Stanisław Skoczowski


Stanisław Skoczowski był wybitnym polskim inżynierem-automatykiem, który urodził się 27 marca 1936 roku w Poznaniu.

W swoim życiu zawodowym skupił się na pracy związanej z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej, gdzie zyskał uznanie jako profesor i rektor tej uczelni w latach 1990-1993.

Stanisław Skoczowski zmarł 8 marca 2006 roku w Szczecinie, pozostawiając po sobie znaczący dorobek w dziedzinie automatyki i inżynierii elektrycznej.

Życiorys

Stanisław Skoczowski przyszedł na świat w Poznaniu w roku 1936. Ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej w 1959 roku. Po zakończeniu nauki, od 1960 do 1962 roku, pełnił rolę głównego technolog w Fabryce Kabli w Załomiu, która po pewnym czasie została włączona do Tele-Fonika Kable.

W roku 1963 Skoczowski objął stanowisko starszego asystenta na Politechnice Szczecińskiej. Doktorat uzyskał w 1969 roku na Wydziale Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej, a habilitację w 1973 roku w Instytucie Cybernetyki Stosowanej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, który od 1976 roku nosi nazwę Instytut Badań Systemowych. W 1978 roku uzyskał tytuł profesora nauk technicznych.

W ciągu swojej kariery akademickiej Stanisław Skoczowski zajmował wiele znaczących stanowisk w zakresie edukacji i administracji:

  • 1968-1973 – adiunkt,
  • 1973-1978 – docent,
  • 1978-1990 – profesor nadzwyczajny,
  • od 1990 – profesor zwyczajny.

Od 1972 roku kierował Zakładem Automatyki w Instytucie Automatyki Przemysłowej Politechniki Szczecińskiej. Dodatkowo pełnił szereg ważnych funkcji:

  • 1974-1977 – prodziekan Wydziału Elektrycznego,
  • 1977-1983 – dziekan wydziału,
  • 1990-1993 – rektor Politechniki Szczecińskiej.

Po roku 1993 został oddany na stałe do pracy jako członek honorowy Senatu uczelni. Angażował się w działalność różnorodnych instytucji oraz stowarzyszeń naukowych, m.in. jako aktywny członek:

  • Międzynarodowej Federacji Automatyki (IFAC),
  • Szczecińskiego Towarzystwa Naukowego (w 1995 roku objął stanowisko przewodniczącego Wydziału IV),
  • Komisji Nauk Cybernetycznych Oddziału PAN w Poznaniu (wiceprzewodniczący od 1978 r.),
  • Sekcji Elektrotermii przy Komitecie Elektrotechniki PAN (od 1979 r.),
  • Zarządu Głównego Stowarzyszenia Elektryków Polskich (1980-1984),
  • Komitetu Automatyki i Robotyki PAN (od 1984 r.),
  • Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego (1993-1996).

W 1986 roku był delegatem na III Kongres Nauki Polskiej. Od 1997 roku redagował czasopismo „Pomiary, Automatyka, Kontrola”. Podczas swojej pracy nad kształceniem młodych naukowców, Skoczowski był promotor w 13 przewodach doktorskich oraz recenzentem licznych prac doktorskich oraz ośmiu rozpraw habilitacyjnych.

Jego duże osiągnięcia zaowocowały tym, że jego uczniowie zdobyli tytuły profesorskie na Politechnice Szczecińskiej oraz w innych ośrodkach akademickich. Stanisław Skoczowski zmarł 8 marca 2006 roku, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Tematyka głównych prac naukowych i badawczo-rozwojowych

W latach 1963–1983 Stanisław Skoczowski prowadził różnorodne badania, które obejmowały m.in. pomiar dynamiczny oraz analizę błędów dynamicznych związanych z rejestracją zmiennych w czasie analogowych sygnałów (zob. sygnał analogowy, sygnał ciągły). Od połowy lat 60-tych, dokładnie od 1969 roku, jego praca skupiła się głównie na automatyce.

W tym czasie, wraz z zespołem współpracowników, do którego należeli m.in. Stefan Domek, Rafał Osypiuk, Krzysztof Pietrusewicz, Zbigniew Wysocki, Adam Żuchowski, analizował różnorodne teoretyczne aspekty związane z regulacją temperatury. Równocześnie angażował się we współpracę z Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Mera-Lumel w Zielonej Górze. Współpraca ta zaowocowała uruchomieniem seryjnej produkcji rodziny elektronicznych regulatorów temperatury serii RE.

Dzięki tym działaniom, w 1984 roku, produkcja serii sygnalnej samonastrajającego się mikroprocesorowego regulatora SR-8 rozpoczęła się pod auspicjami Mera-Lumel. To były jedne z pierwszych konstrukcji tego typu w Polsce, co niewątpliwie świadczy o innowacyjności i zaangażowaniu zespołu w rozwój nowoczesnych technologii.

Stanisław Skoczowski zajmował się również modelowaniem procesów przemysłowych oraz ich identyfikacją dla celów regulacji i sterowania (zob. m.in. układ regulacji, regulator PID, sterowanie odporne, sterowanie adaptacyjne), m.in. w ramach grantu KBN Nr 8T 11A–02915.

Publikacje

Stanisław Skoczowski jest autorem lub współautorem około 150 publikacji, w tym czterech książek, dwóch monografii oraz sześciu patentów. W bazie danych dostępnej na stronie www.worldcat.org można znaleźć następujące pozycje:

  • Technika regulacji temperatury, Pomiary Automatyka Kontrola: Zielona Góra: Lubuskie Zakłady Aparatów Elektrycznych LUMEL, 2000,
  • Dwustawna regulacja temperatury, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 1977,
  • Deterministyczna identyfikacja i jej wykorzystanie w odpornej regulacji PID temperatury, Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Szczecińskiej, 2001,
  • Nowe problemy teorii pomiarów dynamicznych (współautorzy: Zbigniew Wysocki, Adam Żuchowski), wyd. Szczecin, Politechnika Szczecińska, 1970,
  • Wybrane problemy automatyki przemysłowej, Szczecin: Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Szczecińskiej, 1987,
  • Odporna regulacja PID o dwóch stopniach swobody (współautorzy: Rafał Osypiuk, Krzysztof Pietrusewicz), Wydawnictwo Naukowe PWN: Mikom, 2006,
  • Częstotliwość Rice’a w układzie regulacji, Poznań: Ośrodek Wydawnictw Naukowych. Polska Akademia Nauk, 1993,
  • Pomiary, Automatyka, Kontrola: miesięcznik naukowo-techniczny: organ Polskiego Stowarzyszenia Pomiarów Automatyki i Robotyki POLSPAR, Sekcji Metrologii SIMP, red. nacz. Stanisław Skoczowski,
  • Teoria czytelności zapisu ciągłego rejestratorów analogowych, Theorie der Lesbarkeit der kontinuierlichen Aufzeichnung analoger Registriergeräte, Zeszyty Naukowe Politechniki Szczecińskiej, 1971,
  • Die theoretischen und praktischen Gesichtspunkte zur Aufzeichnungslesbarkeit von analogen Registriergeräten, Technisches Messen, v468–479 nJG,
  • Robust model following control with use of a plant model, Taylor and Francis Ltd, International Journal of Systems Science, 32, no 12 (2001): 1413–1427,
  • Model following PID control system (współautorzy: Stefan Domek, Krzysztof Pietrusewicz), MCB University Press, Kybernetes: The International Journal of Systems & Cybernetics, 32, no. 5/6 (2003): 818–828,
  • Wybrane problemy automatyki przemysłowej, Wydawnictwo Uczelniane Politechniki, 1987,
  • Współczesne techniki regulacji i pomiarów oraz metody sterowania: praca zbiorowa dedykowana Profesorowi Stanisławowi Skoczowskiemu: materiały sesji naukowej pt. Współczesne metody i techniki regulacji, 21–22 kwietnia 2006 r. w Szczecinie (współautor: Stanisław Bańka), Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Szczecińskiej, 2006,
  • Problems of control theory: first international symposium on mathematical models in automation and robotics (MMAR ’94), Miedzyzdroje, Poland, 01-03.09.1994 (współautor: D H Owens), Applied mathematics and computer science, Vol. 5 (1995), 3,
  • Simple two degree of freedom structures and their properties (współautorzy: Rafael Osypiuk, Bernd Finkemeyer), Cambridge University Press, Robotica, 24, no. 3 (2006): 365–372.

Odznaczenia i wyróżnienia

Stanisław Skoczowski, uznawany za znaczącą postać w świecie nauki i kultury, otrzymał liczne odznaczenia i wyróżnienia za swoje osiągnięcia.

  • krzyż oficerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany w 1998 roku,
  • 10 nagród Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
  • 3 nagrody Ministra Edukacji Narodowej, w tym indywidualna II st. za książkę w 1973 roku.

Zainteresowania pozazawodowe

Stanisław Skoczowski był osobą o wielu pasjach, które znacznie wykraczały poza jego działalność zawodową. Pasjonował się zarówno turystyką nizinną, jak i górską, a także taternictwem, czyli wspinaczką skalną.

W latach 1962-1967 był członkiem zwyczajnym Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego, a od grudnia 1962 do stycznia 1967 zasiadał w zarządzie klubu, co pokazuje jego głębokie zaangażowanie w tę dziedzinę.

Oprócz zamiłowania do aktywności fizycznej, jego pasje obejmowały również sztukę. Muzyka była dla niego ważnym elementem życia, szczególnie twórczość takich kompozytorów jak Johann Sebastian Bach oraz Domenico Scarlatti.

Dodatkowo, jego nazwisko nosi audytorium im. prof. Stanisława Skoczowskiego, znajdujące się przy ul. 26 kwietnia 10, co podkreśla jego znaczenie w społeczności.

Wspomnienia i upamiętnienie

Profesor Stanisław Skoczowski, jako wychowawca młodych pokoleń inżynierów oraz ceniony współpracownik w dziedzinie badań naukowych, zapisał się w pamięci wielu jako człowiek prawy i serdeczny przyjaciel. Jego wpływ na kształcenie i rozwój studentów jest nieoceniony, co potwierdzają liczne wspomnienia osób, które miały zaszczyt go znać.

Jednym z dowodów pamięci o profesorze jest zadedykowanie zbiorowej pracy, zatytułowanej Współczesne techniki regulacji i pomiarów oraz metody sterowania. Publikacja ta powstała na podstawie materiałów sesji naukowej, która miała miejsce w Szczecinie w dniach 21-22 kwietnia 2006 roku, niedługo po jego śmierci w marcu tego samego roku.

Kolejnym ważnym gestem upamiętniającym profesora Skoczowskiego jest nadanie imienia jego osobie nowemu audytorium wykładowemu, które stało się częścią rozbudowanej siedziby Wydziału Elektrycznego ZUT w 2014 roku. Nowa sala, będąca największą w tej instytucji, potocznie nazywana jest „Krzaki”, co odzwierciedla jej specyficzne położenie.

Przypisy

  1. Gospodarka Nauka Oświata > ZUT ma nowe audytorium. „Kurier Szczeciński”, 10.09.2014 r.
  2. Inauguracja działalności Galerii Okręgu Szczecińskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. www.we.zut.edu.pl/galeria-zpaf, 02.10.2014 r. [dostęp 14.07.2015 r.]
  3. Wystawa „Rio w rytmie samby” – Ewy Łyczywek-Pałka w Szczecinie. Galeria Okręgu Szczecińskiego ZPAF, wrzesień 2014 r. [dostęp 14.07.2015 r.]
  4. Nominacja profesorska. Stefan Domek. „Forum Uczelniane”, 04.2014 r. ISSN 2080-1904.
  5. administrator: Kurs na uprawnienia eksploatacyjne E. [w:] Strona internetowa Studenckiego Koła SEP, 08.12.2008 r. [dostęp 15.07.2015 r.]
  6. Stanisław Bańka; Stanisław Skoczowski: Współczesne techniki regulacji i pomiarów oraz metody sterowania. Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Szczecińskiej, 2006 r. [dostęp 14.07.2015 r.]
  7. Krzysztof Pikoń (red. naczelny): Złota Księga Nauk Technicznych. Wydawnictwo Helion, 2003 r.
  8. Międzynarodowa Federacja Automatyki, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 14.07.2015 r.]
  9. Cmentarz Centralny, nr kwatery: 9L, rząd: 8, nr grobu: 14: Skoczowski Stanisław. [w:] Wyszukiwarka miejsca pochówku w Szczecinie [on-line]. Urząd Miasta Szczecin. [dostęp 14.07.2015 r.]
  10. Regulator temperatury RE55. [w:] Opis produktu na stronie sklepu firmowego Lumel [online]. www.sklep-lumel.pl. [dostęp 15.07.2015 r.]
  11. Stanisław Skoczowski. Oporny układ regulacji z wykorzystaniem modelu obiektu. „Pomiary, Automatyka, Kontrola”, 1999 r.
  12. a b c d e f g h i j k l m n o A. Marusak: S. Skoczowski (1936–2006). [w:] Strona konferencji APW04 "Automatyka i Pomiary w Warszawie 2004" > Sylwetki Automatyków i Pomiarowców [online]. apw.ee.pw.edu.pl. [dostęp 14.07.2015 r.]
  13. a b c Jolanta Stylińska: Skoczowski Stanisław. W: Praca zbiorowa, red. Tadeusz Białecki: Encyklopedia Szczecina. T. P–Ż, 2000 r.
  14. Audytorium im. prof. Stanisława Skoczowskiego. [w:] Strona internetowa Wydziału Elektrycznego ZUT [online]. www.we.zut.edu.pl. [dostęp 14.07.2015 r.]
  15. Wszyscy Członkowie Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego. Szczeciński Klub Wysokogórski. [dostęp 14.07.2015 r.]
  16. Składy zarządów Szczecińskiego Klubu Wysokogórskiego. Szczeciński Klub Wysokogórski. [dostęp 14.07.2015 r.]

Oceń: Stanisław Skoczowski

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:17