Edward Kącki, urodzony 12 listopada 1925 roku w Poznaniu, a zmarły 18 stycznia 2022 roku w Krzywcu, to postać niezwykle ważna w polskim środowisku akademickim i informatycznym. Jako profesor nauk technicznych oraz rektor Wyższej Szkoły Informatyki w Łodzi, Kącki wniósł ogromny wkład w rozwój informatyki w Polsce.
Był synem Władysława i Wiktorii. W 1944 roku został zmuszony do pracy w Niemczech, co była trudnym doświadczeniem dla młodego człowieka. Po zakończeniu II wojny światowej wrócił do Łodzi, gdzie podjął studia. W 1945 roku uczęszczał na Kurs Przygotowawczy organizowany przez Politechnikę Łódzką. W rok później zdał maturę, rozpoczynając studia jednocześnie na Wydziale Elektrycznym Politechniki Łódzkiej oraz na kierunku matematyka na Uniwersytecie Łódzkim.
W trakcie studiów, Kącki rozpoczął swoją karierę akademicką, zatrudniając się jako młodszy asystent w Katedrze Matematyki na Politechnice Łódzkiej. Pracę naukową podjął w 1954 roku, rozwijając swoje umiejętności pod kierunkiem Bronisława Sochora. Jego wyjątkowe zdolności przyniosły mu stopień doktora nauk technicznych w 1963 roku oraz doktora habilitowanego w 1966 roku. Praca doktorska zatytułowana "Wyznaczanie nieustalonych pól temperatury w pewnych urządzeniach elektrycznych" oraz habilitacyjna "Nagrzewanie ścianek płaskich, walcowych i kulistych ze szczególnym uwzględnieniem okresowego nagrzewania ścianek płaskich" potwierdzają jego głęboką wiedzę w dziedzinie inżynierii elektrycznej.
W 1972 roku Kącki uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego, a siedem lat później został profesorem zwyczajnym. Był również jednym z założycieli Ośrodka Elektronicznej Techniki Obliczeniowej, a także Instytutu Informatyki Politechniki Łódzkiej, w którym pełnił funkcję dyrektora do 1996 roku. W latach 1984–1987 był dziekanem Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej, gdzie zainicjował powstanie kierunku dyplomowania Informatyka w 1994 roku.
Na dalszym etapie swojej kariery, od 1997 roku był rektorem Wyższej Szkoły Informatyki w Łodzi, a w tej uczelni prowadził Katedrę Systemów Ekspertowych i Sztucznej Inteligencji. W latach 1990–2003 pełnił rolę prezesa Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Informatyki Medycznej. Był również aktywnym członkiem międzynarodowych organizacji, reprezentując Polskę w International Medical Informatics Association oraz w European Federation of Medical Informatics, a od 1994 roku należał do Komitetu Naukowego PAN Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej.
Kącki był promotorem 37 prac doktorskich oraz autorem i współautorem ponad 294 artykułów naukowych i 22 książek, w tym 7 monografii. Jego wkład w rozwój trzech szkół naukowych: Modelowania i języków badań symulacyjnych (1967), Algorytmów optymalizacji systemów o rozłożonych parametrach (1967), a także Sztucznej inteligencji (1972) pozostaje nieoceniony w kontekście współczesnej informatyki.
W uznaniu jego osiągnięć, Edward Kącki został uhonorowany licznymi nagrodami i odznaczeniami, w tym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Nagrodą Naukową Miasta Łodzi.
Wybrane publikacje
Edward Kącki to autor wielu znaczących publikacji, które przyczyniły się do rozwoju nauk ścisłych i inżynierii. Poniżej przedstawiamy niektóre z jego wydań, które zasługują na szczególną uwagę:
- Kącki E., Niewierowicz T., W kręgu optymalizacji. Wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 1978,
- Kącki E., W kręgu cybernetyki. Wyd. Nasza Księgarnia, Warszawa 1981,
- Kącki E., Elektroniczna technika obliczeniowa. PWN, Warszawa 1986,
- Kącki E., Problemy optymalnego sterowania systemami o rozłożonych parametrami. PWN, Warszawa 1991,
- Kącki E., Równania różniczkowe cząstkowe w fizyce i technice. WNT, Warszawa 1992,
- Kącki E., Małolepszy A., Romanowicz A., Metody numeryczne dla inżynierów. Wyd. Politechniki Łódzkiej, Łódź 2001,
- Krysicki W., Kącki E., Jak liczyliśmy dawniej – jak liczymy dziś? Wyd. ResPolonia, Łódź 2001,
- Kącki E., Małolepszy A., Nguyen Xuan Quynh, Świat zastosowań matematyki. Wyd. WSInf, Łódź 2003,
- Kącki E., Małolepszy A., Co to jest cybernetyka? Wyd. Wyższa Szkoła Informatyki w Łodzi, Łódź 2005, ISBN 83-917256-8-5.
Przypisy
- Edward Kącki : Nekrologi [online], www.nekrologi.net [dostęp 18.01.2024 r.]
- a b Kącki Edward. rejestry-notarialne.pl, 19.07.2022 r. [dostęp 18.01.2024 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Tadeusz Smoliński | Jan Stefan Przyłuski | Stanisław Tabaczyński | Rafał T. Prinke | Michał Szulczewski (profesor) | Wanda Nowacka | Lech Trzeciakowski | Stanisław Sędziwy | Wiesław Henryk Trzeciak | Olgierd Brzeski | Jacek Banaszkiewicz | Wojciech Skalmowski | Elżbieta Karolak | Krystyna Bartol | Janusz Jackowski | Ewa Baum | Alfred Świt | Małgorzata Chmielewska | Marek Chłodnicki | Piotr GutowskiOceń: Edward Kącki