Kościół św. Jana Bosko w Poznaniu


Kościół św. Jana Bosko w Poznaniu to niezwykła świątynia znajdująca się na poznańskich Winogradach, która usytuowana jest pomiędzy ulicami Pszczelną, Warzywną oraz Wyżyny. Winogradach to malownicza dzielnica, która przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Od 2017 roku, ta piękna świątynia pełni rolę wielkopostnego kościoła stacyjnego, co podkreśla jej ważność w lokalnej społeczności i życiu religijnym regionu.

Historia

Początkowo, w miejscu obecnego kościoła, znajdowała się drewniana kapliczka Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny, zbudowana w formie baraku w 1957 roku przy ul. Warzywnej. To właśnie w 1958 roku salezjanie zaczęli pełnić w niej posługę, a w 1966 roku kapliczka została przekształcona w wikariat rezydialny.

W 1975 roku utworzono parafię św. Jana Bosko, co było istotnym krokiem w historii tego miejsca. Budowa obecnego kościoła rozpoczęła się w 1976 roku według projektu Jana Kopydłowskiego. Kluczowym momentem było poświęcenie kościoła dolnego przez arcybiskupa Jerzego Strobę w dniu 16 grudnia 1979 roku. Następnie, 22 maja 1988 roku, miało miejsce poświęcenie kościoła górnego, co zakończyło główną fazę budowy i rozpoczęło nowy rozdział w życiu parafii.

Opis

Kościół, o którym mowa, to dwupoziomowa świątynia o kształcie kwadratu. W dolnej części znajduje się niska podstawa, natomiast górna część kościoła ma formę piramidy, której stabilność zapewniają cztery potężne pylony. Na wschodnim pylonie wyróżnia się duży, betonowy krzyż, który przyciąga wzrok odwiedzających.

Wejście do świątyni, usytuowane od zachodu, zdobi wmurowany kamień węgielny, który przybył tutaj w 1978 roku z bazylii św. Piotra w Watykanie. Dodatkowo, umieszczona została tablica z płaskorzeźbą przedstawiającą Chrystusa, upamiętniająca Wielki Jubileusz Roku 2000.

W górnej części kościoła, w prezbiterium, znajdujemy figurę Chrystusa Zmartwychwstałego. Na bocznych ścianach, w obrębie pylonów, umieszczono również wysokie wnęki, w których znajdują się obrazy: św. Jana Bosko po lewej oraz Matki Boskiej Częstochowskiej po prawej stronie. W częściach bocznych zorganizowane zostały oddzielne pomieszczenia z konfesjonałami. Na zachodniej ścianie znajdują się dwie empory, różniące się wysokością. Na jednej z nich ustawione są Organy Hammonda, które wzbogacają liturgiczne doznania.

W dolnej części świątyni, ołtarz główny reprezentowany jest przez krucyfiks, obok którego umieszczono obraz św. Jana Bosko. Bocznie znalezione są w nim ołtarze z obrazami: Matki Boskiej Nieustającej Pomocy (po lewej) oraz Miłosierdzia Bożego (po prawej), jak również figury Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny oraz św. Antoniego Padewskiego. Naprzeciwko głównego ołtarza znajduje się empora, a pod nią umieszczona jest pietà, będąca darem arcybiskupa Antoniego Baraniaka.

Dolny kościół jest otoczony pomieszczeniami, które znajdują zastosowanie m.in. dla poznańskiego koła Towarzystwa Brata Alberta, duszpasterstwa akademickiego oraz oratorium dla dzieci i młodzieży.

W bezpośrednim sąsiedztwie kościoła, na narożniku ulic Pszczelnej i Wyżyny, wybudowany został dom Księży Salezjanów. W jego frontowej ścianie znajduje się kamień węgielny, który został wmurowany w 1976 roku i pochodzi z ołtarza głównego bazyliki Matki Boskiej Wspomożenia Wiernych w Turynie.

Przypisy

  1. a b c Jan Gładysiak, Hubert Kubica, W duchu księdza Bosko, w: Przewodnik Katolicki (Metropolia Poznańska), nr 36/2006, s. IV-V, ISSN 0137-8384

Oceń: Kościół św. Jana Bosko w Poznaniu

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:6