Henryk Antoni Ostach, który przyszedł na świat 9 grudnia 1924 roku w Poznaniu, był człowiekiem o wielu talentach i pasjach. Zmarł 1 maja 2011 roku w Gorlicach. Jako polski duchowny rzymskokatolicki, miał istotny wpływ na życie religijne w swoim otoczeniu.
W trakcie swojej kariery zdobył tytuł doktora teologii, co świadczy o jego głębokiej wiedzy i zaangażowaniu w tematykę duchową. Jednak oprócz pracy w Kościele, Henryk Ostach był także zapalonym pszczelarzem, który z pasją zajmował się tym zawodem przez wiele lat.
Był aktywnym działaczem w polskim środowisku pszczelarskim, pełniąc funkcję prezesa Polskiego Związku Pszczelarskiego, a później zasłużonego prezesa honorowego tej instytucji. Jego działalność nie ograniczała się jedynie do kraju, bowiem był również honorowym prezydentem Federacji Europejskich Związków Pszczelarskich Apislawia, co podkreślało jego międzynarodowy zasięg oraz autorytet w tej dziedzinie.
Henryk Ostach był autorem licznych publikacji dotyczących pszczelarstwa, które wzbogacały wiedzę na temat tej ważnej dziedziny gospodarki. Dodatkowo, jego wkład w literaturę religijną objawia się w zbiorze kazań rekolekcyjnych dla mężczyzn, które przyczyniły się do duchowego wzrostu wielu osób.
Życiorys
Henryk Ostach był osobą, której życie było ściśle związane z historią rodziny oraz burzliwymi wydarzeniami XX wieku. Urodził się jako syn Antoniego i Kazimiery z domu Donaj. Jego tata brał udział w powstaniu wielkopolskim i pełnił obowiązki jako oficer Wojska Polskiego, natomiast matka aktywnie protestowała wraz z innymi w strajku szkolnym we Wrześni w 1906 roku, sprzeciwiając się nauczaniu religii w języku niemieckim. Tragiczne wydarzenia w jego dzieciństwie, jak śmierć ojca 7 marca 1925 roku, a następnie matki 19 stycznia 1927 roku, sprawiły, że w wieku 2 lat stał się sierotą.
W trakcie edukacji kształcił się w szkole podstawowej w Pisarzowicach w pobliżu Kępna, a następnie kontynuował naukę w Jarocinie. W trakcie II wojny światowej, dokładnie 19 czerwca 1940 roku, został wywieziony na przymusowe roboty do niemieckiego obozu w Ratenau. Po zakończeniu wojny z powodzeniem ukończył gimnazjum w Gostyniu, gdzie wstąpił do Kongregacji Świętego Filipa Neri.
Henryk Ostach był seminarzystą w Seminarium Duchownym w Tarnowie, gdzie 16 grudnia 1951 roku przyjął święcenia kapłańskie. Następnie zdobywał wiedzę z zakresu teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, kończąc studia z tytułem magistra. Po kilku latach, w czerwcu 1985 roku, uzyskał tytuł doktora obroną pracy na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
W pierwszych latach swojej kapłańskiej drogi był duszpasterzem w Studziennej w powiecie Opoczno do 1957 roku, a potem pełnił funkcję w Bereście koło Krynicy oraz w Kamiannej, gdzie zyskał uznanie jako oddany społeczności. W Kamiannej zainicjował powstanie drogi łączącej wieś z głównymi trasami, instalację agregatu prądotwórczego oraz wodociągów. W 1962 roku był pomysłodawcą założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Kamiannej oraz budowy Domu Strażaka, gdzie zorganizował również strażacką orkiestrę dętą.
W późniejszych latach życia doprowadził do realizacji projektów związanych z powstaniem Domu św. Filipa oraz Domu bł. Honorata. Pod koniec swojego życia przebywał w Domu Pomocy Społecznej w Gorlicach.
Pszczelarstwo
Henryk Ostach był osobą głęboko związana z pszczelarstwem od wczesnego dzieciństwa. W 1958 roku, pod okiem dra Antoniego Chwiałkowskiego, zdobył tytuł mistrza pszczelarskiego. Jego pasja zaowocowała powstaniem 100-pniowej pasieki, którą początkowo stworzył w Bereście, a później przeniósł do Kamiannej.
W 1972 roku zainicjował w Kamiannej pierwszy Sądecki Dzień Pszczelarza, co z kolei doprowadziło do pomysłu budowy Domu Pszczelarza, który zrealizowano w latach 1978-1983.
W listopadzie 1981 r. objął stanowisko prezesa Polskiego Związku Pszczelarskiego (PZP) i sprawował tę funkcję przez trzy kolejne kadencje. W trakcie jego działalności na tym stanowisku, zrealizowano szereg znaczących wydarzeń, w tym:
- Międzynarodowe Sympozjum Apiterapii w Krakowie, które miało miejsce w maju 1985 roku,
- XXXI Światowy Kongres Apimondia, zorganizowany w Warszawie w 1987 roku, gdzie pełnił rolę Prezydenta,
- Zainicjowanie corocznych Ogólnopolskich Dni Pszczelarza oraz pielgrzymek na Jasną Górę w celu upamiętnienia św. Ambrożego, patrona pszczelarzy,
- Reaktywację Wszechsłowiańskiego Związku Pszczelarzy „Apislavia” w Bratysławie, gdzie został prezydentem oraz zorganizował spotkanie delegatów tegoż związku w Domu Pszczelarza w Kamiannej.
Na jego cześć, Pasieka „Barć” w Kamiannej została nazwana jego imieniem, co stanowi znak uznania dla jego zasług w dziedzinie pszczelarstwa.
Odznaczenia
Henryk Ostach otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń, które doceniają jego wkład oraz znaczenie w różnych dziedzinach.
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Złoty Medal Słowackiego Związku Pszczelarzy,
- Złoty Medal Rumuńskiego Związku Pszczelarzy,
- Złoty Medal Ks. dra Jana Dzierżona,
- Statuetka Ks. dra Jana Dzierżona,
- Order Bolesława Chomicza.
Przypisy
- Nekrolog Henryka Ostacha w "Gazecie Wyborczej" z 05.05.2011 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Jan Trach Gniński | Jarogniew Wojciechowski | Kazimierz Rolewski | Bogdan Marian Sikorski | Zdzisław Tranda | Jarosław Popławski | Robert Wawrzeniecki | Florentyn Piwosz | Szlomo Zalman Lipszyc | Mariusz Werner | Julian Wojtkowski | Wojciech Góralski | Wincenty Wierzbięta | Tadeusz Kirschke | Bogdan Tranda | Jacek Nowak | Lech Kaczmarek | Jan Frąckowiak (duchowny) | Paul Sommer | Marian GóreckiOceń: Henryk Ostach