Urodzony 8 stycznia 1934 roku w Poznaniu, Zdzisław Jan Krysiński był wybitnym polskim lekarzem stomatologiem oraz nauczycielem akademickim, który przez wiele lat poświęcił swojej pracy w obszarze naukowym. Jego niezrównany dorobek badawczy i dydaktyczny przyniósł wiele znaczących osiągnięć w dziedzinie stomatologii.
Prof. Krysiński związał swoje życie zawodowe z Akademią Medyczną im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, gdzie pełnił funkcje nauczyciela akademickiego. Przez swoje zaangażowanie w kształcenie przyszłych pokoleń lekarzy, przyczynił się do rozwoju tej prestiżowej instytucji.
Po wielu latach pracy w Poznaniu, Zdzisław Krysiński zmarł 29 marca 2017 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad w polskiej stomatologii oraz w sercach tych, których kształcił i inspirował.
Biografia i kariera naukowa
Urodziny Zdzisława Krysińskiego miały miejsce 8 stycznia 1934 roku w Poznaniu, w ramach rodziny zintegrowanej z kulturą inteligencką. Jego rodzice to Mieczysław, inżynier geodeta, który w przeszłości pełnił funkcję prezesa NOT w Poznaniu, oraz Maria de domo Wiedal. W 1952 roku Zdzisław ukończył maturę w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego. Następnie podjął studia na Oddziale Stomatologii Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Poznaniu, gdzie w 1957 roku uzyskał dyplom lekarza.
Jego kariera naukowa zaczęła się rozwijać w 1963 roku, kiedy to otrzymał stopień doktora nauk medycznych. Po osiągnięciu tego ważnego etapu kariery, w 1975 roku zdobył stopień doktora habilitowanego, a w 1976 roku został docentem. Jego osiągnięcia w nauce zostały ponownie docenione w 1984 roku, gdy otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1995 roku tytuł profesora zwyczajnego. Zdzisław Krysiński nieprzerwanie od 1958 roku związany jest z Akademią Medyczną, obecnie działającą pod nazwą Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, gdzie pracuje w Instytucie Stomatologii.
W swojej karierze przeszedł przez różne szczeble zatrudnienia, zaczynając jako asystent w latach 1958-1961, a następnie pełniąc funkcje st. asystenta, adiunkta, st. wykładowcy oraz docenta. W latach 1984-1995 był profesorem nadzwyczajnym, a od 1995 roku piastuje tytuł profesora zwyczajnego. W okresie 1963–1965 służył w wojskowej służbie okresowej jako lekarz w Pomorskim Okręgu Wojskowym, osiągając stopień kapitana Wojska Polskiego.
Dodatkowo, krysiński pełnił szereg funkcji kierowniczych, w tym Kierownika Samodzielnej Pracowni Badań Techniczno-Laboratoryjnych w latach 1970-1974 oraz Kierownika Zakładu Propedeutyki i Rehabilitacji Stomatologicznej w latach 1978-1996. Ostatnią z tych ról była kierownicza posada w Zakładzie Protetyki Stomatologicznej w latach 1996-2004. W latach 1989-1994, za zgodą władz uczelni, był profesorem w Katedrze i Zakładzie Protetyki Stomatologicznej Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, a w latach 1998-2004 profesorem w Katedrze i Zakładzie Protetyki Stomatologicznej Akademii Medycznej we Wrocławiu.
Dzięki swoim umiejętnościom, krysiński został również konsultantem wojewódzkim w dziedzinie protetyki stomatologicznej w województwie wielkopolskim oraz lubuskim. Jego doświadczenie wzbogacone zostało także o staże naukowe, które odbył w Leningradzkim Instytucie Medycznym (ZSRR) w 1971 roku, a także w University of Turku w Finlandii w 1976 roku. W latach 1984-1986 występował jako wykładowca (visiting professor) w University of Ife w Ile-Ife w Nigerii.
Zdzisław Krysiński jest również aktywnym członkiem wielu prestiżowych organizacji naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego, w którym w latach 1980-1988 zasiadał w Zarządzie Głównym Sekcji Protetyki, a od 1988 do 1997 roku był Prezesem Oddziału Poznańskiego oraz przewodniczącym Komisji Odznak i Godności. Dodatkowo, jest członkiem American Association for the Advancement of Science, New York Academy of Sciences, Pierre Fauchard Academy oraz European Prosthodontic Association, a także Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Publikacje
W dorobku Zdzisława Krysińskiego znajduje się około 100 publikacji z zakresu stomatologii, które obejmują różnorodne tematy i zagadnienia. Poniżej przedstawiamy wybrane prace:
- Badania porównawcze wybranych metod oceny zdolności żucia opublikowane w „Journal of the Prosthetic Dentistry”, nr 46, 5, 1981,
- Zmiany ciśnienia pod całkowymi protezami szczękowymi z podniebiennym odciążeniem, opublikowane w „Proceedings of the European Prosthodontic Association”, nr 4, 1981,
- Reprodukowalność krawędzi odcisku roboczego żuchwy bezzębnej uzyskanego metodą Slacka-Herbsta w „Journal of the Nihon University School of Dentistry”, nr 19, 4, 1988,
- Wzorzec niewrażliwy na próchnicę odpowiedzi tkanek jamy ustnej na pokrycie protezą ruchomą osadzoną na błonie śluzowej, opublikowany w „Journal of Practical Dentistry”, nr 19, 4, 1988,
- Ujemne ciśnienie pod całkową protezą szczękową w pierwszym półroczu po jej wprowadzeniu, opublikowane w „Zahn-, Mund- und Kieferheilkunde”, nr 78, 2, 1990.
Odznaczenia
W życiu i karierze Zdzisława Krysińskiego wyróżnia się kilka istotnych odznaczeń, które podkreślają jego wkład w różne dziedziny.
- krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- złoty krzyż zasługi,
- odznaka honorowa „Za wzorową pracę w służbie zdrowia”,
- medal „Za zasługi dla obronności kraju”,
- odznaka honorowa Miasta Poznania,
- bene meritus Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.
Życie prywatne
Osobiste życie Zdzisława Krysińskiego jest z pewnością wyjątkowe. Jest żonaty z Romaną Krysztoforską-Krysińską, która jest specjalistą w dziedzinie epidemiologii. Para ma dwie córki, które realizują się zawodowo w różnych dziedzinach.
Jedna z nich, Ida, jest specjalistą radiologii oraz posiada tytuł doktora nauk medycznych. Druga córka, Karolina, uzyskała tytuł doktora psychologii, co świadczy o jej zaangażowaniu w rozwój nauk humanistycznych.
Rodzina Krysińskich jest także dumna z wnuka, Macieja, który posiada tytuł BA (Hons), co podkreśla również edukacyjne wartości, które są ważne dla tej rodziny.
Przypisy
- Zdzisław Krysiński : Nekrologi [online] [dostęp 30.03.2017 r.]
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 10.01.2002 r. o nadaniu orderów i odznaczeń. Monitor Polski.
- a b c Kto jest kim w Polsce, edycja IV. Warszawa: Polska Agencja Informacyjna S.A, 2001, s. 457. ISBN 83-223-2691-2.
- a b c d pod red. Michała Piotrowskiego: Kto jest kim w Poznaniu. Poznań: Itaka, 1997, s. 319. ISBN 83-86008-42-3.
Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":
Grzegorz Bręborowicz | Ryszard Koczorowski | Jacek Moll | Janusz Zeyland | Witold Kapuściński | Ksawery Rowiński | Janina Pohl-Mizerska | Edward Bryk | Jan Fibak | Bożena Raszeja-Wanic | Jacek Łuczak (lekarz) | Piotr Janaszek | Dawid Murawa | Janusz Skowronek | Jan Steffen | Elżbieta Piontek | Mariola Ropacka-Lesiak | Jerzy Smorawiński | Janusz Kutyba | Andrzej SedlaczekOceń: Zdzisław Krysiński