Elżbieta Karolak


Elżbieta Karolak, urodzona 17 lutego 1951 roku w Poznaniu, jest znaną postacią w dziedzinie muzyki w Polsce. Jako organistka oraz pedagog, wnosi istotny wkład w rozwój kultury muzycznej.

Jej doświadczenie i wiedza przekładają się na wielu utalentowanych uczniów oraz na rozwój sztuki organowej w kraju.

Życiorys

Elżbieta Karolak ukończyła średnią szkołę muzyczną, w której oraz uzyskała wykształcenie w klasie fortepianu pod okiem Aleksandry Utrecht. Następnie kontynuowała swoją edukację w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, zdobywając umiejętności w klasie organów prof. Romualda Sroczyńskiego w 1978 roku. Dodatkowo, jest absolwentką wydziału chemii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, gdzie ukończyła studia w 1974 roku.

Od 1992 roku, Elżbieta Karolak pełni rolę profesora na swojej macierzystej uczelni oraz angażuje się w edukację muzyczną w lokalnych szkołach muzycznych w Poznaniu. Jej aktywność obejmuje również udział w międzynarodowym programie wymiany pedagogicznej profesorów wyższych uczelni, takim jak Erasmus/Socrates, gdzie w listopadzie 2006 roku miała możliwość współpracy z Hochschule für Musik Lübeck.

Karolak koncertowała podczas znaczących festiwali organowych zarówno w kraju, jak i w Europie, w takich krajach jak Dania, Szwecja, Niemcy, Holandia, Belgia, Szwajcaria, Francja, Hiszpania, Łotwa, Rosja i Litwa, a także w Stanach Zjednoczonych. Jest znaną kameralistką, występującą z córką Magdaleną (obój współczesny i barokowy), synem Kamilem (skrzypce), Katarzyną Hołysz (mezzosopran) oraz Romanem Gryniem (trąbka). Jej repertuar jest bogaty i obejmuje utwory od renesansu aż po współczesność.

Elżbieta jest także współorganizatorką Międzynarodowych Konkursów Organowych im. Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu i była jurorem na trzecim konkursie. Dodatkowo, od 1992 roku współtworzy Farne Koncerty Organowe i Kameralne, które odbywają się na słynnych organach Friedricha Ladegasta w poznańskiej farze, w każdą sobotę o godzinie 12.15 w roku szkolnym oraz od poniedziałku do soboty o 12.15 w okresie wakacyjnym.

Wraz z prof. Sławomirem Kamińskim, objęła kierownictwo artystyczne Staromiejskich Koncertów Organowych, odbywających się również w Poznańskiej Farze. Angażuje się jako członek zarządu w Towarzystwie Przyjaciół Poznańskiej Fary oraz w Towarzystwie im. Feliksa Nowowiejskiego. Dodatkowo, pełni funkcje organistki w poznańskiej kolegiacie farnej. W 2008 roku była współorganizatorką Pierwszego Akademickiego Konkursu Organowego Romuald Sroczyński in memoriam, a także członkiem jury tego wydarzenia. Karolak prowadzi także audycje radiowe poświęcone muzyce organowej w poznańskim Radiu Emaus.

W swoim dorobku artystycznym, Elżbieta Karolak nagrała kilka płyt CD, które dokumentują bogactwo instrumentów z Poznania i okolic, w tym tytuły takie jak 'Ocalić od zapomnienia’, 'Muzyka organowa Kompozytorów poznańskich’, 'Musica Sacra u św. Małgorzaty na poznańskiej Śródce’, oraz 'Muzyka na Boże Narodzenia Feliksa Nowowiejskiego’, wśród innych. Posiada także bogaty zbiór nagrań archiwalnych oraz jest autorką publikacji na temat zabytkowych organów w Polsce, w tym tekstów opublikowanych w Orgel International Freiburg 2002 oraz Prenzlauer Orgeltage 2002.

Uczniowie i studenci Elżbiety Karolak osiągają znakomite wyniki, zdobywając liczne nagrody na konkursach muzycznych, które odbywają się w takich miejscowościach jak Rumia, Gdańsk, Wrocław, Kamień Pomorski, Legnica, Białystok, Olsztyn, Częstochowa, Giżycko, Bochum oraz Brnie.


Oceń: Elżbieta Karolak

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:25