Marek Chłodnicki


Marek Chłodnicki, urodzony 5 września 1955 roku w Poznaniu, to znacząca postać w polskim świecie archeologii oraz muzealnictwa. Jego kariery nie można zrozumieć bez wspomnienia jego roli jako dyrektora Muzeum Archeologicznego w Poznaniu w latach 2004–2007.

W czasie jego kadencji muzeum zyskało na znaczeniu i popularności, co przyczyniło się do wzrostu zainteresowania archeologią wśród szerokiego grona odbiorców.

Życiorys

Marek Chłodnicki jest uznawanym specjalistą w dziedzinie archeologii, który ukończył studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w 1979 roku. Już w 1984 roku zdobył tytuł doktora. Od 1983 roku jest związany z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, gdzie na początku piastował funkcję wicedyrektora, a od 2004 roku pełni rolę dyrektora, przejmując to stanowisko po zmarłym profesorze Lechu Krzyżaniaku.

Jego działalność akademicka obejmuje wykłady w Instytucie Archeologii i Etnologii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a także w Instytucie Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współpracował z wieloma instytucjami i obrał kierunek na prowadzenie badań zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

W trakcie swojej kariery, Chłodnicki uczestniczył w licznych wykopaliskach w Polsce, między innymi kierując badaniami Wielkopolskich piramid. Ponadto brał udział w projektach archeologicznych w Sudanie oraz w Egipcie, gdzie pracował na stanowiskach takich jak Tell Atrib i Minshat Abu Omar. Wraz z kolegą Krzysztofem Ciałowiczem kieruje polską ekspedycją na stanowisku archeologicznym w Tell el-Farcha.

W swojej karierze zawodowej Marek Chłodnicki był również aktywnym członkiem wielu organizacji, w tym:

  • International Society for Nubian Studies,
  • Poznańskiego Towarzystwa Prehistorycznego (gdzie pełnił funkcję prezesa w latach 1995–2001),
  • International Association of Egyptologists,
  • International Council of Museums.

Oceń: Marek Chłodnicki

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:11