UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poznań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Kościół Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu


Kościół Najświętszego Zbawiciela to urokliwa i zabytkowa świątynia, która znajduje się w sercu Poznania. Jego adres to ul. Fredry 11, która jest jedną z malowniczych ulic tego miasta.

Świątynia ulokowana jest w Dzielnicy Cesarskiej, obszarze znanym z wyjątkowej architektury oraz bogatej historii. Warto zatrzymać się i podziwiać nie tylko piękno samego kościoła, ale również otaczającą go atmosferę.

Historia

Kościół Najświętszego Zbawiciela, wzniesiony w latach 1866–1869, jest przykładem stylu neogotyckiego, zaprojektowany przez Augusta Stülera. Szczegółowe plany realizował Juliusz Hochberger na zlecenie parafii ewangelickiej. Fundatorem obiektu był Fryderyk Wilhelm IV, który przekazał na tę budowę ponad 56 tysięcy talarów. Początkowo świątynia nosiła imię św. Pawła, jednak po 1945 roku, po przekazaniu jej katolikom, zmieniono wezwanie na obecne, gdyż św. Paweł był patronem bazyliki archikatedralnej.

W 1950 roku abp Walenty Dymek dokonał erygowania nowej parafii w tym kościele. Renowacja, zwłaszcza po szkodach wojennych, zakończyła się dopiero w 1964 roku. Z zewnątrz, najbardziej wyróżniającym się elementem jest wieża, która ma wysokość 70 m; krzyż na jej szczycie osiąga 2,6 m wysokości. Neogotycki portal zdobi tondo z głową Chrystusa oraz rozeta, która umiejscowiona jest powyżej.

Wnętrze kościoła jest trójnawowe, z pięknym sklepieniem gwiaździstym w nawie głównej i sklepieniem krzyżowym w nawach bocznych. Renowacje pozostawiły z pierwotnego wystroju jedynie skrócone empory, chrzcielnicę, która powstała między 1867 a 1869 rokiem oraz prospekt organowy z 1912 roku. Witraże w prezbiterium, zaprojektowane przez Józefa Oźmina, datowane są na 1959 rok i przedstawiają sceny takie jak Adoracja Dzieciątka Jezus, Zdjęcie z krzyża oraz Wniebowstąpienie.

W samym prezbiterium można zobaczyć rzeźbę najbardziej znaną jako Pasja, wykonaną przez Lecha Czuba. Lewy ołtarz boczny przedstawia Niepokalane Serce Najświętszej Marii Panny, a po prawej stronie można dostrzec Miłosierdzie Boże. Obrazy Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Tadeusza Judy znajdują się po bokach ołtarzy.

Kolejnym istotnym elementem w otoczeniu kościoła jest Głaz Piotra Majchrzaka, na którym widnieje inskrypcja: „Jeśli ludzie zamilkną, kamienie wołać będą”. Głaz ten jest poświęcony Piotrowi Majchrzakowi, który zginął 18 marca 1982 roku, w wyniku brutalności ZOMO. Blisko kościoła, przy dawnym pastoracie (dziś domu parafialnego), znajdziemy odsłonięty w 2000 roku pomnik Jezusa Chrystusa, autorstwa Eugeniusza Olechowskiego, upamiętniający dwa tysiące lat chrześcijaństwa oraz pięćdziesięciolecie parafii.

Wielu współczesnych uważa ten kościół za jedno z najważniejszych dzieł XIX-wiecznego neogotyku w Polsce. Od 2017 roku pełni funkcję wielkopostnego kościoła stacyjnego. Na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego przy ul. Grunwaldzkiej (obecnie park noszący nazwę Park Manitiusa) zachowała się kaplica z 1896 roku.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 09.10.2010 r.]

Oceń: Kościół Najświętszego Zbawiciela w Poznaniu

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:18