Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu


Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu stanowi fascynujący oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, które z pełnym zaangażowaniem prezentuje historię i rozwój broni pancernej. Znajduje się ono w sercu Poznania, na obszarze dawnej Woli, czyli Woli, co czyni je dostępnym miejscem dla wszystkich miłośników militariów.

Muzeum zostało usytuowane na terenie byłych koszar wojskowych, co dodaje mu niezwykłego klimatu i charakteru. Bliskie położenie w sąsiedztwieportu lotniczego Poznań-Ławica sprawia, że jest to idealny przystanek dla podróżnych pragnących zgłębić tajniki historii wojskowości podczas pobytu w tym pięknym mieście.

Działalność

Ekspozycja broni pancernej w Poznaniu ma swoje korzenie w latach 1963–1964 i została zainstalowana w koszarach na Sołaczu przy ulicy Wojska Polskiego. Początkowo miała na celu pełnienie roli pomocniczej w edukacji podchorążych Oficerskiej Szkoły Broni Pancernej. Dla tej wyjątkowej kolekcji zbudowano specjalną halę w 1964 roku, której powierzchnia wynosiła 750 m². Wczesne eksponaty to m.in. historyczne pojazdy, takie jak IS-2, IS-3, T-34/85 oraz ISU-152.

Do 1993 roku kolekcja pełniła istotną funkcję dydaktyczną, kiedy to zakończyła działalność Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Pancernych. W wyniku tego powstało Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego, w ramach którego kolekcja została przekształcona w „Salę Tradycji Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych”, potocznie nazywaną muzeum broni pancernej.

W grudniu 2008 roku do rejestru zabytków włączono 37 pojazdów z tej unikalnej kolekcji. W marcu 2015 roku sala tradycji została przekształcona w muzeum i stała się oddziałem Muzeum Wojska Polskiego. 4 października 2019 roku Muzeum Broni Pancernej otworzyło swoje podwoje dla zwiedzających w nowej siedzibie przy ulicy 3 Pułku Lotniczego 4 w Poznaniu. W trakcie pandemii COVID-19 teren muzeum był wykorzystywany jako centrum logistyczne, co świadczy o jego wszechstronności i znaczeniu w społeczności lokalnej.

Zbiory

Wśród najcenniejszych obiektów, jakie można znaleźć w poznańskim muzeum, szczególną uwagę przyciągają:

  • samobieżne działo szturmowe Sturmgeschütz IV, znane jako jedyne na świecie, które jest w pełni sprawne oraz *jedno z dwóch kompletnie zachowanych* egzemplarzy, pozyskane z rzeki Rgilewki,
  • niszczyciel czołgów Achilles,
  • czołg średni T-34/85, który wystąpił w popularnym serialu „Czterej pancerni i pies”,
  • czołg średni T-34/85, który służył w 2. Brygadzie Pancernej,
  • czołg średni T-34/76, będący na uzbrojeniu polskich żołnierzy jednostek pancernych wysyłanych na front,
  • lekki czołg T-70,
  • działo samobieżne SU-76 z oryginalnym napisem „Zemsta za Katyń”,
  • średnie działo samobieżne SU-85,
  • lekki czołg rozpoznawczy TKS, który jest najstarszym i najlżejszym eksponatem, zbudowanym w 1935 roku,
  • czołg T-55, który posiada autograf Stevena Spielberga,
  • czołg pościgowy Centaur Mk I, typ C, aktualnie w trakcie renowacji,
  • czołg średni PzKpfw III Ausf. N, również będący w renowacji,
  • samochód ZiŁ-111D,
  • działo 2S7 Pion (Piwonia) o imponującym kalibrze 203,2 mm i zasięgu 47 km,
  • parowóz Tp3 – depozyt Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei.

Od 2012 roku zbiory muzeum można podziwiać również w Internecie, co umożliwia szerszemu gronu miłośników historii i techniki zapoznanie się z bogatą ofertą tego unikalnego miejsca.

Przypisy

  1. defence24.pl: W październiku otwarcie nowej siedziby Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu
  2. portalsamorzadowy.pl: Poznań: Muzeum Broni Pancernej, mimo zamknięcia, pomaga w walce z koronawirusem
  3. Z ziemi włoskiej do Polski. muzeumbronipancernej.pl. [dostęp 27.07.2020 r.]
  4. Tomasz Ogrodniczuk: Muzeum Broni Pancernej. Trakt Królewsko-Cesarski. s. 41–43. [dostęp 23.05.2020 r.]
  5. Krzysztof M. Kaźmierczak, Muzeum Broni Pancernej – jedyne takie w Polsce, w: Poznań naj naj, dodatek do Głosu Wielkopolskiego, Poznań, 24.04.2015 r. s. 6
  6. Zobacz czołg od środka. Przez internet!. Gazeta.pl Poznań, 04.01.2012 r. [dostęp 06.01.2012 r.]

Oceń: Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu

Średnia ocena:5 Liczba ocen:8