerem, które ukończył w 1928 roku.

Bitner jest uznawany za pierwszego absolwenta Wydziału Elektrycznego Politechniki Poznańskiej, gdzie studiował w latach 1928-1932 (wówczas instytucja nosiła nazwę Państwowa Wyższa Szkoła Budowy Maszyn i Elektrotechniki). Środki na edukację zarówno swoje, jak i brata zdobył, udzielając korepetycji z przedmiotów ścisłych. Podczas studiów był współautorem skryptu wykładów prowadzących przez Eugeniusza Jezierskiego, który dotyczył oświetlenia elektrycznego.

Po zakończeniu studiów odbył roczną służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Wojsk Łączności w Zegrzu. Następnie rozpoczął pracę w Zjednoczeniu Elektrowni Okręgu Radomsko-Kieleckiego w Skarżysku-Kamiennej, a także w Królewskim Urzędzie Miar w Poznaniu oraz Pomorskiej Elektrowni Krajowej „Gródek”.

W sierpniu 1939 roku został zmobilizowany i brał udział w walkach kampanii wrześniowej, a także w Bitwie nad Bzurą. Po walkach w Puszczy Kampinoskiej dostał się do niewoli niemieckiej, gdzie przebywał w oflagach XI A Osterode, jako jeniec wojenny nr 446/XIA oraz II C Oldenburg. W obozie wspólnie z kilkoma innymi oficerami założył Koło Obozowe Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Po wojnie jego działalność obejmowała opracowanie koncepcji zaopatrzenia Grudziądza w energię elektryczną oraz zakładanie rodziny. Dodatkowo pełnił rolę redaktora publikacji pokonferencyjnej INELEKTRA ’76, która dotyczyła postępu technicznego w sprzęcie oraz instalacjach elektrycznych przemysłowych i domowych. Wydarzenie miało miejsce w dniach 28–29 września 1976 roku w Bydgoszczy.

Zmarł 12 lipca 1997 roku, a jego ciało zostało pochowane na cmentarzu katolickim Świętego Wincentego à Paulo w Bydgoszczy.

Odznaczenia i wyróżnienia

Doświadczony i zasłużony człowiek, Zdzisław Bitner, został odznaczony licznymi nagrodami, które świadczą o jego znaczących osiągnięciach. Wśród nich znajdują się:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Srebrny Krzyż Zasługi,
  • Medal „Za udział w wojnie obronnej 1939”,
  • Złote Odznaki Honorowe SEP i NOT.

Przypisy

  1. a b c d e f g h i j k l m n o p q r Biogram Zdzisława Bitnera [online], woldenberczycy.pl
  2. Zdzisław Z. Bitner, Postęp techniczny w sprzęcie oraz instalacjach elektrycznych przemysłowych i domowych, 28-29.09.1976 r. Bydgoszcz, Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Oddział, 1976 [dostęp 05.01.2020 r.]
  3. a b c d e f g h i Zdzisław Bitner (1909-1997), [w:] „Absolwent”. Kwartalnik Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Poznańskiej, 03.1998 r., s. 3 [online]

Oceń: Zdzisław Bitner

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:12