Czesław Golak


Czesław Golak SVD (ur. 11 lipca 1919 w Fabianowie, który obecnie jest częścią Poznania, zm. 25 lipca 1941 w Mauthausen-Gusen) to znacząca postać w historii Kościoła katolickiego w Polsce. Był on polskim klerykiem, który podczas swojego krótkiego życia zyskał tytuł Sługi Bożego.

Po ukończeniu matury, Czesław rozpoczął swoją duchową drogę w Niższym Seminarium w Górnej Grupie. Później, w 1939 roku, wszedł w okres nowicjatu w seminarium w Chludowie. Wkrótce jednak, w wyniku wybuchu II wojny światowej, doszło do tragicznych wydarzeń.

Niemieckie władze, 25 stycznia 1940 roku, internowały wszystkich duchownych przebywających w Domu Misyjnym, a oboz przejściowy dla zakonników i księży został utworzony w tym celu. Czesław Golak został aresztowany 22 maja 1940 roku, a następnie przetransportowany do Fortu VII w Poznaniu. To była tylko wstępna część jego tragicznej drogi, gdyż później przewieziony został do hitlerowskiego obozu koncentracyjnego w Dachau (KL), gdzie przydzielono mu numer 11430. Dalsze losy zaprowadziły go 2 sierpnia 1940 roku do Mauthausen-Gusen, gdzie otrzymał numer 6207.

Jego życie zakończyło się w dramatyczny sposób, kiedy to zginął, rzucając się na druty pod napięciem, w akcie desperacji, który podkreśla ogrom cierpienia męczenników tamtej epoki. Czesław Golak jest jedną z 122 Sług Bożych, wobec których 17 września 2003 roku rozpoczęto proces beatyfikacyjny w ramach drugiej grupy męczenników z okresu II wojny światowej. Proces rogatoryjny, który był pierwszym etapem w dążeniu do beatyfikacji, zakończył się 23 kwietnia 2008 roku.

Źródła internetowe

W niniejszym opracowaniu znajdują się istotne informacje na temat źródeł internetowych, które dotyczą Czesława Golaka. Wśród nich wyróżnia się szczególnie notatka biograficzna, która zawiera wartościowe dane na temat jego życia i działalności. Kolejnym znaczącym źródłem jest dokumentacja dotycząca męczenników zabitych z powodu wrogości do wiary przez nazistów w czasie II wojny światowej, co podkreśla kontekst historyczny oraz tragiczne losy wielu osób.

  • notatka biograficzna,
  • męczennicy zabici przez nazistów podczas II wojny światowej.

Przypisy

  1. Kalendarium. [dostęp 03.09.2009 r.]
  2. Proces beatyfikacyjny. [dostęp 03.09.2009 r.]

Oceń: Czesław Golak

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:13