Ulica Kwiatowa w Poznaniu


Ulica Kwiatowa w Poznaniu to malownicza arteria, która znajduje się w samym sercu tego pięknego miasta. Jest usytuowana na Rybakach, w obrębie historycznego osiedla samorządowego, znanego jako Stare Miasto.

Trasa Kwiatowej rozciąga się pomiędzy ul. Półwiejską, która znajduje się po jej zachodniej stronie, a ul. Łąkową, usytuowaną na wschodzie. Jest to miejsce, które łączy w sobie zarówno przestrzeń miejską, jak i elementy natury, co czyni je idealnym na rekreacyjne spacery.

Historia

Ulica Kwiatowa w Poznaniu ma długą i interesującą historię, sięgającą XIX wieku. Na początku swojego istnienia, pełniła funkcję przejścia między innymi ulicami, takimi jak Półwiejska, Rybaki oraz Łąkowa. Wtedy to nie miała jeszcze przypisanej nazwy.

W drugiej połowie XIX wieku, kwestia nadania ulicy nazwy stała się przedmiotem sporów. Ostatecznie postanowiono, że przyszła nazwa to Kwiatowa, z uwagi na fakt, iż podobna ulica w tamtym czasie została zlikwidowana w zupełnie innym regionie Poznania.

Architektura

Na przestrzeni XIX i XX wieku miała miejsce istotna zmiana w architekturze ulicy Kwiatowej, której znakiem rozpoznawczym stały się imponujące 4- i 5-piętrowe kamienice, reprezentujące style secesyjny oraz historyzm. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na nieruchomość przy numerze 9, która zwraca uwagę swymi bogato zdobionymi detalami roślinnymi. Jak zwraca uwagę Marcin Libicki, obiekt ten jest jednym z kluczowych przykładów sztuki dekoracyjnej na początku XX wieku.

Kolejną interesującą konstrukcją jest kamienica pod numerem 5, zaprojektowana przez Oskara Hoffmanna. Powstała na początku XX wieku, ta budowla cechuje się bogatym, wybujałym ornamentem, który przyciąga wzrok przechodniów.

Na ulicy Kwiatowej zachowały się również inne wartościowe obiekty. Wśród nich wyróżniają się wszystkie domy z numerami od 1 do 14, a ich autorami są znani architekci. Budynek nr 3 zaprojektował Ludwik Frankiewicz, natomiast numery 5 oraz 8 to dzieła Oskara Hoffmanna. Z kolei za projekt nr 6 odpowiadają August Reader oraz Otto Meister.

Przypisy

  1. Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu: Spis dróg publicznych w administracji ZDM - stan na styczeń 2019. zdm.poznan.pl. [dostęp 08.10.2019 r.]
  2. MarcinM. Libicki MarcinM., Poznań – przewodnik, PiotrP. Libicki (ilustr.), Poznań: wyd. Gazeta Handlowa, 1997 r., s. 134, ISBN 83-902028-4-0.

Oceń: Ulica Kwiatowa w Poznaniu

Średnia ocena:4.53 Liczba ocen:23