Klemens Górzyński


Klemens Górzyński, urodzony 5 listopada 1904 roku w Poznaniu, to postać, która zapisała się w historii Polski jako lekarz oraz aktywny społecznik.

Wyróżniał się nie tylko swoimi dokonaniami medycznymi, ale także zaangażowaniem w działania konspiracyjne, które miały miejsce podczas II wojny światowej. W szczególności, był członkiem organizacji „Ojczyzna”, a także Narodowej Organizacji Bojowej, co dowodzi jego determinacji i oddania dla ojczyzny.

Niestety, jego życie tragicznie zakończyło się w lipcu 1942 roku, kiedy to zmarł w swoim rodzinnym mieście, Poznaniu.

Życiorys

W 1923 roku Klemens Górzyński zakończył naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W tym samym czasie rozpoczął studia medyczne na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego, które zakończył w 1930 roku. Podczas swojego kształcenia Górzyński zaangażował się w działalność Korporacji Akademickiej Lechia, gdzie w semestrze zimowym roku akademickiego 1928/1929 pełnił rolę wiceprezesa. Angażował się również w działalność Bratniej Pomocy.

W trakcie swojej kariery medycznej, praktykował jako lekarz w różnych instytucjach, w tym w pogotowiu ratunkowym oraz w Związku Inwalidów Wojennych i Ubezpieczalni Społecznej. W 1938 roku uzyskał tytuł doktora medycyny. W czasie kampanii wrześniowej brał udział w obronie Warszawy, a już w październiku tego samego roku zaczął aktywnie działać w organizacjach konspiracyjnych, takich jak „Ojczyzna” oraz Narodowa Organizacja Bojowa. Jego współpraca obejmowała również Biuro Głównego Delegata na ziemie polskie wcielone do III Rzeszy.

Po nakazie pracy w Stęszewie, gdzie osiedliła się jego rodzina, Górzyński ukrywał radioodbiornik i kontynuował swoją działalność konspiracyjną. Jako lekarz świadczył darmowe porady, wystawiał zaświadczenia lekarskie oraz zwolnienia dla członków konspiracji. Regularnie wyjeżdżał do Warszawy w celach związanych z działalnością opozycyjną.

W dniu 18 października 1941 roku został aresztowany przez gestapo w Stęszewie. Początkowo przetrzymywany był w poznańskim Domu Żołnierza, jednak ostatecznie trafił do surowego więzienia w Forcie VII. Tam pomagał innym potrzebującym oraz chorym więźniom, a sam zakażał się tyfusem plamistym. Zginął najprawdopodobniej z rąk niemieckich oprawców w nocy 7 lipca 1942 roku w lasach pod Poznaniem, mając zaledwie 37 lat.

Jego żoną była Jadwiga Kuca, wcześniej Spandowska, z którą wychowywał jej córkę, Sabinę, z pierwszego małżeństwa.

Przypisy

  1. Archiwum Korporacyjne – Archiwum i Muzeum Polskich Korporacji Akademickich [online], www.archiwumkorporacyjne.pl [dostęp 11.09.2020 r.]
  2. A. Pietrowicz, Klemens Gorzyński, [w:] Lista strat działaczy obozu narodowego w latach 1939-1955, red. W.J. Muszyński, J. Mysiakowska-Muszyńska, t. 1, Warszawa 2010, s. 124.
  3. A. Pietrowicz, Klemens Gorzyński, [w:] Lista strat działaczy obozu narodowego w latach 1939-1955, red. W.J. Muszyński, J. Mysiakowska-Muszyńska, t. 1, Warszawa 2010, s. 123.

Oceń: Klemens Górzyński

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:6