Władysław Kot to postać, która z pewnością zasługuje na uwagę w polskim świecie naukowym. Urodził się 7 maja 1933 roku w Poznaniu, gdzie rozpoczął swoją intelektualną drogę. Jest uznawany za wybitnego filozofa, który swoją pracę badawczą skupia głównie na filozofii współczesnej, etyce gospodarczym oraz metodologii nauk humanistycznych.
Kot jest również cenionym nauczycielem akademickim, który przez wiele lat był związany z uczelniami w Zielonej Górze oraz Poznaniu, gdzie przekazywał swoją wiedzę i doświadczenie kolejnym pokoleniom studentów. Jego wkład w rozwój tych dziedzin jest nieoceniony, a jego myśli filozoficzne nadal inspirują wielu badaczy i praktyków w Polsce i poza jej granicami.
Życiorys
Władysław Kot, urodzony w 1933 roku w Poznaniu, przez całe życie był silnie związany z tym miastem, zarówno w kontekście rodzinnym, jak i zawodowym. Po ukończeniu szkoły średniej i zdaniu egzaminu maturalnego w 1952 roku, rozpoczął studia na kierunku filozofia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, które zakończył w 1957 roku uzyskując tytuł magistra.
Bezpośrednio po uzyskaniu dyplomu, podjął pracę nauczyciela biologii oraz języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 41 w Poznaniu. Po dwóch latach, swoją karierę naukową kontynuował jako wykładowca filozofii w II Studium Nauczycielskim w Poznaniu. W 1964 roku, jego drogi naukowe prowadziły go do Katedry Historii Filozofii w Instytucie Filozofii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, gdzie początkowo pełnił funkcję asystenta, a później adiunkta.
W 1969 roku Władysław Kot uzyskał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w dziedzinie filozofii, dzięki pracy pod tytułem Dominik Szulc. W kręgu Kopernikańskiego poglądu na świat, której promotorem był prof. Stefan Kaczmarek.
W latach 1972-1975 był nauczycielem akademickim w nowo powstałej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Zielonej Górze, gdzie pełnił rolę docenta oraz dziekana Wydziału Humanistycznego. W 1975 roku Władysław Kot zyskał tytuł docenta w Instytucie Polityki Społecznej Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, a w 2003 roku został profesorem nadzwyczajnym.
Wcześniej, w 1990 roku, Rada Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przyznała mu stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie filozofii i socjologii, na podstawie rozprawy o tytule Historyczna zmienność typów funkcjonowania filozofii w kontekście dziedzin kultury. Przez pewien czas sprawował również funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Polityki Społecznej oraz kierownika Katedry Socjologii i Filozofii w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.
Po przejściu na emeryturę, Władysław Kot kontynuował swoją działalność naukową, wykładając na Wydziale Zamiejscowym Gnieźnieńskiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Menedżerskiej „Milenium” w Wągrowcu, który obecnie nosi nazwę Gnieźnieńska Szkoła Wyższa „Milenium”.
Dorobek naukowy
Władysław Kot, wybitny badacz, koncentruje swoje zainteresowania naukowe na filozoficznej waloryzacji wybranych dziedzin kultury. Jego prace dotyczą kluczowych tematów związanych z problematyką humanistyczną oraz metodologiczną, co wpisuje się w nurt poznańskiej szkoły metodologii nauki.
Do głównych wątków badawczych Kota należą:
- idea odrębności przedmiotowo-metodologicznej świata kultury jako kluczowego celu badań humanistyki,
- akademicka edukacja filozoficzna na kierunkach pozafilozoficznych, z uwzględnieniem aspektów historycznych oraz systematycznych,
- stanowiska w sporze dotyczącym orientacji etycznych w kontekście gospodarki rynkowej, w tym etyka zawodów zaufania publicznego.
W dorobku Kota znajduje się szereg ważnych publikacji, które znacznie wzbogacają naszą wiedzę na temat filozofii i jej funkcji w kulturze:
- Z dziejów kopernikanizmu w filozofii polskiej XIX wieku. Dominik Szulc (1797-1860), Poznań 1973,
- Filozofia, Poznań 1985,
- Przegląd dziejów europejskiej myśli filozoficznej, Warszawa 1989,
- Współczesne orientacje filozoficzne, Warszawa 1989,
- Historyczna zmienność typów funkcjonowania filozofii w kontekście dziedzin kultury, Poznań 1990,
- Historia filozofii, Poznań 1991,
- Historyczny przegląd orientacji filozoficznych, Poznań 2000,
- Wybrane słownictwo współczesnych orientacji filozoficznych, Poznań 2006.
Prace te nie tylko dokumentują rozwój myśli filozoficznej, ale także przyczyniają się do głębszego zrozumienia relacji między filozofią a kulturą w szerszym kontekście.
Przypisy
- Dr hab. Władysław Kot, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 09.01.2013 r.]
- a b c d e f Biografia Władysława Kota na stronie Katedry Socjologii i Filozofii UE w Poznaniu [dostęp 11.12.2012 r.]
- Dane na podstawie katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie, stan na styczeń 2013.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Wojciech Jaroszewski | Wiesław Osiński | Andrzej Hałas | Juliusz Au | Hieronim Hurnik | Piotr Piotrowski | Jadwiga Tritt-Goc | Witold Nawrocki | Wojciech Jerzy Grygorowicz | Stanisław Dembiński (fizyk) | Włodzimierz Szafrański | Bronisław Młodziejowski (biolog) | Agnieszka Vetulani-Cęgiel | Waldemar Wołyński | Maciej Wygralak | Bogusław Drewniak | Wojciech Florek | Zofia Szweykowska-Kulińska | Milan Kwiatkowski | Jerzy KrasuskiOceń: Władysław Kot