Tomasz Dostatni to postać niezwykle interesująca i wybitna w polskim życiu religijnym oraz publicystycznym. Urodził się 17 września 1964 roku w Poznaniu, gdzie rozpoczęła się jego droga duchowa i intelektualna.
Jako dominikanin, Dostatni angażuje się w działalność duszpasterską oraz formacyjną, a jego misja skierowana jest szczególnie do inteligencji oraz osób poszukujących głębszego sensu w życiu. Ponadto, jest cenionym rekolekcjonistą, który prowadzi duchowe ćwiczenia, pomagając innym w odkrywaniu wewnętrznego spokoju i refleksji.
Życiorys
Święcenia kapłańskie Tomasz Dostatni otrzymał 2 czerwca 1990 roku. Ukończył studia z zakresu filozofii i teologii na Papieskiej Akademii Teologicznej znajdującej się w Krakowie. Dodatkowo kształcił się w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów oraz uczestniczył w zajęciach dotyczących literatury polskiej i rosyjskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.
W okresie od 1990 do 1995 roku mieszkał w Pradze, gdzie spełniał różne role, takie jak mistrz nowicjatu oraz proboszcz Polskiej Parafii Personalnej. Jednocześnie był korespondentem Radia Watykańskiego i Katolickiej Agencji Informacyjnej. W Pradze założył również Ośrodek Kultury Chrześcijańskiej.
W latach 1995-2000 pełnił funkcję dyrektora Wydawnictwa „W drodze” w Poznaniu. Jako autor stworzył kilkadziesiąt programów telewizyjnych w ramach cyklu “Rozmowy w drodze”. Publikował też w różnych pismach, zarówno świeckich, jak i katolickich. Został członkiem rady redakcyjnej czeskiego czasopisma teologicznego “Salve” oraz prowadził tłumaczenia z języka czeskiego.
W latach 2000-2020 aktywnie zarządzał dominikańską Fundacją Ponad granicami im. św. Jacka Odrowąża w Lublinie. Współorganizował program Przekraczać mury z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej oraz cykl spotkań Europa, ale jaka? w partnerstwie z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza.
Prowadził Konwersatorium pod nazwą: Przedsiębiorczość – kultura – religia, które organizowane było wspólnie z Bankiem PKO BP w Poznaniu. W ramach Konfrontacji Teatralnych w Lublinie organizował cykl spotkań Jak żyć? mających na celu dialog z filozofami. W Lublinie wspólnie z prezydentem miasta Krzysztofem Żukiem był także autorem cyklu spotkań „Ponad granicami”. W Poznaniu zorganizował debaty pod tą samą nazwą w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa. Dodatkowo przez 20 lat prowadził „Debaty Dwóch Ambon” w Lublinie.
Aktywnie zaangażowany w ruch ekumeniczny oraz dialog z innymi religiami i różnorodnymi grupami społecznymi, był także związany z ruchem spotkań młodzieży „Lednica 2000”. W polskiej prowincji dominikanów pełnił stanowiska promotora Iustitia et Pax oraz promotora ekumenizmu. Pracował jako członek zespołu doradczego przy premierze RP ds. Polonii i Polaków za granicą, a także jako członek rady Fundacji św. Wojciecha – Adalberta oraz katolicki kapelan zjazdów gnieźnieńskich.
Dodatkowo, Tomasz Dostatni był członkiem rady Teatru Starego w Lublinie i Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Uczestniczył w kapitulach nagród im. Zbigniewa Hołdy, Jerzego Turowicza oraz Polskiej Agencji Prasowej im. Ryszarda Kapuścińskiego, a także w radzie programowej Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Na platformie YouTube prowadził swój kanał: Otwarta Brama. Stanowi jeden z 27 sygnatariuszy tzw. Listu zwykłych księży.
W Szczecinie zorganizował spotkania „Otwarta społeczność” we współpracy z Olgierdem Geblewiczem, marszałkiem województwa zachodniopomorskiego. W 2020 roku latem osiedlił się w Szczecinie.
Książki
Tomasz Dostatni jest autorem wielu interesujących książek, które w znaczący sposób przyczyniły się do polskiej literatury i myśli społecznej. Poniżej znajduje się lista jego prac:
- Poznaniacy. Portretów kopa i trochę, T. 1 i T. 2 (współautor),
- Poznańscy dominikanie (współautor),
- Wyzwoleni, jeszcze nie wolni (współautor),
- Sługa słowa (rozmowy z arcybiskupem Henrykiem Muszyńskim),
- Za bramy klasztoru,
- Przekraczać mury,
- W dwóch światach – wspólnie z Szewachem Weissem,
- Smířena různost – wywiad rzeka – Tomasz Dostatni, Tomáš Halík, Praha 2011 (wyd. polskie Różnorodność pojednana. Rozmowy). Wydawnictwo Znak, Kraków 2013,
- Tradice, která je wýzvou – wywiad rzeka – Dominik Duka, Tomasz Dostatni, Jaroslav Šubrt, Praha 2011 (wyd. polskie „Tradycja jest wyzwaniem. Czego się, za przeproszeniem, boisz?”). Z prymasem Czech, arcybiskupem Pragi Dominikiem Duką OP rozmawiają Tomasz Dostatni OP i Jaroslav Šubrt, W drodze, Poznań 2012; (wydanie hiszpańskie La vida del Cardinal Duka en la época del comunismo. Coversaciones con el primado de la República Checa y arzobispo de Praga. Ilnterlocutores, Lima 2016),
- Złota 9, Lublin 2015,
- Duchowe wędrowanie, Wydawnictwo Zysk 2015, Poznań,
- Kultura – Kościół. Kościół na łamach paryskiej „Kultury” w latach 1946–2000, Seria „W kręgu paryskiej «Kultury»”. Wybór, opracowanie i posłowie Tomasz Dostatni OP. Instytut Książki 2015,
- Posługa Słowu. W prymasowskim Gnieźnie. Wywiad rzeka z abp Henrykiem Muszyńskim, rozm. Tomasz Dostatni OP i Lidia Ciecierska. Bernardinum 2018,
- Otwarta brama, Brama Grodzka – Teatr NN, Wydawnictwo Poznańskie, 2019,
- Najważniejszy tydzień dla chrześcijan. Lublin: Artur Derlikiewicz, Fundacja Chrońmy Dziedzictwo, 2019,
- Duchowe wędrowanie (Духовні мандри), Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne im. Igora Meńka, Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Iwana Franki w Drohobyczu, Stowarzyszenie Festiwal Bruno Schulza w Lublinie, Drohobycz – Lublin, 2019,
- Między tronem a ołtarzem. O niebezpiecznych związkach Kościoła i polityki. Rozmowa Piotr Nowina-Konopka, Tomasz Dostatni OP. Wydawnictwo WAM. Kraków 2024.
Jego twórczość jest niezwykle różnorodna i często porusza istotne tematy dotyczące religii, kultury oraz społecznych relacji.
Nagrody
Tomasz Dostatni zdobył wiele prestiżowych nagród, które świadczą o jego zaangażowaniu i wkładzie w różnorodne dziedziny. Oto niektóre z wyróżnień, które otrzymał:
- 2006: Honorowy Członek Stowarzyszenia Prawników Kościelnych w Czechach,
- 2006: Złoty Talent Lednicki,
- 2008: „Amicus Libri” UMCS,
- 2010: „Bene Meritus Terrae Lublinensi”,
- 2013: Angelus Lublin – w kategorii „Człowiek Kultury Medialnej”,
- 2015: Medal Prezydenta Miasta Lublina,
- 2015: Medal św. Wita – Arcybiskupa Praskiego,
- 2017: Medal 700-lecia Lublina,
- 2017: Gratias Agit – Praga,
- 2018: Medal Honorowy „Powstanie w Getcie Warszawskim” nadany przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej,
- 2020: Medal zasłużony dla miasta Lublina,
- Medal 450-lecia Unii Lubelskiej od prezydenta Lublina,
- Medal senatu Uniwersytetu Szczecińskiego.
Te nagrody potwierdzają jego znaczącą rolę w rozwijaniu kultury oraz praw człowieka.
Przypisy
- Kapitula | Nagroda PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego [online], Nagroda Kapuścińskiego [dostęp 02.11.2024 r.]
- Otwarta Brama - YouTube [online], www.youtube.com [dostęp 24.03.2024 r.]
- ZuzannaZ. B ZuzannaZ., Otwarta społeczność – pierwsza debata w Książnicy Pomorskiej [online], 14.10.2021 r. [dostęp 24.03.2024 r.]
- O. Dostatni z honorowym medalem żydowskich kombatantów. wyborcza.pl, 19.04.2018 r. [dostęp 19.04.2018 r.]
- Lublin: 30-lecie święceń kapłańskich o. Tomasza Dostatniego.
- Dominikanie.Szczecin.
- „Otwarta Brama”. Promocja książki Tomasza Dostatniego OP.
- Полоністичний науково-інформаційний центр ім. Ігоря Менька Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка – Товариство Фестиваль Бруно Шульца в Любліні.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Czesław Golak | Zdzisław Bernat | Józef Mariański-Bayerlein | Anna Skrzydlewska | Juliusz Paetz | Antoni Choiński | Wojciech Prus | Paweł Wygralak | Tadeusz Etter | Jacek Bolewski | Mariusz Werner | Szlomo Zalman Lipszyc | Florentyn Piwosz | Robert Wawrzeniecki | Jarosław Popławski | Zdzisław Tranda | Bogdan Marian Sikorski | Kazimierz Rolewski | Jarogniew Wojciechowski | Jan Trach GnińskiOceń: Tomasz Dostatni