Julian Wojtkowski


Julian Andrzej Antoni Wojtkowski, urodzony 31 stycznia 1927 roku w Poznaniu, to postać o znaczącym dorobku w Kościele katolickim w Polsce. Był on polskim duchownym rzymskokatolickim, którego działalność obejmowała nie tylko posługę duszpasterską, ale również nauczanie i kierowanie w obszarze teologii.

Wojtkowski zyskał miano biskupa pomocniczego warmińskiego, pełniąc tę funkcję w latach 1969–2004. Jego zaangażowanie i wiedza teologiczna przyczyniły się do rozwoju Kościoła w regionie warmińskim, a jego wpływ na wspólnoty lokalne był widoczny przez wiele lat.

Po przejściu na emeryturę, w 2004 roku został biskupem pomocniczym senior archidiecezji warmińskiej, co podkreśla jego nieustającą obecność w życiu Kościoła i społeczności. Jego historia pokazuje, jak duchowni mogą pozostawić trwały ślad w życiu religijnym i wspólnotowym.

Życiorys

Julian Wojtkowski przyszedł na świat 31 stycznia 1927 roku w Poznaniu. Jego ojciec, Andrzej Wojtkowski, był profesorem historii. W obliczu wybuchu II wojny światowej, 8 listopada 1939 roku, został aresztowany wraz z rodziną i umieszczony w obozie koncentracyjnym Lager Glowno – Posen Ost. Z tego miejsca, 1 grudnia 1939 roku, został przetransportowany do Ostrowca Świętokrzyskiego.

W 1944 roku Juliusz zdołał uzyskać małą maturę w ramach tajnego nauczania w regionie kieleckim. W kolejnym roku zdał maturę w liceum matematyczno-fizycznym w Lublinie. W latach 1945-1950 uczestniczył w studiach w Lubelskim Seminarium Duchownym dla diecezji warmińskiej. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 czerwca 1950 roku z rąk biskupa diecezjalnego lubelskiego, Piotra Kałwy. Tego samego roku uzyskał również magisterium z teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Jego dalsza edukacja na tym uniwersytecie obejmowała studia ze specjalizacji z teologii dogmatycznej, które zakończyły się doktoratem w 1953 roku. W 1968 roku uzyskał habilitację w obszarze teologii dogmatycznej oraz historii dogmatów na Papieskim Fakultecie Teologicznym w Krakowie.

Od 1952 roku Juliusz Wojtkowski pełnił różnorodne rolę w Warmińskim Seminarium Duchownym, w tym wykładowcy, wychowawcy, prefekta oraz rektora. W powojennej rzeczywistości, publikowanie jego prac było niemożliwe, co jednak nie przeszkadzało mu w prowadzeniu samodzielnej pracy naukowej aż do 1980 roku. W latach 1980-1997 kierował Warmińskim Instytutem Teologicznym, gdzie również prowadził wykłady.

Juliusz przyczynił się do utworzenia Wydziału Teologii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, gdzie przez pewien czas pełnił funkcję profesora zwyczajnego w Katedrze Teologii Dogmatycznej. W 1987 roku uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego w Papieskiej Akademii Teologicznej, a w 1997 roku stał się profesorem zwyczajnym. Jego badania obejmowały historię dogmatów maryjnych w średniowiecznej Polsce, analizę glos oraz drobnych tekstów polskich w inkunabułach Wielkopolski, a także historię diecezji warmińskiej.

Na mocy decyzji papieża Pawła VI, 17 sierpnia 1969 roku, Juliusz został mianowany biskupem pomocniczym na Warmii, ze stolicą tytularną Murustaga. Święcenia biskupie otrzymał w dniu 22 sierpnia 1969 roku w prywatnej kaplicy prymasa Polski, kardynała Stefana Wyszyńskiego, który był jego konsekratorem, natomiast współkonsekratorami byli biskupi Józef Drzazga oraz Jan Obłąk. Jako biskup, przyjął zawołanie „Veni Domine Jesu” (Przyjdź, Panie Jezu) i sprawował urząd wikariusza generalnego na Warmii.

Na skutek zaawansowanego wieku, 24 lutego 2004 roku, papież Jan Paweł II przyjął jego rezygnację z urzędu biskupa pomocniczego warmińskiego. W ramach Konferencji Episkopatu Polski, pełnił wiele istotnych funkcji, w tym przewodniczącego Komisji ds. Budowy Kościołów oraz sekretarza Komisji ds. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dodatkowo, był członkiem Komisji Maryjnej, Rady Naukowej oraz Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. Julisz Wojtkowski został również członkiem zwyczajnym Papieskiej Międzynarodowej Akademii Maryjnej.

Odznaczenia i wyróżnienia

W 2009 roku Julian Wojtkowski otrzymał tytuł doktora honoris causaPapieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. To wyróżnienie doskonale podkreśla jego wkład w naukę oraz teologię.

W roku 2008 przyznano mu honorowe obywatelstwo Lidzbarka Warmińskiego, co jest dowodem na jego znaczący wpływ na lokalną społeczność. Jego zaangażowanie i pasja są widoczne w wielu działaniach, które podejmuje na rzecz regionu.

W 2003 roku uhonorowano go tytułem Człowieka Dobrej Woli, przyznanym przez Kapitułę Wielkiego Serca w Olsztynie, a w 2004 roku otrzymał Złoty Medal Prymasowski „Za służbę Kościołowi i Ludowi” od prymasa Polski Józefa Glempa. Medal ten symbolizuje uznanie dla jego działalności na rzecz duchowości oraz wspólnoty.

W 2016 roku Julian Wojtkowski był laureatem Nagrody Prezydenta Olsztyna – Statuetki Świętego Jakuba, która została przyznana za szczególne zasługi dla Olsztyna. Ostatnim z jego osiągnięć jest nagroda Feniks Diamentowy Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, którą odebrał w 2020 roku. To wyróżnienie podkreśla jego wpływ na kulturę oraz literaturę religijną w Polsce.


Oceń: Julian Wojtkowski

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:17