Agnieszka Vetulani-Cęgiel


Agnieszka Vetulani-Cęgiel jest uznaną postacią w dziedzinie nauk społecznych, obdarzoną tytułem doktora habilitowanego. Urodziła się 30 marca 1981 roku w Poznaniu, a swoją karierę akademicką rozwijała z pasją i zaangażowaniem.

Obecnie pracuje jako profesor na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie angażuje się w kształcenie przyszłych pokoleń studentów. Więcej informacji na temat uczelni można znaleźć w tym linku.

Oprócz tego, Agnieszka Vetulani-Cęgiel pełni funkcję adiunktki oraz od 2022 roku jest kierowniczką Pracowni badań nad polityką i zarządzaniem cyfryzacją w Collegium Polonicum w Słubicach. Szczegóły dotyczące tej instytucji są dostępne pod tym linkiem.

Życiorys

Agnieszka Vetulani-Cęgiel urodziła się w 1981 roku w Poznaniu, jako córka znanego lingwisty komputerowego Zygmunta Vetulaniego oraz filolożki Grażyny Małgorzaty z domu Świerczyńskiej. W rodzinie ma również młodszą siostrę, Marię, która przyszła na świat w 1996 roku.

Agnieszka w 2005 roku ukończyła studia magisterskie z zakresu stosunków międzynarodowych, specjalizując się w prawie, gospodarce oraz kulturze europejskiej, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kolejny etap edukacji to Podyplomowe Studium Kształcenia Tłumaczy Języka Francuskiego, które odbyła w latach 2005-2006 w Instytucie Filologii Romańskiej tego samego uniwersytetu.

Między 2002 a 2007 rokiem studiowała również na Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, gdzie zdobyła tytuł magistra sztuki w zakresie instrumentalistyki oraz pedagogiki, skończywszy naukę w 2007 roku, kierując się ku fortepianowi.

W 2007 roku rozpoczęła pięciomiesięczny staż w Komisji Europejskiej. Po tym doświadczeniu, od lipca 2008 do stycznia 2010, pracowała w Komitecie Integracji Europejskiej przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych, zdobywając cenne doświadczenie w obszarze polityki europejskiej.

W 2012 roku obroniła pracę doktorską na temat lobbingu oraz jego wpływu na kształtowanie prawa i polityki Unii Europejskiej, szczególnie w zakresie przepisów prawa autorskiego. Praca miała miejsce w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, a jej promotorem był Ryszard Markiewicz.

W 2022 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych, specjalizując się w naukach o polityce i administracji na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Od października tego samego roku sprawuje obowiązki kierowniczki Pracowni Badań nad Polityką i Zarządzaniem Cyfryzacją w Collegium Polonicum w Słubicach.

Jej zainteresowania badawcze obejmują takie tematy jak: procesy stanowienia prawa w Polsce oraz UE, lobbing, grupy interesu, integracja europejska oraz aspekty związane z prawem autorskim, mediami i nowymi mediami. Do chwili obecnej opublikowała jako współautorka ponad dwadzieścia artykułów w renomowanych recenzowanych czasopismach oraz dwie monografie autorskie. W znaczący sposób przyczyniła się również do stworzenia monografii „Polski BezŁad Legislacyjny”, dotyczącej rządowego oraz parlamentarnego procesu legislacyjnego w pierwszych dwóch latach IX kadencji, która została wydana przez Fundację im. Stefana Batorego i stanowi część XIV Raportu Obywatelskiego Forum Legislacji. Ponadto, była współredaktorką jednej monografii zbiorowej.

Agnieszka Vetulani-Cęgiel jest także aktywną członkinią Obywatelskiego Forum Legislacji przy Fundacji im. Stefana Batorego, gdzie angażuje się w prace nad poprawą jakości legislacji w Polsce.

Publikacje

Monografie autorskie

Podczas swojej kariery naukowej, Agnieszka Vetulani-Cęgiel napisała kilka istotnych monografii. Pierwsza z nich to „Lobbing w procesie kształtowania prawa autorskiego w Unii Europejskiej. Studium przypadków: czas trwania praw pokrewnych, dzieła osierocone, ACTA”, która została wydana przez Wolters Kluwer SA w 2014 roku. Niestety, książka nie zawiera numerów stron.

Kolejną ważną publikacją jest „Polski lobbing w obszarze prawa autorskiego na tle systemu unijnego”, wydana w 2020 roku przez Dom Wydawniczy Elipsa, również bez podanych numerów stron.

Ostatnia z monografii to „Polski BezŁad Legislacyjny. Rządowy i parlamentarny proces legislacyjny w pierwszych dwóch latach IX kadencji (15 listopada 2019 – 15 listopada 2021)”, która jest XIV Raportem Obywatelskiego Forum Legislacji. Wydała ją Fundacja im. Stefana Batorego oraz forumIdei w roku 2022. Współautorami tej publikacji są: Frączak P., Izdebski K., Kopińska G., Michałek W., a podobnie jak w przypadku wcześniejszych książek, brak jest numerów stron.

Redakcje

Oprócz autorskich monografii, Agnieszka Vetulani-Cęgiel brała również udział w redagowaniu publikacji. Jedną z nich jest „Leksykon lobbingu w Unii Europejskiej”, który ukazał się w 2018 roku. Książka ta została wydana przez Dom Wydawniczy ELIPSA, a współredaktorem był J. F. Czub. Książka ta także nie zawiera numerów stron.

Nagrody

Agnieszka Vetulani-Cęgiel otrzymała prestiżową nagrodę za swoje osiągnięcia naukowe w dziedzinie własności intelektualnej.

  • Nagroda Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych LEWIATAN,
  • przyznana za pracę doktorską w XI edycji konkursu,
  • który obejmował prace habilitacyjne, doktorskie, magisterskie oraz studenckie,
  • ogłoszonego przez Urząd Patentowy RP w 2013 roku.

Rodzina

Rodzina Vetulanich jest niezwykle interesującym tematem, który zasługuje na uwagę ze względu na swoją bogatą historię oraz wpływ na otoczenie. Przodkowie tej rodziny odgrywali znaczną rolę w kształtowaniu swoich społeczności i ich dziedzinach działalności.

________Michał Vetulani_Franciszka Śliwińska___
__
____________________________________________
_________________________________
_Jan Vetulani_Matylda
Pisz
___Roman Vetulani___Elżbieta
Kunachowicz
_________Franciszek
Latinik
______Franciszek Vetulani_Katarzyna
Ipohorska-Lenkiewicz
__________
________________________________________________________
_______________________________
_Eugeniusz Vetulani___Kazimierz Vetulani_Zygmunt Vetulani_Tadeusz Vetulani_Maria
Godlewska
___Adam Vetulani_Irena
Latinik
_Zofia Vetulani_Bohdan
de Nisau
_Maria Vetulani de Nisau_Cecylia Vetulani
______
________________Agnieszka Vetulani-Cęgiel_Maria Vetulani_Charles Belfoure_Marek Vetulani_Tomasz Vetulani_____

Przypisy

  1. Dr Agnieszka Vetulani-Cęgiel – Nagrody. wnpid.amu.edu.pl. [dostęp 15.01.2023 r.]
  2. Joachim Osiński: Recenzja w ramach prowadzonego postępowania habilitacyjnego. bip.amu.edu.pl, 14.08.2021 r. [dostęp 31.01.2023 r.]
  3. a b c d e f g h i Curriculum Vitae. cp.edu.pl, 2022. [dostęp 17.12.2022 r.]
  4. Dr hab. Agnieszka Vetulani-Cęgiel, prof. UAM. cp.edu.pl, 2022. [dostęp 17.12.2022 r.]
  5. Pracownicy naukowi. cp.edu.pl, 2022. [dostęp 12.12.2022 r.]
  6. Skład Obywatelskiego Forum Legislacji

Oceń: Agnieszka Vetulani-Cęgiel

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:12