Wojciech Marian Góralski to istotna postać polskiego duchowieństwa oraz uznany autorytet w dziedzinie prawa wyznaniowego.
Urodził się 19 marca 1939 roku w Poznaniu, gdzie rozpoczął swoją drogę zawodową, która wkrótce doprowadziła go do znakomitych osiągnięć.
Znany jest nie tylko jako kanonista, ale także jako specjalista w zakresie prawa konkordatowego, co stanowi istotny element jego aktywności akademickiej i badawczej.
Obecnie pełni funkcję profesora nauk prawnych, a także jest wykładowcą na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW), gdzie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z młodszym pokoleniem studentów.
Życiorys
Wojciech Góralski swoją ścieżkę edukacyjną rozpoczął w Płocku, gdzie uzyskał wykształcenie podstawowe oraz średnie, a maturę zdając w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Małachowskiego. W 1955 roku podjął studia w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku, które ukończył w 1961 roku, uzyskując święcenia kapłańskie z rąk biskupa Tadeusza Pawła Zakrzewskiego. Ten ważny krok w jego życiu otworzył mu drogę do dalszych akademickich osiągnięć.
W tym samym roku rozpoczął studia z zakresu prawa kanonicznego na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (KUL), kończąc je z tytułem magistra oraz licencjata prawa kanonicznego. Po ich ukończeniu, udał się na studia kanonistyczne do Rzymu, gdzie przez pewien czas mieszkał w Papieskim Instytucie Polskim. Jego powrót do Polski zaowocował objęciem stanowiska kanclerza Kurii Diecezjalnej w Płocku. Od 1970 występował jako wykładowca WSD w Płocku, a w latach 1984-1986 pełnił rolę rektora tej instytucji.
Był równocześnie obrońcą węzła małżeńskiego w Sądzie Biskupim w Płocku oraz wykładowcą KUL w latach 1977-1996. W 1989 roku Góralski osiągnął tytuł naukowy profesora nauk prawnych. W 1996 roku został dziekanem Wydziału Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, gdzie jednocześnie kierował Katedrą Kościelnego Prawa Małżeńskiego i Rodzinnego. Jego działalność obejmowała również wykłady z prawa kanonicznego w seminarach duchownych w Płocku i Łowiczu oraz nauczanie przedmiotów prawniczych na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Społecznych Politechniki Warszawskiej w Płocku.
Wojciech Góralski aktywnie uczestniczył w ważnych wydarzeniach związanych z Kościołem, w tym jako przedstawiciel Stolicy Apostolskiej, brał udział w negocjacjach dotyczących konkordatu zawartego w 1993 roku z Rzecząpospolitą Polską. Jako członek Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, angażował się również w Polskim Towarzystwie Prawa Wyznaniowego oraz w Stowarzyszeniu Kanonistów Polskich. Ponadto, pełnił ważną rolę jako redaktor naczelny czasopisma „Ius Matrimoniale” oraz był członkiem Rady Naukowej „Czasopisma Prawno-Historycznego”.
W uznaniu jego dokonania, papież Jan Paweł II w 2004 roku nadał mu godność protonotariusza apostolskiego (infułata). W roku tym, Wojciech Góralski zdobył również tytuł „Płocczanin Roku 2004” w zorganizowanym plebiscycie. 21 października 2015 roku, Katolicki Uniwersytet Lubelski uroczyście odnowił doktorat ks. prof. Wojciecha Góralskiego.
Pod jego kierunkiem tytuł doktora uzyskało wielu studentów, w tym Ginter Dzierżon, Janusz Borucki, Jan Krajczyński, Kazimierz Dullak, Lucjan Świto oraz Wiesław Kraiński.
Wybrane publikacje książkowe
Wiesław Góralski jest autorem wielu znaczących publikacji, które przyczyniają się do rozwoju wiedzy w zakresie prawa wyznaniowego oraz małżeńskiego. Poniżej przedstawiamy jego wybrane książki:
- Konkordat polski 1993. Od podpisania do ratyfikacji, Warszawa 1998,
- Zawarcie małżeństwa konkordatowego w Polsce, Warszawa 1998,
- Kanoniczne prawo małżeńskie, Warszawa 2000,
- Wstęp do prawa wyznaniowego, Warszawa 2003,
- Lud Boży. Kościelne prawo osobowe, Warszawa 2006,
- Małżeństwo kanoniczne, Warszawa 2011,
- Proces małżeński skrócony przed biskupem, Płock 2017.
Przypisy
- Odznaczenia dla zasłużonych pracowników UKSW. Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, 28.05.2019 r. [dostęp 02.10.2019 r.]
- Czasopismo Prawno-Historyczne. amu.edu.pl. [dostęp 23.04.2017 r.]. [zarchiwizowane z tego adresu 30.01.2022 r.]
- Godności. Dostojnicy papiescy. diecezjaplocka.pl. [dostęp 23.05.2016 r.]. [zarchiwizowane z tego adresu 19.02.2014 r.]
- Odnowienie doktoratu ks. prof. Wojciecha Góralskiego i o. dr. Jana Gabriela Bartoszewskiego. www.kul.pl. [dostęp 10.11.2015 r.]. [zarchiwizowane z tego adresu 04.03.2016 r.]
- a b Prof. Wojciech Marian Góralski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 30.12.2013 r.]
- Informacja na stronie internetowej czasopisma Ius Matrimoniale – dostęp: 30.12.2013 r.
- a b c Informacja na stronie internetowej Towarzystwa Wychowanków, Wychowawców i Przyjaciół Gimnazjum i Liceum im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku – dostęp: 30.12.2013 r.
- Tamże.
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Julian Wojtkowski | Henryk Ostach | Jan Trach Gniński | Jarogniew Wojciechowski | Kazimierz Rolewski | Bogdan Marian Sikorski | Zdzisław Tranda | Jarosław Popławski | Robert Wawrzeniecki | Florentyn Piwosz | Wincenty Wierzbięta | Tadeusz Kirschke | Bogdan Tranda | Jacek Nowak | Lech Kaczmarek | Jan Frąckowiak (duchowny) | Paul Sommer | Marian Górecki | Edmund Roszak | Meir EisenstadtOceń: Wojciech Góralski