Conrad Drzewiecki, urodzony 14 października 1926 roku w Poznaniu, a zmarły 25 sierpnia 2007 roku, był niezwykle utalentowanym polskim tancerzem oraz choreografem. W swej karierze zyskał sławę jako reformator baletu, dając podwaliny pod nowe style i techniki tańca, które wpłynęły na rozwój tej sztuki w Polsce.
Przez lata swojej aktywności na scenie, Conrad Drzewiecki odebrał wiele prestiżowych nagród, w tym Srebrny Medal Międzynarodowego Konkursu Tańca w Bukareszcie, który zdobył w 1953 roku wspólnie z Teresą Kujawą. Dwa lata później, w 1955 roku, triumfował w Warszawie, zdobywając Złoty Medal na Międzynarodowym Konkursie Tańca. W 1956 roku natomiast, jego niezwykłe umiejętności przyniosły mu Primo Premio Assoluto na Międzynarodowym Konkursie Baletowym w Vercelli.
Jego osiągnięcia artystyczne odzwierciedlają pasję i zaangażowanie w rozwój sztuki tańca, co czyni go ikoniczną postacią w historii baletu.
Życiorys
W 1951 roku Conrad Drzewiecki zyskał tytuł solisty baletu Opery Poznańskiej, a w 1963 roku objął stanowisko kierownika tejże instytucji, sprawując tę funkcję aż do 1973 roku.
Od 1971 do 1980 roku zarządzał artystycznie Państwową Szkołą Baletową w Poznaniu. Jako choreograf, jego prace nawiązywały do zagranicznych zespołów, w tym do Ballet Nationale J.M.F., Het National Ballet w Amsterdamie, Danza Nationale de Cuba w Hawanie, Staatsoper oraz Deutsche Oper w Berlinie, Stadttheatern Malmö i Narodne Divadlo w Pradze.
Jego działalność artystyczna rozpoczęła się na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, kiedy to w repertuarze Opery Poznańskiej pojawiły się kompozycje choreograficzne łączące neoklasyczną technikę z tańcem nowoczesnym. Jego talent i zaangażowanie przyczyniły się do powstania Polskiego Teatru Tańca.
Jako dyrektor PTT, Conrad Drzewiecki zdobył liczne nagrody, w tym dyplom Ministra Spraw Zagranicznych oraz Nagrodę Państwową I stopnia za promowanie polskiej kultury za granicą. Otrzymał także dyplom ITI za popularyzację polskiej sztuki, Nagrodę Miasta Poznania za wyjątkowe osiągnięcia w dziedzinie kultury, a także tytuł „Zasłużonego dla Kultury Narodu”.
Drzewiecki brał udział w licznych tourne po całej Europie oraz był zapraszany do udziału w międzynarodowych festiwalach, wśród których znalazły się: Międzynarodowy Festiwal Tańca w Paryżu, Chateauvallon, Baletto Oggi w Bari, Musica Sacra w Mediolanie, Intercontri Musicali Romani, Bregener Festspiele oraz Berliner Festtage.
Do jego znaczących realizacji spektakli należą m.in.: Ognisty ptak (1967), Adagio na smyczki i organy (1967), Pawana na śmierć Infantki (1968), Cudowny Mandaryn (1970), Epitafium dla don Juana (1974) oraz Odwieczne pieśni (1975). Wiele z wymienionych spektakli zyskało również swoje wersje filmowe. Ostatnie dzieła Drzewieckiego dla Polskiego Teatru Tańca, Pieśń Roksany oraz Śmierć Izoldy, powstały w 1998 roku z okazji 25-lecia Teatru.
Jako dyrektor Polskiego Teatru Tańca, często współpracował z teatrami dramatycznymi oraz telewizją, pełniąc rolę choreografa i reżysera.
W życiu osobistym jego żoną była utalentowana tancerka i choreografka Teresa Kujawa, z którą współpracował przez wiele lat.
Conrad Drzewiecki spoczywa na cmentarzu Junikowo.
Nagrody
Conrad Drzewiecki był wybitnym artystą, który zdobył wiele prestiżowych nagród. Jego twórczość została doceniona na międzynarodowej scenie, w tym nagrodą Prix Italia za film „Gry”, a także wyróżnieniem „Terpsychory” za całokształt działalności artystycznej.
W roku 2006, osiągnięcia Drzewieckiego zostały uhonorowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który przyznał mu Złoty Medal Gloria Artis, co stanowi znaczące wyróżnienie w polskiej kulturze.
Upamiętnienie
14 października 2009 roku miało miejsce ważne wydarzenie w Poznaniu, gdy dawna ulica Kasztelanów, położona na terenie Grunwaldu, została przemianowana na ulicę Conrada Drzewieckiego. To symboliczne upamiętnienie osoby, która odcisnęła swoje piętno na historii tego regionu. Miejsce, w którym dokonano zmiany, Grunwaldzie, stało się w ten sposób częścią dziedzictwa upamiętniającego Conrada Drzewieckiego.
Przypisy
- Conrad Drzewiecki: film o twórcy Polskiego Teatru Tańca [online], www.rp.pl [dostęp 02.05.2020 r.]
- Reformator, którego nadal możemy odkrywać [online], www.e-teatr.pl [dostęp 02.05.2020 r.]
- Przegląd wydarzeń. Sierpień-październik 2009, w: Kronika Miasta Poznania, nr 4/2009, s. 540.
- Terpsychora nagroda Sekcji Tańca i Baletu. zasp.pl. [dostęp 01.12.2011 r.]
- Conrad Drzewiecki, [w:] Encyklopedia teatru polskiego [dostęp 06.12.2011 r.]
- a b Wyszukiwarka cmentarna. poznan.pl. [dostęp 25.06.2012 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Jerzy Harald | Zbigniew Raszewski (historyk teatru) | Zbigniew Górny | Jacek Petrycki | Antoni Walerych | Henryk Steffens | Jan Kołodziejski | Konstanty Dinos | Władysław Bracki | Krzysztof Ślachciak | Jacek Kasprzycki | Jerzy Zegalski | Wanda Warska | Wojciech Korda | Iwona Hossa | Stefan Stuligrosz | Jerzy Bogajewicz | Władysław Kozłowski (aktor) | Mariusz Sabiniewicz | Janina Maria Howorka-HrosenchikOceń: Conrad Drzewiecki