Budynek Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu


Budynek Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, znany wcześniej jako siedziba Wojewódzkiej Rady Narodowej, to wyjątkowy zespół architektoniczny, który został zrealizowany w 1969 roku. Obiekty te, zlokalizowane w sercu Poznania, przy ulicy 18, pełnią funkcję siedziby władz województwa wielkopolskiego. W pierwotnych planach przewidywano ich usytuowanie w pobliżu Izby Rzemieślniczej, jednak ostateczna lokalizacja okazała się korzystna dla całego projektu.

W skład zespołu wchodzą dwa biurowce oznaczone literami A i B, które zaprojektowali architekci Jerzy Buszkiewicz oraz Józef Maciejewski z Biura Projektów Budownictwa Przemysłowego. Konstrukcja obiektów, którą zrealizował inżynier W. Lemański, musiała sprostać ambitnemu wyzwaniu, jakim było zrealizowanie przestronnych i funkcjonalnych biur na ograniczonej powierzchni działki. Łączna powierzchnia użytkowa wynosi aż 60 000 metrów kwadratowych.

Zespół składa się z dwóch równoległych budynków, przy czym jeden z nich ma dziewięć kondygnacji, a drugi siedem, zlokalizowany od strony ulicy Kościuszki. Piotr Marciniak, uznany znawca architektury XX wieku, podkreśla, że to osiągnięcie należy do najwybitniejszych realizacji modernistycznych w Poznaniu, podkreślając jednocześnie ich harmonijne proporcje oraz eleganckie wykończenie z wykorzystaniem trawertynu, szlachetnego materiału budowlanego.

Przed gmachem znajduje się pomnik Stanisława Mikołajczyka, a także charakterystyczny głaz z sentencją: "My nie łączymy państw, my jednoczymy ludzi". Jest to fragment cytatu Jean Monneta, upamiętniający moment przyłączenia Wielkopolski do regionów Unii Europejskiej, co miało miejsce 1 maja 2004 roku. Dodatkowo, 5 września 2013 roku na ścianie budynku umieszczono tablicę pamiątkową, upamiętniającą Wojciecha Trąmpczyńskiego, który był pierwszym marszałkiem Sejmu i Senatu w II RP.

Zespół Urzędów sąsiaduje z wieloma innymi ważnymi obiektami, takimi jak Collegium Maius oraz biblioteką Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, co podkreśla znaczenie tej lokalizacji w edukacyjnym i kulturalnym krajobrazie Poznania.

Przypisy

  1. sza, Uczcijmy pamięć marszałka Trąmpczyńskiego, w: Poznań - Informator Samorządowy Metropolii Poznań, 09.2013 r., s.5, ISSN 2080-315X

Oceń: Budynek Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:8