Józef Iwiański


Józef Ludwik Iwiański, znany również pod nazwiskiem Ibiański, to wybitna postać w dziedzinie architektury w Polsce. Urodził się 15 stycznia 1931 roku w Poznaniu, gdzie rozpoczęła się jego fascynująca kariera zawodowa.

Jego twórczość architektoniczna i dokonania w tej dziedzinie przyczyniły się do wzbogacenia polskiej architektury, mając istotny wpływ na kształtowanie lokalnego krajobrazu i przestrzeni publicznej.

Życiorys

Józef Iwiański przyszedł na świat w rodzinie nauczycielskiej, której przedstawicielami byli jego rodzice – Marian oraz Anna z domu Wallner. Już w 1939 roku ukończył dwie klasy szkoły powszechnej, jednak jego edukacja nie zakończyła się w tym momencie. Ze względu na trudne czasy okupacji hitlerowskiej, kontynuował naukę na tajnych kompletach.

W 1945 roku rozpoczął naukę w gimnazjum Gotthilfa Bergera w Poznaniu, gdzie rozwijał swoje zainteresowania i umiejętności. W latach 1945–1947 był aktywnym członkiem grupy zwanej Czarną Trzynastką, a następnie przystąpił do Związku Walki Młodych w 1947 roku. Rok 1948 oznaczał dla niego kolejny krok w edukacji, gdy to przeniósł się do Liceum Marii Magdaleny, skąd w 1950 roku zdał maturę.

Po ukończeniu liceum podjął studia na Wydziale Architektury Szkoły Inżynierskiej. W 1954 roku uzyskał dyplom architekta, co otworzyło mu drogę do kariery w obszarze architektury i urbanistyki. Od 1 marca tego samego roku rozpoczął pracę w Biurze Projektowo-Badawczym Budownictwa Ogólnego Miastoprojekt, gdzie szybko awansował na stanowisko kierownika zespołu autorskiego. Był odpowiedzialny za realizację wielu projektów dotyczących budownictwa plombowego oraz osiedlowego w Poznaniu, a także na terenie województw poznańskiego, leszczyńskiego, konińskiego i kaliskiego.

W trakcie swojej kariery architektonicznej angażował się również w rewaloryzację zabytkowych układów urbanistycznych, co z pewnością świadczy o jego dużym zainteresowaniu historią oraz architekturą. W 1961 roku wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR), a w latach 1969-1979 pełnił funkcję II sekretarza organizacji partyjnej w Miastoprojekcie. Jego nerdy intelektualne rozwinęły się także podczas studiów na Wieczorowym Uniwersytecie Marksizmu-Leninizmu w latach 1965-1966.

Jest laureatem wielu nagród oraz odznaczeń za swoje zasługi, w tym Srebrnego i Złotego Krzyża Zasługi, Srebrnej Odznaki Brygady Pracy Socjalistycznej XX-lecia PRL, a także Odznaki Honorowej Miasta Poznania. Otrzymał również Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Krzyż Kawalerski i Komandorski Orderu Świętego Stanisława BM, Krzyż Rycerski I klasy ze Złotą Gwiazdą Unii Polskich Ugrupowań Monarchistycznych oraz Srebrny Medal Labor Omnia Vincit Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego. Jako rzeczoznawca Stowarzyszenia Architektów Polskich, był aktywnym uczestnikiem debaty na temat architektury w Polsce.

Na emeryturze, Józef Iwiański poświęcił się badaniom heraldycznym, co pokazuje jego nieustającą pasję do historii i kultury.

Osiągnięcia

W dorobku zawodowym Józefa Iwiańskiego można wyróżnić wiele znaczących osiągnięć, które stanowią dowód jego umiejętności oraz zaangażowania w rozwój architektury i urbanistyki.

Przypisy

  1. Projekt - Miasto. Wspomnienia poznańskich architektów 1945-2005, Henryk H. Marcinkowski i inni, Poznań: Wydawnictwo Miejskie Posnania, 2013 r., s. 109.
  2. Tadeusz Świtała, Nagrody Miasta Poznania w dziedzinie kultury i sztuki za rok 1984, w: Kronika Miasta Poznania, nr 2/1985, s. 109-110.
  3. a b c d Europartner, Józef Ludwik Iwiański – architekt, członek SARP.

Oceń: Józef Iwiański

Średnia ocena:4.88 Liczba ocen:19