Kościół św. Michała Archanioła w Poznaniu


W sercu Poznania, w dzielnicy Grunwaldzie, znajduje się zabytkowy kościół św. Michała Archanioła. Ta niezwykła świątynia usytuowana jest przy ulicy Stolarskiej 7, na terenie Osiedla Św. Łazarz. Od roku 2017 kościół ten pełni rolę wielkopostnego kościoła stacyjnego, co czyni go nie tylko miejscem kultu, ale także istotnym punktem na mapie duchowego życia miasta.

Świątynia ta jest nie tylko miejscem modlitwy, ale również świadkiem historii Poznania. Jego architektura oraz wystrój wnętrza przyciągają wielu turystów oraz wiernych.

Historia

Obiekt, który obecnie znamy jako kościół, został wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku, dokładnie w latach 70., z myślą o browarze akcyjnym Bavaria. Przez następne lata, dokładnie od 1918 do 1929 roku, w jego wnętrzach funkcjonowała fabryka mebli.

W 1932 roku powstała nowa parafia, której patronem został Michał Archanioł. Na początku udostępniono dolny kościół, a 18 stycznia 1938 roku miało miejsce poświęcenie kościoła górnego, co zwieńczyło adaptację tego budynku do celów sakralnych.

Podczas II wojny światowej budynek pełnił rolę składnicy polskich książek oraz klisz fotograficznych, w tym zbiorów Uniwersytetu Poznańskiego, które były przechowywane w niezwykle trudnych warunkach. Niestety, w 1945 roku, z powodu kryzysu aprowizacyjnego, część z tych zbiorów została rozkradziona na opał, zanim ostateczną ochronę zapewnił oddział ochrony obiektów Uniwersytetu Poznańskiego.

W wyniku bombardowań w czasie II wojny światowej, które miały miejsce 9 kwietnia 1944 roku, świątynia doznała poważnych zniszczeń. Odbudowa, zgodnie z projektem Kazimierza Ulatowskiego, trwała od 1948 do 1952 roku, a ponowna konsekracja miała miejsce w 1960 roku.

Opis

Świątynia, o której mowa, jest przykładem dwupoziomowej budowli jednonawowej, zaprojektowanej na planie prostokąta. Z jej południowej strony wyrosła wieża o okrągłym kształcie, która przylega do bryły kościoła. Natomiast od wschodu można dostrzec kruchtę, która przybiera formę portyku podpartą na solidnych filarach.

Na zewnętrznych ścianach tej zespołu znajdują się dwie tablice poświęcone ważnym postaciom, a mianowicie bł. Marianowi Konopińskiemu oraz ks. Stefanowi Drygasowi, jak również architektowi Sławoszowi Tadeuszowi Michałkowskiemu. Z kolei wewnątrz kruchty umieszczono tablice poświęcone m.in. 15 Pułkowi Ułanów Poznańskich, które odsłonięto w dniu 28 kwietnia 1971 roku, oraz jego dowódcom: płk. Tadeuszowi Mikke oraz ppłk. Zbigniewowi Kiedaczowi, których znaki zostały odsłonięte we wrześniu 1986 roku.

W górnym kościele strop jest kasetonowy, a jego piękno podkreślają witraże wykonane przez Zygmunta Kośnickiego. Stacje drogi krzyżowej, jak również freski przedstawiające istotne sceny z życia Jezusa oraz Maryi, a także wizerunki aniołów, powstały dzięki pracy Łucji, Józefa i Michała Oźminów w latach 1956–1957.

W centralnym punkcie ołtarza głównego znajduje się rzeźba Michała Archanioła, stworzona w 1956 roku. Po bokach umieszczono płaskorzeźby przedstawiające czterech ewangelistów, a także wspaniałe zwieńczenie, w którym Bóg Ojciec adorowany jest przez anioły, będące dziełem Kazimierza Bieńkowskiego. Lewy ołtarz boczny jest poświęcony Sercu Jezusowemu, dojrzewające obrazy na prawym reprezentują Świętą Rodzinę, jak również Miłosierdzie Boże oraz postacie dwóch błogosławionych męczenników z II wojny światowej, związanych z tą parafią, beatyfikowanych w 1999 roku: ks. Mariana Konopińskiego oraz Natalii Tułasiewicz. U podnóża empor znajdują się figury świętych: Antoniego Padewskiego i Tadeusza Judy.

Natomiast dolna część kościoła jest podzielona na trzy nawy dzięki dwóm rzędom kolumn, na których wiszą sklepienia krzyżowe. Ołtarz umiejscowiony w prezbiterium pochodzi z auli pobliskiego I LO im. K. Marcinkowskiego.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  2. Kronika Miasta Poznania 2/2001 s. 255, 257-258. [dostęp 13.04.2012 r.]
  3. Wydarzenia (s. 94). Kronika Miasta Poznania 1/1938. [dostęp 25.07.2012 r.]
  4. Adam Glapa, Wśród ludzi z czerwoną opaską, w: Trud pierwszych dni. Poznań 1945. Wspomnienia Poznaniaków, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań, 1970, s.69, ISBN 83-232-0322-9

Oceń: Kościół św. Michała Archanioła w Poznaniu

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:25