Kościół św. Antoniego Padewskiego i klasztor franciszkanów konwentualnych w Poznaniu


Kościół św. Antoniego Padewskiego oraz klasztor franciszkanów konwentualnych w Poznaniu to znaczące obiekty sakralne, które znajdują się u podnóża Góry Przemysła (znanej także jako Góry Zamkowej). Budowle te są częścią Prowincji Gdańskiej.

Od roku 2017, kościół ten pełni funkcję wielkopostnego kościoła stacyjnego, co przyciąga zarówno wiernych, jak i turystów, pragnących zobaczyć jego uroki oraz doświadczyć piękna liturgii odbywającej się w tym miejscu.

Historia

W pierwszej połowie XVII wieku do Poznania przybyli franciszkanie, a ich sprowadzenie zawdzięczamy biskupowi Andrzejowi Szołdrskiemu. Niestety, nowi osadnicy napotkali niemałą niechęć ze strony innych zakonów, zwłaszcza bernardynów, którzy już posiadali swoją siedzibę – kościół w mieście. Mimo trudności, franciszkanie zdołali uzyskać teren w pobliżu obecnej ul. Grobla, gdzie w 1646 roku wznieśli drewnianą świątynię. Warto zauważyć, że na jej miejscu znajduje się teraz Kościół pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu.

Niestety, w 1656 roku drewniana konstrukcja doszczętnie spłonęła. Po tym tragicznym wydarzeniu mnisi zostali przeniesieni do nieistniejącego już kościoła św. Rocha w osadzie Miasteczko, gdzie zbudowali klasztor. Jednak ich ambicje nie ustały, ponieważ wciąż dążyli do uzyskania terenu na nową świątynię w obrębie miejskich murów.

W 1668 roku, po wielu staraniach, udało im się zdobyć plac pod budowę, znajdujący się u podnóża Góry Zamkowej. W 1674 roku franciszkanie podpisali umowę z mistrzem murarskim Janem Końskim na zaprojektowanie i wykonanie nowej świątyni. Proces budowy okazał się długi i trudny, a ostateczne ukończenie prac miało miejsce dopiero w 1728 roku.

W 1832 roku, w wyniku decyzji władz pruskich, zakonnicy zostali usunięci, a kościół przekształcony w magazyn. W kolejnych latach zburzono dopiero co wybudowane skrzydła klasztoru przy ul. Sierocej i Nowej (dzisiejszej ul. Paderewskiego), a świątynia została przekazana niemieckim katolikom. Dopiero w 1921 roku franciszkanie odzyskali swoje budynki. Ważnym momentem w historii zakonu były obchody jego 700-lecia w Polsce, które zakończyły się 4 października 1937 roku.

Podczas II wojny światowej kościół służył katolikom – Niemcom. Niestety, w 1945 roku doszło do tragicznych wydarzeń, gdy w wyniku walk zawaliło się sklepienie nawy głównej, co zniszczyło część wnętrza. Odbudowa świątyni miała miejsce jako pierwsza w Poznaniu, a prace restauracyjne wnętrza prowadzono w latach 1963–1965 pod nadzorem T. Szukały i H. Kota. W ten sposób przywrócono pierwotną polichromię, która wcześniej została zamalowana.

Architektura

Świątynia znana jako kościół św. Antoniego Padewskiego charakteryzuje się formą trójnawowej bazyliki, która została wzbogacona o transept. Nawa główna budowli została przykryta pięknym sklepieniem kolebkowym, w które wkomponowano lunety, zaś nawy boczne zdobią sklepienia krzyżowe. Wnętrze kościoła zachwyca bogactwem zdobień stiukowych oraz malowidłami, które powstały w latach 1702-1735 dzięki pracy czeskiego franciszkanina, Adama Swacha. Jego brat, Antoni Swach, zasłynął jako twórca ołtarza głównego oraz ołtarza w kaplicy Matki Boskiej Cudy Wielmożnej Pani Poznania, a także bogato zdobionych dębowych stall.

W centralnej części dolnej kondygnacji ołtarza głównego, którego architektoniczne detale są zdobione złoceniami, znajduje się obraz przedstawiający Widzenie św. Antoniego. Po jego bokach umieszczono rzeźby św. Augustyna oraz św. Franciszka z Asyżu, które podkreślają religijny charakter tego miejsca. W Kaplicy Najświętszej Marii Panny umieszczono obraz Matki Boskiej w Cudy Słynącej, będący repliką dzieła z kościoła na Zdzieżu koło Borku Wielkopolskiego. Obraz ten, namalowany w 1666 roku przez Marcina ze Śródki, zyskał sławę cudownego dwa lata później, w 1668 roku. Ten niewielki obraz znajduje się w niezwykle ozdobnej srebrnej ramie, a ołtarz wieńczy postać Archanioła Michała w otoczeniu aniołów. Kaplicę zdobią także bogate ornamenty stiukowe, w tym rzeźby przedstawiające Jezusa i apostołów oraz freski namalowane przez braci Swachów.

Po drugiej stronie kościoła, znajduje się kaplica św. Franciszka, w której można podziwiać obrazy ukazujące zarówno św. Franciszka, jak i św. Szczepana oraz figury św. Augustyna i św. Jana Ewangelisty. Także w tej kaplicy znajdziemy bogate polichromie, które umacniają religijną atmosferę.

Wnętrze kościoła kryje w sobie także cenną kolekcję portretów z XVII i XVIII wieku, które głównie pochodzą z lokalnych warsztatów. Portrety te znajdują się na lewo od głównego wejścia, w zależności od rozmieszczenia zgodnego ze wskazówkami zegara:

  • Jadwiga Rogalińska (zm. 1652),
  • czternaście portretów trumiennych (ponad portretem J. Rogalińskiej),
  • Katarzyna Skrzetuska (zm. 1701),
  • Dorota Kołaczkowska (zm. 1719),
  • Wojciech Rydzyński, kasztelan lądzki (zm. 1735) (przy nagrobku),
  • Anna Rydzyńska (zm. 1736) (przy nagrobku),
  • Jan Radoliński, podkomorzy wschowski (zm. 1696) (w prezbiterium),
  • Jan Korzbok Łącki, kasztelan kaliski (w prezbiterium),
  • ks. Ludwik Miski, gwardian w tutejszym klasztorze, profesor teologii i filozofii (zm. 1768) (w kaplicy św. Franciszka, na nagrobku),
  • ks. Wojciech Zawadzki, gwardian i inicjator budowy kościoła i klasztoru (zm. 1680) (w kaplicy NMP).

Bezpośrednio obok klasztoru stoi pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich, który dodaje historycznego wymiaru temu miejscu.

Nagrody i upamiętnienie

W 2011 roku zespół klasztorny znalazł swoje miejsce na rewersie dwuzłotowej monety, która została wybita przez Narodowy Bank Polski. To ważne wydarzenie podkreśla znaczenie historyczne i kulturowe tego miejsca.

W 2007 roku kościół otrzymał prestiżową nagrodę Generalnego Konserwatora Zabytków w kategorii „Zabytki sakralne”, co jest dowodem na jego wyjątkowy stan i dbałość o zachowanie wartości historycznych.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 17.10.2010 r.]
  2. O. Korneli Czupryk - prowincjał, misjonarz, komisarz. old.franciszkanie.pl, 10.06.2009 r. [dostęp 02.07.2018 r.]
  3. Jolanta Goszczyńska, Wielkopolscy laureaci konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków: ZABYTEK ZADBANY (za lata 2006-2009), w: Wielkopolski Biuletyn Konserwatorski, tom IV/2010, s.215, ISBN 978-83-931388-9-0
  4. Nowe władze zakonne OO. Franciszkanów w Polsce. „Gazeta Szamotulska”. Nr 82, s. 2, 21.07.1936 r.
  5. Siedmiowiekowa działalność zakonu św. Franciszka. „Orędownik”. Nr 237, s. 6, 13.10.1937 r.

Oceń: Kościół św. Antoniego Padewskiego i klasztor franciszkanów konwentualnych w Poznaniu

Średnia ocena:4.6 Liczba ocen:19