Jarosław Popławski


Jarosław Maciej Popławski, urodzony 22 lutego 1963 roku w Poznaniu, to wielce ceniony polski duchowny katolicki oraz wybitny profesor nauk teologicznych. W swojej karierze akademickiej piastuje obecnie stanowisko profesora nadzwyczajnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w 1988 roku, Jarosław Popławski przyjął święcenia kapłańskie, rozpoczynając tym samym swoją duchową i akademicką drogę. W 1994 roku uzyskał licencjat, a dwa lata później w 1996 roku obronił doktorat. Habilitację uzyskał w 2004 roku, co umocniło jego pozycję w środowisku akademickim. W 2016 roku został uhonorowany tytułem naukowym profesora nauk teologicznych.

Jego obszar zainteresowań koncentruje się na historii duchowości. W ciągu swojej kariery pełnił szereg odpowiedzialnych funkcji, w tym dyrektora Instytutu Teologii Duchowości na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, zastępcy dyrektora do spraw formacji stałej kapłanów w archidiecezji lubelskiej oraz prezesa Oddziału Lubelskiego Towarzystwa Przyjaciół KUL. Od 2005 roku jest kierownikiem Katedry Historii Duchowości tegoż uniwersytetu.

Warto również podkreślić, że Jarosław Popławski jest aktywnym członkiem Towarzystwa Naukowego KUL, a także zarządów Lubelskiego Towarzystwa Naukowego oraz głównego Towarzystwa Przyjaciół KUL. W 2015 roku został przyjęty do Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, co stanowi kolejny dowód na jego zaangażowanie w życie duchowe i społeczne.

Autorskie publikacje monograficzne

Jarosław Popławski jest autorem kilku ważnych publikacji monograficznych, które mają istotne znaczenie w dziedzinie teologii. Jego prace przyczyniają się do głębszego zrozumienia różnych aspektów duchowości oraz nowej ewangelizacji.

  • Kaspra Drużbickiego teologia krzyża (1997),
  • Kierownictwo duchowe w służbie nowej ewangelizacji (wraz z Jerzym Misiurkiem; 2000),
  • Confessio trinitatis jako podstawa życia duchowego w pismach polskich zmartwychwstańców (2003).

Przypisy

  1. Inwestytura OESSH w Gnieźnie. opoka.net.pl. [dostęp 10.08.2023 r.]

Oceń: Jarosław Popławski

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:8