Bogdan Tranda


Bogdan Stanisław Tranda to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiego Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Urodził się w Poznaniu 13 listopada 1929 roku, a swoje życie zakończył 21 września 1996 roku w Warszawie.

Jako duchowny, Tranda poświęcił się nie tylko duchowej posłudze, ale także czynnej działalności w obszarze teologii. Był również uznawanym teologiem, który przez wiele lat pełnił funkcję redaktora naczelnego znanego miesięcznika "Jednota".

Życiorys

Bogdan Tranda, jako syn Zdzisława, który był dziennikarzem, oraz Marty z domu Essers, przeszedł w swoim życiu przez wiele istotnych zmian. W grudniu 1939 roku jego rodzina została wysiedlona z Poznania na Podhale, co zapoczątkowało ich wędrówkę. Po pewnym czasie osiedlił się w Rawie Mazowieckiej, a od 1942 roku mieszkał w Radomiu. Tam uczęszczał do szkoły powszechnej, jednocześnie biorąc udział w tajnych kompletach edukacyjnych. Był aktywnym członkiem Szarych Szeregów, a później w 1948 roku dołączył do II Radomskiej Drużyny Harcerskiej.

W 1949 roku, z sukcesem, zdał maturę w Liceum im. Jana Kochanowskiego w Radomiu. Tego samego roku, 25 maja, został konfirmowany przez ks. Włodzimierza Missola, co miało dla niego duże znaczenie duchowe.

Rozpoczął studia na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1948-1952 był zaangażowany w działania Stowarzyszenia Polskiej Młodzieży Ewangelickiej oraz Stowarzyszenia Młodzieży Ewangelicko-Reformowanej. Jak również aktywnie uczestniczył w Kole Teologów Ewangelickich, innowacyjnym ruchu dla młodych teologów. Dodatkowo, działał w „Bratniej pomocy” oraz był członkiem sekcji pływackiej Akademickiego Związku Sportowego.

Studia zakończył w 1953 roku, broniąc pracę magisterską pt. Z dziejów Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Polsce 1918-1928. 27 września tego samego roku, w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie, jego ordynacji dokonał ks. sup. Jan Niewieczerzał oraz inni duchowni, w tym ks. prof. Jan Szeruda i ks. Jarosław Niewieczerzał.

Po tym wydarzeniu dostał powołanie na wikariusza parafii ewangelicko-reformowanej w Warszawie. Od 1953 do 1993 roku sprawował tam swoje obowiązki, a ponadto odprawiał nabożeństwa w parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Poznaniu, dojeżdżając regularnie z Warszawy.

W latach 1969-1993 pełnił również ważną funkcję redaktora naczelnego pisma „Jednota”, co podkreśla jego znaczenie w polskim życiu religijnym i społecznym.

Życie prywatne

Był bratankiem ks. bp. Zdzisława Trandy. 17 października 1953 roku poślubił Wandę Krystynę Kulską, która była córką Juliana Kulskiego. Z tego małżeństwa przyszedł na świat dwoje synów: Krzysztof, urodzony w 1954 roku i pracujący jako architekt, oraz Lech, który żył w latach 1956-2012 i był duchownym.

Ostatecznie spoczął na Cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym przy ul. Żytniej w Warszawie, w kwaterze oznaczonej jako D-4-6.

Publikacje

Autor ten zostawił po sobie znaczący ślad w dziedzinie teologii, tworząc wiele wartościowych opracowań. Jego kazań wybrany zbiór znalazł swoją formę w książce, która nosi tytuł: Postylla, redagowanej przez Krystynę Brzezińską-Lindenberg, a opublikowanej przez Wydawnictwo Naukowe Semper w Warszawie w 2006 roku.

W 1994 roku zorganizowano publikację na cześć Księdza Bogdana Trandy, zatytułowaną Nauka, kościół, ekumenizm, pod redakcją Karola Karskiego, również wydaną przez Wydawnictwo Naukowe Semper w Warszawie w tym samym roku.

Przypisy

  1. Parafia Ewangelicko-Augsburska wP.E.A. Poznaniu Parafia Ewangelicko-Augsburska wP.E.A., Poznańscy duszpasterze | Ewangelicy w Poznaniu [online], poznan.luteranie.pl [dostęp 30.05.2017 r.] (pol.).
  2. Aleksandra Sękowska: Jednota.pl. [w:] Wspomnienie o księdzu Bogdanie Trandzie [online]. 02.09.2003 r. [dostęp 03.01.2015 r.]
  3. śp. Bogdan Stanisław Tranda

Oceń: Bogdan Tranda

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:9