UWAGA! Dołącz do nowej grupy Poznań - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Józef Mariański-Bayerlein


Józef Mariański-Bayerlein, urodzony 21 lutego 1868 roku w Dębcu w Poznaniu, to postać, która odcisnęła swoje piętno na historii polskiego duchowieństwa.

Był katolickim duchownym i werbistą, a także misjonarzem, który z oddaniem pełnił swoją misję w Argentynie.

Jego działalność duszpasterska oraz zaangażowanie w pracy misyjnej ma znaczące miejsce w historii misji polskich za granicą, a jego życie zakończyło się 23 marca 1940 roku w Rybniku.

Życiorys

Józef Mariański-Bayerlein był człowiekiem, który w znaczący sposób wpłynął na rozwój polskiej diaspora w Argentynie. Urodził się w Nysie, gdzie 1 października 1892 roku ukończył Dom Misyjny Świętego Krzyża werbistów. Jego drogę duchowną rozpoczął w Europie, a dokładniej 1 maja 1903 roku, kiedy to w St. Gabriel koło Wiednia otrzymał święcenia kapłańskie. Wkrótce po tym, w tym samym roku, podjął decyzję o misji do Argentyny, lądując tam 29 października.

Pierwsze lata jego pracy misyjnej miały miejsce w Apóstoles, a następnie w Azaras od 1906 roku. Wykazując się wybitnymi zdolnościami organizacyjnymi, Józef Mariański-Bayerlein z zaangażowaniem wspierał Polonię argentyńską, otwierając w 1904 roku pierwszą polską szkołę w prowincji Misiones, co możliwe było dzięki wsparciu finansowemu ze strony jego brata. Nie zapominał również o lokalnej społeczności, co niejednokrotnie naraziło go na konflikt z lokalnymi władzami, a w efekcie miał miejsce jego krótki areszt.

Od 1909 roku regularnie podróżował do sąsiedniej Brazylii, aby wspierać Polaków żyjących w okolicach górnej Paraną, a od 1925 roku podejmował się organizacji polskich nabożeństw w Posadas. Jego aktywność nie ograniczała się tylko do religii; założył polską ochronkę dla dzieci oraz czytelnię „Quo vadis”, a także rozpoczął wydawanie polskiego czasopisma regionalnego „Orędownik” w 1924 roku.

W roku 1932 Józef Mariański-Bayerlein wrócił do Polski, gdzie w 1933 roku był kuratorem placówki duszpasterskiej w Górnej Grupie. Jego kolejne lata życia związane były z Chludowem, gdzie pełnił funkcję spowiednika nowicjuszy w nowicjacie werbistów. W 1936 roku został przeniesiony do Rybnika, gdzie zainicjował sprowadzenie Sióstr Służebnic Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji do Polski, co miało miejsce 14 i 15 lipca 1939 roku.

Podczas wybuchu II wojny światowej ewakuował się do Kielc, jednak trudne warunki ewakuacji miały negatywny wpływ na jego zdrowie. Po powrocie do Rybnika jego stan się pogorszył, co doprowadziło do zawału serca. Zmarł, a jego prochy spoczęły na cmentarzu parafii Matki Bożej Bolesnej w Rybniku w sektorze 3-III-1-4.

Upamiętnienie

W hołdzie za znaczący wkład w rozwój kolonii Azara, 13 maja 1943 roku została wmurowana pamiątkowa tablica w miejscowym kościele. Natomiast 9 listopada 1947 roku uroczyście odsłonięto pomnik poświęcony ojcu Józefowi przed świątynią San Antonio de Padua.

W regionie Misiones jego postać doczekała się także biografii, która została opublikowana zarówno w języku polskim, jak i hiszpańskim.

Przypisy

  1. Proboszczowie Parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Górnej Grupie [online], parafia-gg.werbisci.pl [dostęp 20.01.2023 r.]
  2. Augustyn Zimny O., Józef Mariański O. - Cmentarz parafii Matki Bożej Bolesnej w Rybniku [online], InnyWymiarStron [dostęp 20.01.2023 r.]
  3. red. Roman Malek, Werbiści w Polsce, Księża Werbiści, Pieniężno, 1982 r., s. 91
  4. M.P. z 1927 r. nr 100, poz. 246 „za zasługi na polu narodowo-społecznem” - tu jako ks. Józef Bayerlein Marjański.
  5. a b c d e f g Werbiści Górna Grupa, o. Józef Bayerlein-Mariański

Oceń: Józef Mariański-Bayerlein

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:16